Pytania nowego

Kilka lat temu zainteresowałem się projektem openstreet, coś spróbowałem poedytować, ale zorientowałem się szybko, że mapa jest praktycznie dla mnie bezużyteczna.

Trafiłem na projekt UMP, którego zacząłem używać na moim Garminie, spodobało mi się i zacząłem tam podrzucać dane - podobało mi się, że w odpowiedzi na moją 1-szą wrzutkę zostałem poproszony o dzień czasu na zweryfikowanie w terenie moich zmian, bo komuś tam (jeśli dobrze pamiętam, to był to Alf_red) wydawało się inaczej, ale nie był pewien (poszło pomyślnie).
Później wrzucałem różne drobiazgi z okolicy w której mieszkam (Warszawa) i sporo rzeczy z wyjazdów, zwłaszcza wakacyjnych - zrobienie całego miasteczka razem z okolicznymi drogami w lesie daje niezłą satysfakcję :).

W ubiegłym tygodniu, sprawdzając, czy zauważona przeze mnie zmiana fragmentu ulicy z 1 na 2 kierunkową jest już wprowadzona trafiłem na całkowity brak tego fragmentu, a był to fragment związany z moją 1-szą wrzutką.

Stwierdziłem więc, że moderowanie treści przez osoby uprawnione do wprowadzania zmian w danych projektu UMP jest bez sensu: wiele czasu traciłem na uzasadnianie proponowanych przeze mnie zmian, a trafiłem na całkowicie usuniętą przedyskutowaną ulicę.

Wczoraj byłem z wizytą w Łodzi i na próbę jadąc włączyłem Garmina z UMP i telefon z Androidem z OsmAnd - nawigacje prowadziły prawie identycznie, chociaż na 1 skrzyżowaniu w Łodzi OSM proponował jazdę pod prąd, ale UMP chciał mnie tam poprowadzić naokoło (z bardzo dobrym skutkiem wybrałem wariant pośredni).

W związku z tym, nadal zamierzam korzystać z UMP na moich Garminach (bo nie wiem czy a jeśli tak, to w jaki sposób mogę tam używać OSM), ale dane chcę wprowadzać do OSM.

Niestety, widzę, że dość trudno jest trafić na wskazówki w języku polskim dotyczące edytowania w tym projekcie (ponieważ różne kraje mają swoją specyfikę, więc szukałem czegoś najodpowiedniejszego dla PL).

Gdy trafiłem dziś na to forum zauważyłem, że jest jakieś stowarzyszenie, do którego najprawdopodobniej chętnie bym przystąpił, ale nie potrafię znaleźć informacji o tym, jak tego dokonać.

No i mam wiele pytań i bardzo mi brakuje (dla Polski) jakiejś sekcji FAQ, a nie chciał bym w ramach nauki popsuć przypadkiem efektów czyjejś pracy.

Witamy w gronie!

Niestety nie na wszystkie pytania dam rade Ci odpowiedzieć (musisz poczekać na innych)
1)Stowarzyszenie zostało dopiero założone (znaczy papiery są nadal chyba w sądzie), więc musisz trochę poczekać
2)Garmin i OSM http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=11155&p=1
3)Poradnik mozna znaleźć tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland

Jak będziesz miał jakieś problemy to zapraszamy na kanał IRC

Pozdrawiam,
Adam

Serdecznie witamy,
fakt, jest duzo do zrobienia: strony wiki trzeba spolonizowac i mam nadzieje ze uda sie nam wkrótce skoordynowac dzialania wym temacie.

Mozna korzystac z OSM na Garmina, to wiem, ale trzeba troche pogrzebac, mam nadzieje ze koledzy z forum którzy juz to przerobili Ci pomoga, bo ja moze jedynie oferowac wskazówki w jezyku niemieckim.