Pytania początkujących

Kombinacji błędnego tagowania znajdziesz na OSM wiele.
Część z tych błędnych tagowań wzięli pod uwagę twórcy map rowerowych.
Są pewne lokalizmy np. Niemcy tagowali ścieżki jako chodniki (footway) zamiast ścieżek (path).
Istnieją też pozostałości tagowania stosowanego przed laty.
Ale nie ma wątpliwości, że jeśli na wiki jest zmiana to należy tagować jak zaleca.Mamy ustalenia jak tagować w Polsce co możesz sprawdzić w wątku o ścieżkach rowerowych
Mamy szablony w JOSMie a to edytor z którego korzysta większość maperów, którzy intensywnie mapują.
Prawo w Polsce zmieniło się jakieś 2 lata temu więc nie dziw się, że ścieżki mapowane przed 2014 rokiem są mapowana tak jak wtedy prawo interpretowano.
Dodatkowo na OSM mapują ludzie, którzy nie jeżdżą rowerem i przepisów nie znają.
Można by długo wymieniać tylko po co?
Dziś jedni maperzy mapują źle, bo się pogubili a inni mapują jedną linią, bo się im nie chce rysować dwóch. Warto tylko dodać, że oprócz mapowania za pomocą linii mamy też mapowanie obszarowe area:highway=* zatem wszytko co źle zmapowano liniowo trzeba będzie przerabiać aby nałożyć na to mapowanie obszarowe

To że na jednej mapie rożne ścieżki renderują sie jednakowym kolorem nie oznacza ze na innych mapach któreś ścieżki nie znikną.Render na mapie podstawowej rysuje drogi dla rowerów kolorem niebieskim niezależnie jakie głupoty do tej ścieżki dodano.
Jak do rzeki dodasz sobie foot=desiganted to rzeka nie przestanie być niebieska.
W JOSM w trakcie edycji ścieżki są rysowane rożnymi kolorami to łatwo wyłapać błędy.

Przykład który podałeś opisałem. Jeśli jest cycleway czyli polska ddr to nikt inny tam nie ma dostępu.
Jeśli chcesz dodać pieszych to zgodnie z wszystkimi ustaleniami polskimi i międzynarodowymi robisz highway=path co łatwo zapamiętać, bo u nas na ddrip mówi się “ścieżki rowerowe”.

Jest pewien wyjątek od tych dwóch rodzai dróg rowerowych tzn. dopuszczenie rowerów na chodnik.
Tego jest bardzo mało i różnie to było oznaczane znakami drogowymi zarówno w Niemczech jak i każde polskie miasto ma inaczej. Ale te przypadki nie są oznaczane znakiem C13/C16 lub C13

Nie musisz kombinować przy tak oczywistych i powszechnych drogach jak ddr i ddrip, bo to jest ustalone przynajmniej od 2 lat czyli od interpretacji ministra starego rozporządzenia o znakach, albowiem nowelizacja ustawy PoRD zawierała zmiany treści artykułów np o obowiązku jazdy po ścieżkach tak że nikt w Polsce nie wiedział co jest co, bo ustawa nie pasowała do rozporządzenia.
Obecne przepisy są bardzo rygorystyczne i nie podobają sie rowerzystom w kwestii obowiązku jazdy po ddrip skoro piesi mają tam pierwszeństwo.Sugeruje się, że i ta zmiana została zrobiona zbyt pochopnie więc może za jakiś czas znów zmienią ale to z niczym nie zmieni sposobu tagowania jaki podałem i jest podstawą dla renderu i routingu obowiązującą dla wszystkich map i serwisów.
Zgadłeś że w serwisach z routigniem zmiany są wprowadzane z kilkudniowym opóźnieniem zaś mapa podstawowa kreśli je z opóźnieniem kilkuminutowym w okolicach zooma z16 -z18 oraz kilkudziesięciosekundowym na z13-z14. Zoom dwunasty potrzebuje czasem około doby, a z10 nawet kilku tygodni.Do niedawna można było to przyśpieszyć wysyłając ponaglenie z poziomu przeglądarki ale skoro wyłączyli tę opcję to mam nadzieje że przyspieszyli render na małych zoomach.

U nas jest jakaś mania opisywania kto ma dostęp do przejścia dla pieszych czy drogi polnej. Niektórzy tak odjechali,że dopisują nawet konie bez sprecyzowania czy pędzone czy wierzchem. Na szczęście przy torach nikt się nie wygłupia.
Jest też sporo chodników które trzeba wyczyścić z bicycle=yes