"public relations" - ulotki i inne tematy

OSM - Twoja mapa Świata :slight_smile:

U większości ludzi pierwsze skojarzenie skrótu OSM to “Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska” :smiley:

To prawda :slight_smile: :wink: Kolega mi rzucil tytul:

Get map, stand up !
Nasz świat w naszych rękach

czyli - generalnie coś więcej niż tylko rysowanie map

chodzi o komunikat,
który łączy w krótkiej (jak najkrótszej i łatwej do przyswojenia) formie
te wszystkie idee, które powodują, że taka społeczność istnieje, rozwija się
i czerpie z uczestnictwa w tym projekcie radość i KORZYŚCI

Jakie są te korzyści?

Rysowanie mapy ? NIE

Korzyścią jest integracja w grupie społecznej
i działanie dla wspólnego dobra - tak myślę.

Mapa jest wartością dodaną,
integrujemy się nie tylko po to by poplotkować ze znajomymi.
Robimy coś więcej niż FACEBOOK i inni

Tworzymy coś, kreujemy

W ogóle to witam wszystkich
i pozdrawiam

Cezary

Tu link do tresci broszury, o ktorej wspomnial Marek na spotkaniu, oparty na ulotkach OSM drukowanych w innych jezykach. Najpierw zalozylem, ze bedzie miec trzy strony, potem ustalilismy z Markiem ze najlepiej szesc (zlozona kartka A4), a potem po rozmowie Marka z pewnym grafikiem dowiedzielismy sie, ze najlepiej tylko jakies “haslo” i ze dwa zdania zeby czytelnika nie zniechecic za duza iloscia tekstu (z czym zupelnie sie zgadzam).

Mysle, ze haslo “Twoja mapa Twojej okolicy” z tej ulotki jest ok, i bez wzgledu na to ile ma miec stron mozna wziac pierwsze X stron.

Np. jesli ma miec tylko dwa zdania, to dalbym:

(wedlug mnie oczywiscie 99% sukcesu broszury zalezy od grafiki a nie od tekstu, ale mam wybranych kilka grafik. Tutaj na wiki jest kilka materialow w innych jezykach)

“OSM - Twoja mapa Świata”
To mi się bardzo podoba, tylko skrót powinien być rozwinięty, bo jak zostało już powiedziane kojarzy się z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską :slight_smile:

Nasz Świat, Twoja mapa :slight_smile:

Zostala wydrukowana pierwsza broszura w jezyku polskim sponsorowana przez firme Artists. ( Na poczatek 10.tys egzemplarzy. Tekst moze zostac zmieniony / uzupelniony przy dalszych reedycjach. Firma Artists jest gotowa do dalszego sponsoringu.

Format to 1/3 strony A4. Ulotka zawiera haslowe przedstawienie projektu, oraz linki do osm pl oraz osm org.

Za tydzien ulotki zjawia sie u uzytkownika Yarl.

Czy ulotki mogłyby się pojawić w wersji np. pdf na stronie do ściągnięcia? Chętnie bym użył jej np. jako reklamę w wydawanych okazjonalnie broszurkach lokalnych.

Jasne, poprosimy firme artists o to.
Ale to tylko poczatek. Skoro profesjonalna firma reklamowa zapalila sie do OSM (np. robili Polmos :slight_smile: ), to tego materialu bedzie wiecej.

Ja tylko dodam, że (o ile materiały dotrą) będę z ulotkami na konferencji WMPL '11, osoby z okolic Wrocławia mogą wpaść i część odebrać.

Jest pierwszy draft nowego graficznego wygladu strony stony www osm pl :

http://www.artists.pl/osmpl/

Co sadzicie?

Ulotka jest do sciagniecia jako pdf na stronie: http://wiki.openstreetmap.org/w/images/d/d6/Osmpl-leaflet.pdf

Ładna strona :slight_smile: wygląda fajnie, linki troche chyba kolorystycznie nie pasują.

Ulotka wygląda ładnie, ale mam kilka poprawek:

  • … “czy rzeki w Twojej okolicy, ale potrzebna jest” … (brakuje przecinka)
  • “Im więcej szczegółów, nazwy ulic, kina, restauracje czy lokalizacja Twojej firmy tym lepsza jest nasza mapa” (skrót myślowy i brakuje interpunkcji), powinno być: “Im więcej szczegółów, np. nazw ulic, kin, restauracji czy lokalizacja Twojej firmy, tym lepsza jest nasza mapa”
  • … “już ponad 370 tys. osób - stan na marzec 2011” - brakuje kropki na końcu i stan w nawias czyli: … “już ponad 370 tys. osób (stan na marzec 2011).”
  • “Działamy non-profit co nie znaczy, że nie możemy” (i tak dalej…) Ja bym to zdanie uprościł wyrzucając podwójne zaprzeczenia, czyli: "Działamy non-profit, lecz mimo to każdy może wykorzystywać nasze mapy do celów komercyjnych, bez opłat.
  • “Wprowadź nasz adres www z poniższego kodu” - nie wiem czy to zdanie jest potrzebne… ktoś, kto wie co to jest QR-Code to sobie to zeskanuje, a laicy będą szukać tam ukrytych znaczków :smiley:
  • i jeszcze stopka; format daty 03/11/11 nie jest po naszemu, podobnież 3.06 PM

Teraz to niestety po ptokach, bo ulotka w druku. Na szczescie postanowilismy w pierwszym rzucie tylko 10 tys wydrukowac. Zrobimy te poprawki i wydrukujemy nastepne 15 tysiecy…

Jest prosba do wszystkich zeby odbierac te ulotki od Yarla i robic dystrybucje. Moze koordynatorzy regionalni wzieliby po 1000 sztuk i przekazywali dalej na swoim terenie?

Można też zrobić na jakimś etapie małe plakaty formatu A4 (kilka tyś. max) i wywieszać w ciekawych miejscach. Wiadomo jaki 99% ludzi ma stosunek do ulotek ;). Można się dogadać z nauczycielami w liceach czy wykładowcami na uczelni, żeby przed zajęciami ktoś się przebiegł i na każdej ławce zostawił ulotkę - większość ludzi z nudów wyciągnie na zajęciach laptopa i zobaczy co to :smiley:

Jeżeli chodzi o dotarcie do odbiorców OSM - to najlepsza byłaby reklama porównawcza - wziąć screenshot z Google Maps na którym jakaś miejscowość składa się jedynie z drogi przelotowej i poniżej screenshot z OSM, gdzie jest aż gęsto od zmapowanych dróg.

No i można nawiązać do kwestii zabawy z GPS - liczba osób, która lubi się GPS-em bawić jest spora - a tak jeszcze się przyczynią dobrej sprawie :wink:

Na szczescia dalo sie jednak szybko zrobic poprawki, tak wiec bedzei druk ze zmianami. Dzieki Zbigniew! Ulotki trzeba dawac osobom, które juz cos uslyszaly o projekcie. Dawanie w ciemno nic nie da, to prawda.
Pomysl z plakatem jest dobry, rzekazuje to uzytkownikowi cesair, który rzegotowuje ulotki.
Gdybyscie mieli jakies sugestie piszcie prosto do niego. A plakat moze nawet w A3 wydrukowac?

Byłbym ostrożny z reklamą porównawczą na tym etapie rozwoju osm w Polsce.
Porównując się z gm siłą rzeczy stajemy się ich petentem.

Stawiajmy na nową jakość i potencjał, który drzemie w naszym społecznościowym projekcie
Zostawiając w głowie ludziom, że OSM położy na łopatki GM tak jak Wikipedia położyła Encartę :slight_smile:

Pozdrawiam
Cezary

Możliwym źródłem zaangażowanych ludzi do projektu mogłyby być wszelkiego rodzaju stowarzyszenia miłośników danego miasta czy transportu miejskiego :slight_smile: