Pytania początkujących

To są raczej słabości OSManda a nie samej mapy, która wygląda, że jest tu narysowana prawidłowo. Może na pocieszenie dodam, że Automapa również się podobnie zachowuje :slight_smile: Często każe jechać lewym pasem bez potrzeby, czy mówić “lekko w lewo” podczas, gdy trzeba skręcić o prawie 90 stopni.

Czy tylko u mnie są problemy z OSM? Najpierw nie mogłem edytować danych, a teraz nawet przeglądać mapy online.

Ja też nic nie mogę. :frowning: Marek pisał, że przerwa techniczna będzie w sobotę.

To na pewno nie to - też tak z początku myślałem, ale zdążył uszczegółowić komunikat (http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26125) i okazuje się, że nie będzie generalnego wyłączenia i np. edycja będzie możliwa. Ale już chyba wróciła mapka (z komunikatem “Baza danych OpenStreetMap jest niedostępna na czas ważnych zadań administracyjnych, które są w tym momencie wykonywane.”) - ciekawe co z edycją.

Gdybyście siedzieli na IRC #osm, to byście wiedzieli że była awaria zasilania :wink: Sprawdzanie 20TB systemu plików trochę potrwa.

Z IRC:

“Has someone made the joke about lots of baby mappers being born in nine months yet?”

:laughing:

Edycja już jest możliwa, niestety odświeżanie domyślnej skórki, które w ostatnich miesiącach się pogorszyło, teraz laguje jeszcze bardziej, tzn. możliwe nawet, że jeszcze nie odpalili renderowania, bo nie widzę żadnych swoich zmian po podniesieniu serwisu.

Mam taki przypadek:

Czy takie coś klasyfikuje się jako:
cycleway:left=lane ? (akurat aparat patrzy na początek way’a z asfaltem)

Masz lepsze zdjęcie? Bo z tego co widzę to ta cała asfaltowa droga jest od tego znaku drogą dla rowerów.

Choć znając drogowców to pewnie rzeczywiście chcieli oznakować to tragiczne szutrowe pobocze.

Czy tam nie odchodzi w bok coś co jest drogą dla rowerów? Bo obie interpretacje powyżej to jakieś absurdy.

Lepszego zdjęcia nie mam. Moja interpretacja, gdy byłem tam na miejscu była taka, że właśnie ten kawałek szutru to ma być DDR. Ale znaki w tym miejscu były bardzo dziwne…

No może mam jedno. Jak ta ścieżka rowerowa kończyła się we wsi:

Jak widać - znak końca ścieżki jest po lewej stronie i można się domyślać, że właśnie dotyczy pobocza :-o

  1. Próbuję ostatnio mapować obszary poza miastem i zastanawiam się zwłaszcza nad tym, jak na podstawie zdjęć GeoPortalu odróżniać pola uprawne od innych terenów?

  2. W tej chwili wzorcowym wypełnieniem terenu może się pochwalić gmina Załuski (https://www.openstreetmap.org/relation/295859#map=12/52.5162/20.5206), choć wygląda mi na to, że tam nie do końca konsekwentnie jest stosowane tagowanie zieleni, w dodatku chyba nieprawidłowe - bywa tam i grass, i meadow, ale też i nieszczęsne village_green, czyli błędnie używane nawsie (http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawsie_%28urbanistyka%29).

Ja staram się trawiaste połacie znakować jako grassland (na ile umiem to odróżnić od pola). Jest jednak kłopot, jeśli taki teren nie jest porośnięty krzakami (gregorisan podawał swoje schematy na to), tylko od razu rzadkimi drzewami. Nie jest to raczej las, bo nie dość gęsty, więc ostatecznie dzielę to na czysto trawiaste, a trawy porośnięte drzewami oznaczam jako osobny obszar natural=wood, choć zwykle drzewa są tam na tyle rzadkie, że trudno nawet dokładnie określić granice między trawiastym a drzewiastym. Czy dałoby się to zastąpić jakimś jednym sensownym tagiem?

  1. I jeszcze jedno - jak na terenach wiejskich stosować znakowanie terenu zabudowanego? Bo landuse=residential nie sprawdza się najlepiej przy rozrzuconej architekturze. Na razie więc jak zabudowa wygląda mniej więcej ciągle, to stosuję ten tag, ale dla pojedynczych gospodarstw używam tylko landuse=farmyard.

Wejścia na plaże, czy to

http://www.openstreetmap.org/node/1381775240

poprawne tagowanie? Raport Samotne adresy z oczywistych względów zgłasza to jako błąd.

Nie. Pewnie pod renderer. Raczej zamieniłbym na name=38 albo name=“wejście 38”.

Poprawione.

Moje wątpliwości wzbudził sam pomysł użycia tagu związanego z adresem, bo w końcu to niegłupi pomysł żeby nawigować do konkretnego wejścia (np. umawiamy się ze znajomymi że spotkamy się przy tym konkretnym wejściu na plażę). Może warto wypracować wspólną metodę tagowania takich punktów, i w taki sposób, aby zadziałały one z programami nawigacyjnymi?

Czy coś się zmienia w renderowaniu domyślnej skórki? Chodzi mi konkretnie o dach Dworca Centralnego w Warszawie. Myślałem, że zniknął, ale nie - tylko się schował pod chodnikiem… Do tej pory na tej skórce drażnił mnie sąsiedni Dworzec Śródmieście, bo tam chociaż podziemne tory wyświetlają się poniżej chodnika, to nad trawnikami i nie pamiętam, jak było dotąd, ale teraz budynki na powierzchni gruntu znalazły się poniżej podziemnych peronów. Dotychczasowe problemy z interpretacją warstw się pogłębiły, czy coś przeoczyłem?

http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.75139/19.58868

Kiedyś była tylko południowa jezdnia. Po zrobieniu północnej adresy znalazły się w zielonym pasie. Usuwamy je?

Tak. Raczej żaden budynek już tam nie powstanie :slight_smile:

Dlaczego podczas wyszukiwania jakiegokolwiek adresu, w mieście Ostrów Wielkopolski, na openstreetmap.org, oprócz adresu pojawia się “stara przepompownia”?
Istnieje taki obiekt w mieście, ale dlaczego jest on dodawany do każdego wyniku wyszukiwania?

Ponieważ ktoś z tyłka otagował obiekt, bo chciał by mu się pokazywało na mapie: https://www.openstreetmap.org/node/2760476006/history
Przeniosłem tagi na budynek i usunąłem place=isolated_dwelling z nich: https://www.openstreetmap.org/way/257178135

Podziękował :wink: