Przeniesienie mapy do programu graficznego

Witajcie!

Wiem, że ten temat jest już w jakiś sposób w sieci wyjaśniony, ale niestety poddałem się - albo widocznie nie znam odpowiednio języka angielskiego albo też posiadam inne wersje programów.
Chciałbym przenieść wybrany fragment mapy (dość szczegółowy) do formatu wektorowego, konkretnie do programu Adobe Illustrator. W wiki wyczytałem coś o projekcie: osm2ai.pl - domena sugeruje mi, że jest to coś naszego autorstwa - pod adresem praktycznie nic się nie kryje, a jedyne do czego dotarłem to jakiś kod. Na innej, obcojęzycznej stronie znalazłem jakąś instrukcję przy wykorzystaniu qgisa - ale przy niej poległem, albo dotyczy ona już nieaktualnej wersji programu albo widocznie robię coś nie tak. Czy byłby mi ktoś w stanie pomóc?

Nie jestem jakoś mocno związany z Waszym projektem, odkryłem go od niedawna - szukając właśnie darmowej mapy i przyznam szczerze - jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej pracy. Pozdrawiam!

To raczej nie domena, a skrypt w Perlu. Pewnie powinieneś zainstalować sobie Perla i próbować go uruchomić.
Niestety, nic więcej nie wiem na ten temat.

a duży ten obszar? Fragmenty OSM można z osm.org wyeksportować do SVG albo PDF (po prawej stronie zakładka ‘share’). osm2ai nie przenosi do Illustratora styli mapy, więc dostaniesz wizualną kaszanę (a jak rozumiem chciałbyś mieć ładną i kolorową tą mapę).

Do generowania większych wycinków najlepiej użyć https://www.mapbox.com/tilemill, ale z tym softem trzeba się trochę obyć no i mieć trochę rozeznania w OSM i GIS.

Chyba najmniej zachodu dla Ciebie byłoby jakbyś sobie wygenerował kilka wycinków mapy w SVG i sobie posklejał w Illustratorze, w zależności od obszaru jaki potrzebujesz.

Program maperitive chwali sie mozliwoscia exportu ostylowanych map do formatu SVG kompatybilnego z Illustratorem, podobno zwykle SVG nie dzialaja. Jest uzywany przez grafikow.

Dziękuję, poradziłem sobie z importem do Illustratora dzięki aplikacji Maperitive. Świetnie, że wszystko jest już pogrupowane na warstwach. Zastanawia mnie jednak dlaczego ta mapa jest inna po imporcie z serwera OSM. Na stronie mapy istnieją nawet ponumerowane domy, ogólnie samych budynków jest zaznaczonych dużo więcej, a mapa wydaje się bardziej kompletna na głównej stronie OSM niżeli w Maperitive. W czym leży problem?

Program Maperitive korzysta z własnego stylu do renderowania wektorów, który jest co prawda podobny do tego na osm.org, ale jest oddzielnym bytem.
Można go edytować i dostosować do własnych potrzeb.

Dzięki Zbyszku, zastanawia mnie jednak czy Maperitive aby na pewno ściąga wszystkie dane, nie wiem jak to nazwać. Mam na myśli to, że po ściągnięciu mapy za pośrednictwem opcji Download OSM Data (Overpass API) po renderingu nie są jednak widoczne wszystkie budynki. Ba, jest ich znacznie mniej niżeli na widoku prosto z OSM (na jakimkolwiek zoomie). Co może być tego powodem?

A czy są w ten sam sposób otagowane?

Tak będzie chyba prościej. Wygląda to następująco:
http://www57.zippyshare.com/v/83418777/file.html
U góry jest widok prosto z OSM, a poniżej wyrenderowany ze ściągniętego pliku.

Dasz linka do tego miejsca na stronie http://openstreetmap.org/? Przetestowałbym co się dzieje.

http://www.openstreetmap.org/#map=16/51.0620/19.4523

Oszczędzę Wam dochodzenia, powód jest znany - styl Default.mrules renderuje tylko building=yes, a zapewne ktoś użył w danym rejonie szczegółowych tagów (house, retail, industrial, church, school,…).
Aby wszystkie budynki się wyświetlały, należy w Default.mrules zamienić 45. linijkę w “areas” z

building : building=yes

na

building : building AND NOT building=no

(ta druga część tak dla formalności :wink: )

Dzięki serdeczne za pomoc! :slight_smile: O to właśnie chodziło. Teraz przede mną jeszcze edycja stylu pod siebie tak by przy dużym zoomie drogi były szersze.

edit.
Niestety nie za bardzo sobie z tym poradziłem - nie wiem którą konkretnie zmienną zmienić tak by przy zoomie eksportu (16) drogi były szersze (obecnie mają chyba ok 10pikseli). Mógłby ktoś mnie naprowadzić?