Przystanki ZTM Warszawa

Witam!

To mój pierwszy post tutaj, choć przy OSM dłubię od jakiegoś już czasu. Postanowiłem zabrać się za dość karkołomne zadanie dodania przystanków autobusowych ZTM w Warszawie. Nie podejrzewam, żeby rzeczona firma tak łatwo udostępniła te dane na otwartej licencji - dostępna jest mapa tworzona przez różne osoby na potrzeby programu Transportoid:

http://kakaki.pl/mapa/?city=warszawa

udało mi się wydłubać wersję XML:

http://kakaki.pl/mapa/request.php?city=warszawa&sort=order%20by%20name

w związku z tym moje pytanie, czy nie będzie z czymś takim problemów licencyjnych - projekt jest otwarty, uczestników multum i nikt nie ma raczej nic przeciwko używaniu tych danych w wersji komercyjnej (skoro OSM może być używana komercyjnie), bo sam Transportoid ma wersję płatną.

Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości. Pewnie napiszę do autorów Transportoida, ale na dobrą sprawę nie są oni autorami tych danych.

Pomysl jest dobry, ale przydaloby sie jakies dokladniejsze okreslenie na jakich warunkach oni to udostepniaja. Nie znalazlem licencji na ich stronie i z tego co mowisz rozumiem, ze tez jej nie znalazles. Wiec chyba trzebaby sie z nimi skontaktowac.

Z drugiej strony nie sadze zeby ZTM bronilo tych danych. Kiedys dostalem od nich na przyklad taka liste. Uzytkownik antblant mowil, ze dostal polozenia przystankow od zarzadu transportu w Szczecinie.


Przy okazji nie wiem czy ktos slyszal o projekcie transiki (nowy projekt Steve’a C), ktory ma laczyc dane o rozkladach jazdy na calym swiecie. Mialem taki pomysl zeby 4 grudnia, w ramach Open Data Day (ma byc miedzy innymi Open Data Hackathon w Warszawie) sprobowac podlaczyc pod to rozklady jazdy ze strony ZTM, jakos tak zeby automatycznie sciagalo i parsowalo aktualne wersje.

Wszystko co dostałem od ZDiTM to link http://zditm.szczecin.pl/rozklady/GTFS/latest/ do danych w formacie General Transit Feed Specification
http://code.google.com/transit/spec/transit_feed_specification.html
Dałbym sobie rękę uciąć, że jeszcze niedawno format nazywał się Google Transit Feed Specification :slight_smile:
Nadal jednak nie uzyskałem odpowiedzi od ZDiTM, czy mogę te dane wykorzystać w OSM. Po prostu nie odpisują na maile.

Plusem na przyszłość (jak już odpiszą) jest to, że format jest dobrze udokumentowany, a plik stale aktualizowany. Do transiki jak znalazł :slight_smile:

Napisałem niby do autorów strony, ale po przyjrzeniu się tym danym stwierdzam że przynajmniej 25% z nich nadaje się do kosza - różne przystanki o takich samych współrzędnych, rozjazdy o paręset metrów i inne ciekawe rzeczy :frowning:

Dane o przystankach nie mają licencji i można je wykorzystywać wedle uznania, taką przynajmniej dostałem odpowiedź. Wystawiłem te dane w formie GPX - http://rogal.rootnode.net/osm/przystanki_ztm.gpx

Dokładność danych jest różna, ale stanowi i tak nieocenioną pomoc, zwłaszcza że możemy weryfikować to ze zdjęciami z Bing - zapraszam przy okazji tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Warsaw/Przystanki_ZTM