Przydrożne obiekty kultu

Rozwiejcie, proszę moje wątpliwości co do dwóch kwestii:
– krzyż przydrożny: W wiki jest coś takiego: “Nie mapujemy krzyży bez tła historycznego, postawionych w prywatnym celu, na prywatnym terenie (np; w ogrodzie, polu, w miejscu wypadku)”
nie bardzo wiem jak to rozumieć. Znaczy jeśli ktoś w ogrodzie postawi kilkumetrowy krzyż, to go nie mapuję, bo na prywatnym terenie? Jeśli w miejscu wypadku ktoś postawi solidny krzyż (a czasem to jak mały nagrobek wygląda), to też nie mapuję, czy może jednak robić to za pomocą jakiegoś innego tagu? W końcu obiekty te w terenie jak najbardziej występują.
– rzeźby przedstawiająca świętych (na przykład Matka Boska, czy popularny w niektórych rejonach Europy św. Jan Nepomucen) Jak to oznaczać? Jako wayside_shrine nie bardzo, ale z kolei memorial=statue, też nie do końca mi się widzi, bo funkcję pełni taką samą jak kapliczka.

no i obiekty pośrednie – są takie kapliczki składające się z małego obrazka czy figurki i sporego krzyża nad tym. Jak to traktować?

Ja dodałem tę informację do wiki. Moja świadomość była wtedy trochę inna i ten wpis obecnie jest do poprawy, uproszczenia.
Z tego, co się orientuje wśród kapliczek, krzyży, figur wyróżniamy:

  • Obiekty żałobne i dziękczynne.
  • Mogą być wielkości kilkudziesięciu centymetrów (Przykład z Grecji Peron4 – portal podróżniczy) lub tak duże, że kilku ludzi może wejść do środka.
  • Nawet nie wspominam o tagach związanych z prywatnością.
  • Obiekty z miejscem na ogarek lub dary w sensie jedzenie, wodę.

Nie wiem, czy w przypadku tych obiektów ważniejszym tagiem nie byłaby informacja, że jest to obiekt kultu, wspomnienia, a dopiero w kolejnym etapie powinno się dodać tagi opisujące wygląd tego obiektu nieraz bardzo różny w zależności od regionu.

W tej dziedzinie potrzebna jest opinia naprawdę zorientowanego specjalisty.

1 Like

skasowałem w https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Pl:Tag:historic%3Dwayside_cross&diff=2447363&oldid=2408076

w tych przypadkach można mapować (większość np. krzyży przy kościołach byłaby zakazana)

A czemu nie? Tak do tej pory zaznaczałem

2 Likes

A to OK, ja też tak robię, ale jakoś mnie to drapało do tej pory. Dzięki :slight_smile:

A tak przy okazji, jest jakiś jedynie słuszny sposób oznaczania krzyży pokutnych?

1 Like