Pytania dot. komunikacji publicznej

Forum czytam od dłuższego czasu, ale większe zmiany postanowiłem zrobić dopiero teraz. A co za tym idzie mam kilka pytań. Głównie będę chciał rozwijać dział transportowy (MPK i rowery) w Krakowie. Więc głównie o to będę pisał.

 1. By wprowadzić linię autobusową na jakiś fragment ulicy, muszę ją podzielić na mniejsze fragmenty (?). Jak w JSOM po zaznaczeniu ulicy dam podziel drogę to się nic nie dzieje.

 2. Czy linię mogę dodać etapami tz po kawałku, najpierw sobie w rednym rejonie dodam linię, potem "wydłużę ją o następny rejont itp).

 3. Jak oznaczać chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym C13+T22. Widzę iż w szablonach jest coś takiego jak przejście dla pieszych, jest odpowiednik rowerowy?

 4. Jak wgrać i skalibrować podkład np docelowej organizacji ruchu lub budowlany. Czy mając dokładny podkład (budowlany) kłaść odzielną ścieżkę dla każdego pasa ruchu?

 5. Jak przy drodze 2x2 zrobić buspas (2x3). Jako oddzielny pas ruchu?

 6. Czy zdjęcia z BINGa muszę za każdym razem kaliborwać?

 7. Jak dodać podkłady “geodezyjne” z Krakowa (http://msip2.um.krakow.pl/). I co z tego mogę legalnie wykorzystać? Szczególnie mnie interesują domy i ulice.

 8. Jak robić pętle autobusowe? Jako obszar, jako ulice i ciągi piesze z “przystankami”?

Uh, ale zadałeś pytań :slight_smile:

“1) By wprowadzić linię autobusową na jakiś fragment ulicy, muszę ją podzielić na mniejsze fragmenty (?). Jak w JSOM po zaznaczeniu ulicy dam podziel drogę to się nic nie dzieje.”
Zaznaczasz drogę i węzeł, na którym chcesz podzielić drogę → “Podziel drogę (P)” - musi działać, nie ma bata

"2) Czy linię mogę dodać etapami tz po kawałku, najpierw sobie w rednym rejonie dodam linię, potem “wydłużę ją o następny rejont itp).”
Oczywiście, tworzysz relację dla linii i potem dodajesz do niej kolejne odcinki kiedy Ci pasuje.

“4) Jak wgrać i skalibrować podkład np docelowej organizacji ruchu lub budowlany. Czy mając dokładny podkład (budowlany) kłaść odzielną ścieżkę dla każdego pasa ruchu?”
Do tego służy wtyczka PicLayer - umożliwia ona podłożenie podkładu z jpg i jego skalibrowanie. Nie rysować oddzielnej nitki dla każdego pasa, narysować jeden i dać mu lanes=x (gdzie x=liczba pasów)

“5) Jak przy drodze 2x2 zrobić buspas (2x3). Jako oddzielny pas ruchu?”
Chyba tak, ale należy sprawdzić czy nie ma opracowanej jakiejś propozycji tagowania pod tym kątem.

“6) Czy zdjęcia z BINGa muszę za każdym razem kalibrować?”
Tak. W różnych miejscach bing ma inną wartość przesunięcia i trzeba to sprawdzać przed edycją.

“7) Jak dodać podkłady “geodezyjne” z Krakowa (http://msip2.um.krakow.pl/). I co z tego mogę legalnie wykorzystać? Szczególnie mnie interesują domy i ulice.”
Załóż, że nie możesz, chyba że masz zgodę na wykorzystanie tych danych w projekcie OpenStreetMap. Jeśli czujesz chęć i siły możesz próbować pozyskać zgodę (a jeszcze lepiej dane) od UM. We Wrocławiu i Szczecinie się udało, więc szansa jest. Jako Stowarzyszenie możemy Cię wesprzeć :wink:

A fakt, bo ja próbowałem przez Rozdziel Drogę (G).

A jak to łatwo potem dodawać do nowych odcinków? Muszę od początku wszystko wpisywać?

Domyślam się iż na podstawie środkowego pasa lub środka jezdni. Co do podkładu, niestety raczej mam jako pdf czasem nawet jako pliki CAD.

To czekam na jakieś propozycję np z Warszawy. Bo jak widzę komunikacyjnie Kraków chyba leży od dłuższego czasu.

Nie da się na “stałe” skalibrować mapy dla jakiegoś obszaru np cały kraków i potem mieć to z głowy?

Dobra to w tej sprawie będą dopiero pisał do UMK.

 1. Kraków ma Telebusa (http://www.mpk.krakow.pl/pl/tele-bus/) czyli autobus na telefon. Czyli coś jak ICar (przewoź osób - vs TAXI). Zamawia go się na godziny, na dowolna trasę w obsługiwanym rejonie. I chciałem taki rejon zaznaczyć. Jak widzę mogę ustawić kolor dla takiej linii - zielony w hexie. Ale pytanie, czy mogę też ustawić by kolorowanie było w formie “podświetlenia/cienia” ulic którymi jeździ, a nie zielonym dopiskiem do istniejących czerwonych połączeń autobusowych.
  Czy mogę przystankowi telebusa, dodać dodatkowy nazwę. Bo najczęściej są one nazywane w stylu warszawskim “Mały Płaszów 01”, w przypadku gdy reszta, jest tylko nazywana jako węzeł np 10 przystanków nazywa się Rondo Mogilskie.

Jeśli będziesz pisał do UMK to tutaj masz tekścik, który wymodziłem pod tym kątem: https://docs.google.com/document/d/1RTAPWT9jVUrheF1CbqXG1mi3krqpGrJKf4l7voxeSrg/edit

PDF-y też da się podłożyć, sprawdź wtyczkę pdfimport.

Kalibrację Binga da się zapamiętać: PPM na warstwie Binga → Nowe przesunięcie → Wpisz nazwę zakładki - JOSM powinien zapamiętać przesunięcie.

Co do edytowania relacji… po lewej stronie JOSM-a masz ikonkę z kołem zębatym (dymek: “Otwiera listę wszystkich relacji”) → pojawia Ci się lista relacji → zaznaczasz drogi, które chcesz dodać do relacji → szukasz swojej relacji na liście → Edycja → Dodajesz zaznaczone rzeczy do relacji.

Pierwsze zmiany poszły :>
http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/10107823 - Linia 185.
Takie pytanie, bo podjąłem czyjś sposób nazywania linii “Bus xxx: A > B”. Czy to ma jakieś znaczenie? W szczególności by uzyskać efekt - http://trakt.wodzislaw.pl/?p=99
Czy kolejność dróg w trasie ma znaczenie? Czy można jakoś podpiąć przystanki pod trasę?

Sposób nazywania warto przyjąć jeden, ale jak dla mnie wygląda on czytelnie. Kolejność oczywiście ma znaczenie, moze przy renderowaniu tego nie widać, ale w josm powinna sie pokazać relacja w postaci ciągu. Można to również sprawdzić na analizatorach relacji.

Kiedys widziałem plugin, który tworzył relację na podstawie GPX, sam dodawał ulice i przystanki po drodze. Ale nigdy z niego nie korzystałem.

Witam,
częściowo się podłączę do wątku z pytaniem dot. tworzenia relacji dla tras autobusowych - ten temat też jest poruszany w wątku.

Zamierzam uzupełnić kilka tras autobusów w Warszawie i okolicach i zastanawiam się jak dodawać trasy do relacji: czy dodajemy trasę tam i powrót do jednej relacji, czy tworzymy relację tylko w jedną stronę, czy też dwie odrębne relacje dla każdej trasy. Ma to znaczenie jeśli trasa tam nie pokrywa się z drogą powrotną lub wiedzie np. po drogach dwujezdniowych.
Patrzyłem na wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Warszawa i na przykłady z W-wy i są bardzo różnie zdefiniowane.

Najlepiej w tym wypadku isc za wiki :slight_smile: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations
czyli przydzilić do drogi odpowiednia rolę

“So, for instance, a bus route might have a relation with type=route, route=bus and ref and operator tags. The ways over which the bus travels would be members, along with bus stop nodes. The ways would have forward or backward roles, depending on whether the buses operate in the direction of the way, or the opposite way (or the role might be blank, meaning the bus route uses the way in both directions).”

czyli forward lub backward.
A które jest które to juz mało wazne.

Kolejnosc drog w relacji trasy autobusu o ile wiem nie ma znaczenia, ale dobrze jesli role “forward” i “backward” sa poprawnie ustawione. Natomiast kolejnosc przystankow chyba jest wazna, i wazne jest zeby mialy role “forward” i “backward”.

Z tego co widzę Warszawa korzysta jeszcze z tagów From i To by opisać relację. I w przypadku tramwajów przypina przystanki pod trasę. Nie wiem jak w autobusach, nie mogę trafić na jakiś skończony.

Pytanie, skąd wziąść poprawne dane GPS przystanków. Pamiętam iż swego czasu był “projekt” by zebrać przystanki dla aplikacji mobiltych typu Transportoid. Czy można z tego korzystać? Ew dogadać się z jakdojadę? Oczywiście w tej sprawie pójdzie też pismo do ZIKiTu i MPK w Krakowie.

EDIT: słowo “wziąść” jest niepoprawne, proponuję używać słowa “wziąć” (moderator)

Ja bym dał tak: highway=footway i bicycle=yes lub highway=pedestrian i bicycle=yes w zależności od tego jak w terenie wygląda droga.

Z forward i backward znalazłem też w kilku miejscach nieporozumienia, ale z tego - dość rozsądnego - zdania by wynikało, że w gruncie rzeczy dodajemy drogi tylko raz, jedynie niektóre oznaczamy forward lub backward (zależnie od ich przebiegu i kierunku trasy autobusu).

Czyli w rzeczywistości relacje w trasie autobusu nie muszą być “ciągłe” - bo jak dodać odcinki/fragmenty dróg dwujezdniowych, żeby trasa relacji była po kolei.
Co do przystanków, to w takim razie jak je wrzucić po kolei? Najpierw drogi i potem dodawać przystanki czy przystanki razem z drogami - ale przy braku kolejności dróg ta druga opcja chyba niemożliwa.

Jeśli będziemy robili wg tego co wskazał Dotevo i balrog-kun to tagi From i To są mylące, bo nie mamy trasy autobusu z punktu A do B w konkretną stronę - chyba, że się mylę.

To tyle chyba “dzielenia włosa na czworo” w tej sprawie - ale myślę, że fajnie byłoby mieć jakieś w miarę spójne zasady tworzenia tego typu relacji.

Z tego co widzę w Krakowie linie powstają jako duet: 185 A > B i 185 B > A. W końcu nie zawsze linia musi w obie strony jechać tą samą trasą. Przykładowo w Krakowie jest para linii 124 i 424 które co prawda mają identyczną trasę Ruczaj - Wieczysta, ale każda podjeżdża do pętli końcowej z innej strony (z dwóch stron objeżdżają osiedle.

A jak to robią niemcy? Na nich bym wzorował km, przynajmniej w realu duże temu poświęcają uwagi.

Myślę, że to jest chyba dobre rozwiązanie…
(BTW: linią 124 często jeździłem, gdy mieszkałem na Wieczystej :slight_smile:

Odnośnie tego, że ta sama droga nie powinna należeć do jednej relacji z tą samą rolą to przykład z mojego miasta.
Lokalna linia ma trasę okrężną tylko w jednym kierunku (zaczyna i kończy w tym samym miejscu). Trasa jest tak zakręcona, że w kilku miejscach prowadzi tą samą drogą (akurat w dwóch kierunkach).
Przykład drogi: http://www.openstreetmap.org/browse/way/30890355
Relacja: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1821335

Może macie jakieś uwagi do otagowania relacji?

Masz składniki relacji forward i backward.

http://www.openstreetmap.org/browse/relation/51268

Jeszcze nie doszedłem w Krakowie do etapu dołączania do relacji przystanków - chciał bym mieć najpierw cała i pewną beze przystanków.
Ale mam taką uwagę, iż relacja powinna dwa razy zawierać przystanek “Ogińskiego 02” by jakiś system IT wiedział iż autobus jedzie z Ogińskiego 02 do Ogińskiego 02, a nie z Ogińskiego 02 do Al. Piłsudskiego 02, a odcinek Al. Piłsudskiego 02 - Ogińskiego 02 trzeba przejść piechotą. Podobnie jak na wyścigach, potrzebny jest “start” i “meta”.

Są takie znaczniki jak from=* i to=*, gdzieś nawet był z tego użytek.

Tak przy okazji to proponuję bardziej kreatywne używanie name=*, aby było wiadomo, że to linia autobusowa, tak jak np. w http://www.openstreetmap.org/browse/relation/365724

wajak:
Mam pytanie/uwagę - czy na pewno powinno być w tej relacji operator=Urząd Miejski w Piastowie?