Pytania dot. rowerów

Podobnie do tematu komunikacyjnego, mam kilka pytań. Ale też chcę sobie kilka rzeczy gdzieś zapisać.

A więc pokolej:

  1. Jak tagować wszelkiego rodzaju ścieżki rowerowe - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle
    a) Choć mam wrażenie, iż chodniki i DDR nawet jak są przy jezdni (przykład S3) lepiej tagować jednak jako odzielne ślady.
  2. Choć nie mogę nigdzie znaleźć info jak otagowywać odpowiednie znaki (C13/C16. C13_C15, C13+T22 itp) Jak otagowywać chodniki którymi można legalnie jeździć (+T22 lub maxspeed >60)
  3. Stojaki otagowywać tak: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dbicycle_parking
  4. Wypożyczalnie rowerów (szczególnie miejskie jak Krakowski BikeOne czy Wrocławski NextBike). Tylko mam pytanie, da się im dać jakoś odpowiednią ikonę - ikonę z logiem operatora?

ad. 4 - specjalnie do tego (automatyczne wypożyczalnie) służy http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dbicycle_rental
Co do ikony, to na osm.org zapewne niedasie, ale zawsze można zrobić wektorową nakładkę na swoją mapę - tak będzie chyba najszybciej.

A właśnie zapomniałem dodać linka :frowning:

A jak stworzyć własną mapę wektorową?

Np. w OpenLayers. Dobry tutorial wprowadzający do tworzenia map jest tu:
http://workshops.opengeo.org/openlayers-intro/index.html
A potem - jak to konkretnie zrobić z OSM:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenLayers_Dynamic_POI

ad. 1a) Lepiej. To generalnie zależy od poziomu detali, jaki chcemy uzyskać. Przynajmniej jeśli istnieje fizyczna bariera; w przypadku kontrapasów i pasów rowerowych IMO lepiej nie wydzielać.

ad. 2. C13/C16 taguję jako highway=path, foot=designated, bicycle=designated, segregated=yes/no, w zależności od wariantu znaku (ruch oddzielony lub nie). O ile wiem, nie ma schematu pozwalającego na rozróżnienie wariantów ruchu oddzielonego (ruch rowerowy z prawej/lewej strony). Kombinację C16/T22 otagowałbym highway=footway, bicycle=yes. Jeszcze mi się nie zdarzyło natknąć na coś takiego we Wrocławiu.