Witam wszystkich.
Jestem jeszcze nieopierzonym maperem.
Przy rysowaniu szlaku pieszego mam problem,cały czas dostaję ostrzeżenie: Pusta rola, problem z weryfikacją roli.
Zrobiłem wrzutkę “Łomża testowy szlak z pustą rolą…”, jeśli ktoś chciałby zerknąć i
napisać co knocę, byłbym wdzięczny.
Szlak rozpoczyna się na skrzyżowaniu w Giełczynie i biegnie przez las.
Pozdrawiam
zbyszek63
Nie przejmowałbym się zgłaszanym ostrzeżeniem o pustej roli. Spróbuję sprawdzić, ale wygląda mi na to, że walidator generuje w tym przypadku nadmiarowe ostrzeżenie.
Natomiast jeżeli chodzi o samo zamapowanie szlaku, to ja w takiej sytuacji bym nie rysował ścieżki obok, jeżeli szlak biegnie drogą polną, chyba że w tym przypadku rzeczywiście jest tak - że jest droga polna, a obok ścieżka, którą wiedzie szlak. W typowym przypadku, gdy droga biegnie drogą polną - po prostu włączam drogę w relację, jako kolejny jej element.
Dziękuję za odzew
Tak, o ten szlak chodzi.
Na razie trochę kombinuję, dlatego robię obok żeby nie spartolić.
Poza tym nie wiem czy mogę w szlaku mieszać drogi: ścieżka, droga asfaltowa, droga gruntowa
w tej samej relacji?
Zauważyłem też przed chwila, że nie wyświetla błędu jeśli w relacji “name” szlaku jest inna niż w “name” w tagu drogi.
Jeszcze raz dzięki
Tag osmc:symbol powinien mieć wartość red:white:red_bar czyli kolor_szlaku:kolor_tła:kształt_i_kolor_symbolu_szlaku.
W OSM do relacji dodajesz istniejące drogi (highway każdego typu czyli ścieżka, gruntowa, osiedlowa itd.). Nie rysujesz ścieżki wzdłuż drogi, po której prowadzi szlak. Efekty swojej pracy oglądasz na: http://hiking.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=13&lat=53.09929&lon=22.0949&hill=0.695#routes
A nie jest tak, że uruchamiasz walidację, z zaznaczoną tylko drogą? Wtedy nie JOSM nie raportuje błędów (bo nie weryfikuje relacji, tylko zaznaczony obiekt, który jest OK). Więc to nie ma związku z nazwą drogi. Moim zdaniem błąd tkwi w defaultpresetes.xml vs. możliwości validatora JOSM.
Jedna droga może być w wielu relacjach i nie ma z tym problemu. Oczywiście - szlaki będą się nakładać, ale porządny renderer sobie z tym poradzi, np. tak: http://www.osmapa.pl/#lat=52.32351&lon=20.74525&z=17&m=os
(czerwony, zielony i czarny - na jednej drodze).
W ramach tego zgłoszenia, podrzuciłem patcha, który lepiej raportuje błędy niedopasowania tagowania z szablonem. Akurat w przypadku Twojego szlaku - po poprawce walidator będzie marudził, że część szlaku przebiega drogami tretiary itp, gdzie w definicji szablonu “Hiking route” jest:
highway=path OR highway=footway OR highway=track
W tym przypadku zastanowiłbym się nad rozszerzeniem akceptowanych highway’ów w defaultpreset.xml dla szlaków pieszych
A przy okazji: czy ktoś wie dlaczego OSMapa renderuje szlaki w sposób… niekonsekwentny na różnych poziomach zooma? Zobaczcie co się dzieje tutaj z czerwonym szlakiem, przybliżając i oddalając: http://www.osmapa.pl/#lat=52.3078&lon=20.6109&z=13&m=os
To samo mamy w poprawianym miesiąc czy dwa temu przebiegiem szlaków tutaj, na Januszkowej Górze: http://www.osmapa.pl/#lat=50.3085&lon=19.6181&z=15&m=os
Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale chyba przez chwilę OSMapa wyświetlała te przebiegi poprawnie, po całej ciężkiej pracy którą włożył ndmystko w poprawienie i uaktualnienie ich przebiegów. Czy coś się pokopało w OSM? Czy renderer OSMAPA używa totalnie nieaktualnych danych, na dodatek różnych na różnych poziomach zooma?
Bo osmapa.pl to nie Google z milionem serwerów tylko projekt OSM, który jest non profit.
Rozwiązanie twoich problemów = nie czekać tylko mapować dalej a szlaki same się wyświetlą za jakiś czas.
Obejrzałem dziś rano Twoją pracę i widzę, że wszystkie błędy poprawione! Relacje nie są łatwe a Ty wybrałeś je na początek i sobie poradziłeś. Gratulacje Jak poprawiłeś osmc:symbol to na http://hiking.waymarkedtrails.org/pl/ pojawiły się prawidłowe symbole szlaku.
Jeśli miałbyś kontynuować mapowanie turystyczne poza miastami to polecam zapoznanie się z tracktype: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Template:Pl:Map_Features:tracktype W tej chwili większość dróg w Czerwonym Borze opisana jest jako highway=track co jest prawdą ale nic nie mówi o “kategorii” gruntówki czyli o jej stopniu utwardzenia. Jeśli byś dodał tracktype to one również inną linią rysowałyby się na mapie i od razu byłoby widać która główniejsza a która poboczna. highway=footway stosowane jest przede wszystkim do chodników w miastach. W terenie należy używać highway=path lub highway=track. To co narysowałeś pod szlak niebieski to niemal na całej długości przez las highway=track tracktype=grade4 access=forestry.
Cześć
Wiesz, że zawsze zaczynam od trudniejszego
A tak poważnie to dzięka za podpowiedzi…każda jest na wagę złota.
Pod niebieskim szlakiem dałem grade-3 /