Pytania początkujących

highway=* obowiązkowo
bridge=yes rownież chyba, że wiesz jaka konkretnie to konstrukcja to można zamiast yes dać zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge
layer=1 - wkurzające gdyż mało intuicyjne gdyż to rzeka jest pod mostem a nie odwrotnie, ale w OSM to most jest nad rzeką na poziomie pierwszym

area:highway tak samo jak każdy inny tag gdziekolwiek go nie dodasz będzie widoczny na mapie która go obsługuje i wyświetla dany rejon świata

eksperci od mapowania w 3D pewnie by więcej powiedzieli, ale jak dla mnie to tak

Jeśli edytujesz w JOSM to nacisnąć R na zaznaczonej rzecze. Automatycznie odwróci jej przebieg

Generalnie jeśli to jest jeden budynek to przyjęte jest by nie dzielić go na osobne części, ale dwa czy więcej adresy umieścić na punktach wewnątrz budynku w miejscach odpowiadających danemu adresowi czyli np. przy wejściu do klatki

Jak dla mnie to trzeba dać któ©yś z tych tagów http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Winter_sports#Winter_sports

mało dokładne to na pewno. Raz się bawiłem w JOSM pluginem który pozwolił na użycie zdjęcia jako podkładu i coś tam dodałem ale nigdy nie byłem w stanie stwierdzić wg jakiej geometrii miałbym rysować czy to WS84 czy innej i było to dość rozjechane względem rzeczywistości także szkoda czasu pomijając, że nie powinno się tego robić

Generalnie błędem to nie jest, ale łączy się je z obrysami. Najszybciej to w JOSM instaluje się plugin building_tools i za jego pomocą masowo łączy się wszystkie pojedyncze adresy znajdujące się wewnątrz obrysu jednym kliknięciem dla całego pobranego do JOSM obszaru.

w JOSM CTRL+C & CTRL+SHITFT+V

tak inaczej taki twór wiszący nad drogą nie mogli byśmy uznać za budynek https://en.wikipedia.org/wiki/CCTV_Headquarters
Jak to odzwierciedlić prawidłowo to już kwestia mapowania 3D

W JOSM klikajac jedynie na noda a następnie naciskajac P. Natomiast gdy mamy doczynienia ze skrzyżowaniem wpierw należy drogi zbiegające się na krzyżówce od siebie oddzielić klikając G na zaznaczonym punkcie styku i wtedy naciskając P podzielić interesującą nas drogę.

Tarasy budynku należy tagować jako część budynku czyli building:part=yes
dodając tagi height= oraz min_height.
Pozdrowienia,
Marek

Żadna z tych metod nie jest błędna.

OK, ale jak mam budynek który ma obie opcje zarówno obrys z adresem i luźnego noda? To tego noda mogę skasować?
Przykład gajowa 42, 56 we Wrocławiu: http://osm.org/go/0OBG6XR9~

Tak, w takiej sytuacji (gdy adres jest zbublowany) można noda skasować. Przy okazji: addr:country= i addr:province= są zbyteczne.

Dołączę się do pytań o kwestie adresów i budynki:

 1. Co zrobić z punktami adresowymi pozostałymi po wyburzanych budynkach takich jak te:
  http://osm.org/go/0LeXW6P0E?m=
  http://osm.org/go/0LeXYM2WR
  Pochodzą z importu danych z UM i część z nich w momencie importowania już odnosiła się do nieistniejących budynków. Ponadto w niektórych miejscach powstały już nowe obiekty (np tu http://osm.org/go/0LeXS7LaB) na pewno te punkty adresowe nie będą prędko przywrócone do życia.
  Brutalnie je usuwać czy jakoś “archiwizować”?

 2. Nie podoba mi się sposób zmapowania budynku http://osm.org/go/0LfAKvRpF?m=
  W rzeczywistości konstrukcja budynku to dwie “wieże” połączone klatką schodową. Każda wieża o innej wysokości. Dodatkowo część przyziemna budynku ma inny obrys niż kolejne kondygnacje, co wrysowane jest jako dodatkowe obrysy.
  W naturze wygląda to tak: https://goo.gl/maps/bgUAjZ5FcAn
  Jest dobrze, czy warto by jakoś ten budynek poprawić?

na ogół w tej sytuacji stosuje się https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:building:part

Jeśłi masz 100% pewności, że w tym miejscu nie powstanie żaden budynek - usunąć.

 1. Po jakim czasie na stronie http://osmapa.pl/w/area/ można podejrzeć zmiany z tagu area:highway ? Trochę porysowałem ale od kilku godzin brak zmian. Chciałbym się upewnić w miarę na bieżąco iż nie robię jakichś mega faili. :expressionless:

 2. Jeśli adres http://osmapa.pl/w/area/ wyświetla tylko zmiany na terenie PL, natomiast http://osmapa.pl/w/areade w Niemczech, to czy jest adres do podglądu zmian “area” globalnie?

Od kilku dni wizualizacja wisi.Zwykle zmiany są widoczne co godzinę.Nei ma wizualizacji globalnej.Polska i niemiecka i jakaś wschodnia chyba ukraińska jest u marimila. Są mapy rosyjskie np Moskwy.
Nasza osmapa w stylu głównym podjęła render a:h ale nie wiem czy cię on zadowoli.
Osmapa obejmuje kresy wschodnie i całą Europę.

Mega fauli na pewno robisz wiele bo tak już jest z a:h nawet jak już się ogarnie temat, ale dziwki wizualizacji podadzą ci błędy na tacy

Uzupełnię:

Poprzez man_made=bridge.
Natomiast do drogi na moście należy dodać tag informujący, że jest na moście, czyli bridge=yes (ew. viaduct). Wraz layer=1.

Jeśli są częścią budynku. Mogą też być niezależne, wtedy building=yes.

Jest to popularny sposób oznaczania takiej górki, na pewno lepszy niż stosowany kiedyś natural=peak.

Jest zabronione. JOSM ma nawet automatyczną blokadę użycia podkładu z Google.

Poza metodą podaną przez @wmyrda jest jeszcze menu na prawym klawiszu.

Nie, aczkolwiek często to się zdarza ze względu na małą dokładność dostępnych danych.

Info powinno podawać dokładną przyczynę. Obok sytuacji opisanej przez @wmyrda taką problematyczną drogą może być linia tworząca pętle. Wówczas trzeba dzielić w dwóch punktach jednocześnie.

I na koniec nacisnąć M.

Na tej górce pochowane są ofiary epidemii cholery z XIXw. Raz do roku odbywa się tam msza św.
Jak oznaczyć takie miejsce?

Jako cmentarz i dać service_hours?

A może:
historic=memorial
memorial=plaque

plus inskrypacja, opis, nazwa, data uruchomienia i autor oraz jak jest artykuł na wiki.
Dodatkowo otagować kapliczkę, tablicę informacyjną oraz krzyż.

To jest memorial=stone

Mam problem z fragmentem Mestii w Gruzji, drogi wyznaczone wg. śladów GPX, budynki jak widać jakiś random gdzie popadnie, część z Bing, inne Bing z przesunięciem, reszta na oko.
Nie wiem co powinno być wyznacznikiem dobrego oznaczania budynków, na czym się wzorować, przesunąć podkład BING by zgadzał się z GPX i potem nie pasujące budynki dostosować? url mapy: https://www.openstreetmap.org/#map=18/43.04302/42.72025
Screen:

Przy takiej liczbie śladów GPX to mamy wręcz pewność, że one są miarodajne. Przesuń do nich podkład. Łatwiej jest wyrównać, gdy wyłączy się widoczność warstwy danych.
Budynki wypadałoby przesunąć, z tym że w miejscu z jak mniemam mało rozwiniętą społecznością może być problem, bo niekoniecznie ktoś lokalny wyłapie “naprawiacza” z powrotem dosuwającego je do Binga. Choć może przesadzam :wink:

Nie wiem, czy jest gruzińskie forum, ale jeśli jest możliwość skontaktowania się ze społecznością, to bym to zrobił. W historii obiektów obok, np. budynki, znajdziesz informację kto to zmapował i będziesz mógł nawiązać kontakt z ludźmi którzy tam mapowali. Z doświadczenia wiem, że to chyba najlepszy sposób, by zabezpieczyć dane. :wink:

Nie ma na to sposobu a tobie i innym zapewne nie chce sie wertować forów aby sprawdzić z jakich źródeł rysowali
Najlepsze zostawić do czasu aż się pojawi dobre orto

Zwykle gdy wiadomo że nie maja krajwoego podkładu orto czy jakiegoś katastru, równać do binga.
Kalibrowanie nie ma senesu no chyba ze bing ma przesuniecie większe niz 10 m.

Zostawisz wszystkie budynki króre nie odpowiadają bingowi bo w trasie nikt nie zobaczy przesunięcia.
Przesuwasz tylko te które są w konflikcie z drogami.
Skalibrujesz do gpx to zaraz wyrównaja do binga
Sprawdz wtyczka ImagerryOffset czy są punkty kalibracyjne założone przez lokalsów.Jak nie ma równaj do binga chyba ze ktos dobrze wyrównał do GPX

C.d. lamerskich pytań :smiley:

 1. Zauważyłem iż niektórzy mapują las z pustymi miejscami w środku, przez relacje inne outer. Jednak moim zdaniem jeśli w lesie jest łąka, polana to można po prostu na area lasu zrobić pole z landuse=meadow zamiast wielokąt_złożony rola inner?
  Na screenie las z pustymi polami, na bing tam jest łąka, więc by ją zaznaczyć muszę skasować ich relacje i zamienić na landuse=meadow, dobrze myślę?

 2. Inna sprawa, jak poprawnie tagować wysepki na rzece? O ile na zbiorniku wodnym jest to dla mnie zrozumiałe o tyle na rzece już nie koniecznie, co w przypadku gdy wysepka na rzece jest żwirowa? natural=shingle, place=islet?

 3. Nie czaję tego modułu relacji - jak poprawnie modyfikować obiekty z relacją? Jest na to dobry poradnik?