Przystanki autobusowe z zatokami i trasy autobusowe

Witam, mam dwa pytania dotyczące dodawania przystanków autobusowych i tras autobusowych do OSM.

  1. Na większości przystanków autobusowych, autobus zatrzymuje się w zatoce na przystanku. Jednak na mapie “miejsce zatrzymania się autobusu” (public_transport=stop_position) znajduje się na drodze. Czy przy dodawaniu nowych przystanków autobusowych z zatokami należy:
    a) dodać osobno zatokę jako obszar i na niej dodać miejsce zatrzymania się autobusu, czy
    b) pozostawić miejsce zatrzymania autobusu na drodze, pomimo, że zjeżdża on do zatoki w tym miejscu?

  2. Przy dodawaniu tras autobusowych (jako relacji) trzeba dodać przystanki i wszystkie ulice należące do trasy autobusu. Czy trzeba każdy fragment ulicy dodać osobno do tej relacji, czy istnieje jakiś sposób, aby zaznaczyć więcej dróg na raz i wszystko za jednym razem dodać do relacji (trasy autobusowej).

Pozdrawiam

  1. To są uproszczenia. Na OSM jedną jezdnię rysujemy jako jedną linię przechodzącą przez środek tej jezdni. Zauważ, że na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej to miejsce zatrzymania też wyląduje gdzieś na środku, pewnie na linii ciągłej oddzielającej dwa kierunki, a nie dokładnie w zatoczce. W przypadku miejsc zatrzymań znaczenie ma właściwie tylko jeden wymiar, ten prostopadły do kierunku jezdni. Tj. na jakiej wysokości ten autobus się zatrzyma.

Więc tutaj b). Tag public_transport=stop_position musi być węzłem na drodze.

  1. To zależy w jakim edytorze. W iD nie za bardzo można przyspieszyć ten proces. Można trochę przyspieszyć dodawanie nowej trasy w edytorze level0, ale tylko wtedy, kiedy jest już inna trasa autobusu, która częściowo pokrywa się z tą, którą chcesz dodać.

Ok, dzięki :smiley:

“czy istnieje jakiś sposób, aby zaznaczyć więcej dróg na raz i wszystko za jednym razem dodać do relacji (trasy autobusowej)” w JOSM jest - ale trzeba trochę się zakręcić wokół filtrów (ukryć wszystko poza drogami, ukryć punkty, ukryć małe drogi…) - https://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Dialog/Filter

Będzie to warte grzebania się tylko przy ekstremalnym podzieleniu drogi na małe fragmenty, lub przy mapowaniu dużej ilości tras autobusowych za jednym zamachem.