A jak są relacje to z relacji i z highway=bus_stop już wynika gdzie autobus staje więc i tak jest zbędne
W JOSM warto zainstalować sobie wtyczkę Customize Public Transport Stop:
ustawienia → wtyczki → “CustomizePublicTransportStop”
Wtedy zaznaczasz węzeł w miejscu peronu i naciskasz “U” - działa całkiem dobrze
Mateusz nie podlinkował, ale jest nawet aktywny bot który poprawia brakujące tagi na przystankach.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mechanical_Edits/Mateusz_Konieczny_-_bot_account/add_highway%3Dbus_stop_tag_where_only_public_transport%3Dplatform_bus%3Dyes_is_present_in_Poland
To dodam od razu https://overpass-turbo.eu/s/1f6G
Znajduje to przypadki gdzie bot sobie nie poradził i człowieka trzeba.
way["public_transport"="platform"]["highway"!="bus_stop"]["railway"!="platform"]["amenity"!="bus_station"]({{bbox}});
Dlaczego takie tagowanie jest niepoprawne? Z tego co zrozumiałem to highway=bus_stop powinny mieć tylko nody, więc przy way powinny być tagi: public_transport=platform + opcjonalnie highway=platform.
A czemu nie?
Jak nie ma granic przystanku to obszar public_transport=platform powinien być skasowany (ewentualnie zamieniony na punkt)
Jak jest obszar przystanku - to czemu highway=bus_stop by nie mógł by być na obszarze?
(na wiki jest w infoboksie jest jak jest bo ludzie twierdzą że nigdy nie jest możliwe określenie obszaru przystanku, ale wtedy i obszar public_transport=platform jest błędny)
Po prawej stronie, w tabelce, jest o tym informacja:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dbus_stop
Dodatkowo, w tej tabelce jest podobnie:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Public_transport#Buses
Moim zdaniem ma to sens, bo z punktu widzenia renderowania tag “highway=bus_stop” powoduje pojawienie się znaczka przystanku, ale tylko dla node. Mapowanie way tym tagiem nic nie daje (poza zamieszaniem). Mapując zgodnie z tą drugą tabelką, przystanek zawsze powinien mieć node z tagami “highway=bus_stop” i “public_transport=platform”, przez co pojawi się na mapie, a dodatkowe oznaczenia np. way oznaczające zatoczkę ma tagi “public_transport=platform” i “highway=platform”, które domyślnie się wyświetlają jako kreska/obszar obok drogi. Wydaje mi się, że przy takim oznaczeniu wszystko jest zrozumiale wyświetlone i oznaczone.
Kolejne zamieszanie z wyświetlaniem, jakie wychwyciłem, to oznaczanie przystanku jako node na środku drogi z tagami “public_transport=stop_position” i “highway=bus_stop”. Przy takim tagowaniu nie da się stwierdzić, czy przystanek jest po obu stronach drogi, czy tylko po jednej, a jeśli po jednej, to po której stronie. Jeśli dodatkowo jest oznaczony way(“public_transport=platform” + “highway=platform”) to widać gdzie ten przystanek faktycznie się znajduje, ale dopiero na dużym powiększeniu, więc jest to trochę uciążliwe. Gorzej, że niektóre takie miejsca nie mają dodanego way i nie da się określić umiejscowienia przystanku.
Zależy od stylu map. Dla tych co sprawdziłem nie jest to prawda.
https://www.openstreetmap.org/way/238304952
OSM Carto: jest https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.07167/19.89139
Humanitarian: jest https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.07167/19.89105&layers=H
OPNVKarte: https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.07167/19.89105&layers=O
Cyclemap: nie ma. Tak samo jak punktów.
Nie sprawdzałem Osmanda, mapy.cz i Organic Maps.
A to jest bubel.
Przyznaję ci rację, wyświetla się
Tylko pozostaje jeszcze kwestia wypracowania/trzymania się jakiegoś standardu.
Z oficjalnej wiki wynika, że raczej nie powinno się tak tagować.
Patrząc na całą Polskę, to raczej większość kraju nie stosuje takiego tagowania. Z tego co sprawdziłem, to tylko kilka miast ma do way dodany tag “highway=bus_stop”: Gdynia, Sopot, Kościerzyna, Kraków, Rzeszów. Cała reszta Polski tak tego nie taguje. Patrząc na inne kraje w Europie to: Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Włochy Czechy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Austria też nie stosują tego tagu. Z tych co sprawdzałem, to jedynie Niemcy mają obecnie miszmasz z tym tagiem, ale też nie wszędzie.
A czym się różni highway=platform od railway=platform i czy te wszystkie 3 tagi tu powinny być?
https://www.openstreetmap.org/way/665358592
Nie wiem też, czy public_transport=platform powinno tu być, skoro jest już na węźle.
Jeden dla autobusów, jeden dla tramwajów
Wspólny peron autobusowo-tramwajowy, więc ok. A public_transport=platform ja bym skasował z węzła i zostawił tylko na obszarze (tutaj cały węzeł, bo przystanki są zaznaczone osobno).