Przystań kajakowa

Jak zaznaczyć na mapie (otagować) przystań kajakową?
Chodzi o miejsce przy rzece (typu Pilica czy Brda), gdzie woduje się kajaki i/lub gdzie kończą spływ, przybijają do brzegu i są wyciągane z wody. Czasem jest to po prostu piaszczysty brzeg z łagodnym spadkiem. Obok zazwyczaj miejsce do składowania kajaków i ładowania ich na samochody bądź do rozładunku.
canoe=put_in ???
leisure=slipway ???
leisure=marina ???

1 Like

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure%3Dslipway

For places where a boat (canoe/kayak/stand up paddleboard/row boat/paddle-craft) is carried to and from the water use canoe=put_in instead.

Pierwsza opcja pasuje najlepiej. Slipway to bardziej podjazd gdzie można zwodować łódź z naczepy. A marina to marina, aka. wielki parking dla łodzi, często z pierami-takimi drewnianymi mostkami na wodzie.

2 Likes

Ja dodałem kilka miesięcy temu punkt, z którego startuje splyw pontonowy i kajakowy, ale ja dalem “leisure=marina”. Jeśli sugerować sie angielska wersja, to chyba powiniem to poprawic, ale jak. Wystarczy tylko “leisure=marina” zamienic na " canoe=put_in"?
Na brzegu jest cała infrastruktura typu namioty, miejsce na ognisko itp.

A właśnie. Jak ja szukałem, to z tego co widziałem, to sporo było punktów “leisure=marina” i nie wyglądało to na typową marinę.

1 Like

tak

A, utworzyłem stronę Tag:canoe=put_in - OpenStreetMap Wiki

Jak ktoś dałby radę na Wikimedia Commons dodac lepsze zdjęcie to można by podmienić.

Brzmi jak canoe=put_in (choć na punkt końcowy trochę śmieszne jest, no cóż)

1 Like

Dodałem punkt
canoe=put_in
ale to może być jeden z elementów większego obszaru, który nazywany jest przystanią kajakową.
Na przykład tutaj → Way: ‪Przyłęk Przystań Jest Radość‬ (‪1193177628‬) | OpenStreetMap
jest pole namiotowe z infrastrukturą → patrz: Note: 3805430 | OpenStreetMap
więc zmapowałem jako:
tourism=camp_site
Co sądzicie?
Ale to może być obszar, gdzie nie ma pola namiotowego, ale jest na przykład miejsce na załadunek kajaków obok wiata/szałas i proste wc.
Przykład → Note: 3806498 | OpenStreetMap
Jak zmapować/otagować taki obszar?

Ten 1 obszar wygląda okej, tylko przydałoby się dodać fee/access bo brzmi jak nie miejsce ogólnodostępne. A co do drugiego przypadku, skoro poza wiatą, tablicą, i miejscem na zwodowanie kajaku nic nie ma to chyba nie ma szczególnej potrzeby oznaczania takiego miejsca. Albo co najwyżej jakiś specyficzny landuse=*?

1 Like

Nie wiem…
Zgoda: leisure=marina - nie pasuje (aczkolwiek bywa stosowane - oto przykład → Node: ‪Przystań kajakowa w Kielczy‬ (‪7311137108‬) | OpenStreetMap ).
Zastanawiam się, czy nie należałoby jakoś zaznaczać przystani kajakowych, z/do których się płynie w czasie spływu. Dla kajakarza to ważna informacja. A przystań to miejsce do zwodowania plus dodatkowa infrastruktura (czasem prosta).

Może należałoby użyć zestawu tagów (na punkcie lub obszarze). Na przykład:

Może jeszcze:

  • landuse = recreation_ground

?
Ale brakuje mi bardziej konkretnej wartości.

W sumie recreation_ground brzmi okej, tylko ważna aby dodać access/fee jak jest tylko dla klientów np. A informacje o przystanie chyba w tym przypadku dałbym na całym obszarze niż na samym miejscu wodowania.

A może coś takiego:

  • leisure=sports_centre + sport=canoe: obszar na brzegu, z wiatą, WC, …;
  • canoe=put_in: linia na krawędzi wody i brzegu/pomostu gdzie wciąga/wyciąga się kajaki (przykład);
  • man_made=pier (molo): linia/obszar pomiędzy wodą i brzegiem jeżeli jest pomost, a nie wysiada się od razu na brzeg

Nazwę, kontakt itp. dodawałbym do leisure=sports_centre.
access i fee najbardziej mi pasuje do canoe=put_in.


A jeśli chodzi o recreation_ground - to wg. mnie pasuje bardziej do przystani “po drodze” - z barem/sklepem/food truckami, chociaż przy niektórych większych można by pokusić się i o landuse=retail.
Moim zdaniem dobrze pasuje na jakieś wiaty po drodze/popularne plaże i ich okolice.
W takich miejscach też warto oznaczać brzeg - dogodne miejsce wyciągania kajaków tagiem canoe=put_in - jeśli dobrze rozumiem jego zastosowanie.

2 Likes

Inny przykład miejsca wodowania kajaków → Node: ‪Miejsce wodowania kajaków Koniecpol‬ (‪10045352548‬) | OpenStreetMap
Autor: @Artek
canoe=put_in jest zaznaczone jako punkt:

canoe=put_in
distance=261.9
name=Miejsce wodowania kajaków Koniecpol
ref=Pilica
waterway=milestone

Ciekawy jest distance=261.9
Chodzi o to, że na rzece - w szczególności przy przystaniach stoją tablice z kilometrażem - na przykład:

Przyłęk
Przystań Jest Radość
279,3 km rz. Pilica
Odbiór kajaków
Następny za 0,8 km
Łąkietka

Ale distance powinien być stawiany na punkcie, a nie na linii czy na obszarze → Pl:Key:distance - OpenStreetMap Wiki

To byłby argument za zaznaczeniem canoe=put_in jako punktu. I byłbym jednak za punktem.
Chociaż od biedy linia czy obszar też mogłyby być.

Inny przykład (dość losowy):
Way: 130907499 | OpenStreetMap
landuse=recreation_ground
i:
Node: ‪Herforder Kanu Klub‬ (‪1440862931‬) | OpenStreetMap
canoe=put_in
name=Herforder Kanu Klub
operator=Herforder Kanu Klub e. V.

w innych canoe=put_in widzę jeszcze klucze:
description
website

Ale widzę, że często mapowany jest tylko punkt z jednym tagiem:
canoe=put_in

Obok czasem:
tourism=camp_site

Odradzam stosowanie ===== - jest interpretowane jako tytuł i robi wielkie litery tekstowi dookoła

Poprawiłem bardzo szybko, ale byłeś szybszy :wink:

Wnioski:
Dodałbym canoe=put_in jako punkt z zestawem tagów:

  • canoe=put_in
  • distance
  • name
  • description
  • website
    A obok landuse ale nie wiem jeszcze jakie - by zaznaczyć infrastrukturę przystani.

Moja propozycja w odniesieniu do tej wiadomości to:

  • canoe=put_in

Punkt albo linia na kawałku brzegu - linia jako bardziej szczegółowe oznaczanie.

  • distance

Rozumiem że chodzi o kilometr rzeki od źródła - może być rzadko kiedy znany, ale jak jest to faktycznie warto.

  • name
  • website
    A obok landuse ale nie wiem jeszcze jakie - by zaznaczyć infrastrukturę przystani.

To proponuję zaznaczać jako leisure=sports_centre + sport=canoe i do niego dodatkowe tagi. Do punktu/linii canoe=put_in dodałbym ewentualną płatność za postój, dostęp (jeżeli prywatne)

1 Like

Przydałaby się jakaś ikonka że jest punkt wodowania kajaków, w stylu rampy dla zagłówek oraz dla wypożyczalni.

Na mapach turystycznych był kilometraż. Znacie stronę która renderuje szlaki kajakowe?

1 Like

Kilometraż rzeki bywa różnie oznaczany. Czasami jest od źródła, a czasami od miejsca kiedy jest ‘spławna’. Zwłaszcza oficjalne kilometraże wód tak są robione. Liczenie samemu na podstawie np. długości w OSM byłoby ryzykowne. Lepiej będzie używać powszechnie(?) znanych z tabliczek przy punkcie lub danych z firmy wypożyczającej kajaki.

1 Like

Zdecydowanie tak. Oto przykład tablicy:

Jakby ktoś chciał wykorzystać zdjęcie do wiki, to ja je zrobiłem - proszę brać.

1 Like

Dzięki, chętnie użyję tego zdjęcia.

Lepszy tag z tego co widzę to river:waterway_distance=*.

Wypisałem na razie na tej stronie to co mi przyszło do głowy w związku z tagowaniem kajaków, będę to w wolnym czasie po kawałku przerabiał

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:sport%3Dcanoe

1 Like

Może warto w wiki napisać, że w odniesieniu do przystani kajakowej nie powinno się stosować tagu “leisure=marina”.