Prośba o wstrzymanie się z remappingiem (nieaktualne)

Ludzie na #osm-dev proszą o wstrzymanie się z naprawianiem mapy do czasu rozwiązania problemu z whitelistą (patrz: wątek obok). Dzięki temu może uda się uniknąć konfliktów między przywracaniem danych a danymi, które w międzyczasie ktoś wrzuci.

Rozwiązanie poprzez blokadę edycji na serwerze nie jest możliwe - brak takiej funkcjonalności w serwerze osm.org na dzień dzisiejszy.

Niech oni się lepiej ogarną. Bo parę miechów temu był tutaj link do mapy, która miała zostać po wycięciu. Wziąłem i poprawiłem to co ma być wycięte a tu patrzę i wycięto o wiele więcej. Do d…y z taką robotą.

Widze że z tym wstrzymaniem jest różnie.
Np ubytki w Zabrzu (np/ Grzybowice, Mikulczyce, przerwy na DK 78) zniknęly na tyle szybko że musiałem sprawdzić w historii czy czasem nie cofnięto zmian bota…

Juz chyba nie trzeba sie wstrzymywac. W prawdzie na czesci obszarow znikna jeszcze dane z UMP, ale wycofywanie zmian skonczylo sie rano i juz nic sie nie pojawi, z czym moglby byc konflikt.

Poniewaz nie wiem gdzie to zapostowac.
Przeczytalem u Niemców ze 4,58% danych zostalo bledkie skasowanych. Autor ( User cobra ) uwaza ze to malo bo dzielnie pracowal zeby w ostatniej chwili zintegrowac w soft uwagi które dostal od polskiej community równiez w ostatniej chwili.

W zwiazku z tym pytanie do Zarzadu OSM Polska. Kto, kiedy komu dostarczyl listy majace wykluczac z kasowania dane. Czy ktos sie o to w ogóle zatroszczyl?
Pytanko do Prezesa: co i kiedy zostalo w tej sprawie zrobione?

Nie bardzo rozumiem co masz na mysli, ze te 4.58% to za malo zeby sie o to martwic? Revert zrobil ostatecznie Frederik, bo osoby ktore sie zajmuja botem nie wiedzialy jak czy tez nie mialy na to czasu, w kazdym razie lekka olewaja takie szczegoly.

c0bra nie dostal chyba zadnych dodatkowych szczegolow od nikogo. Po prostu operator bota przez pomylke usunal jeden plik i potem trzeba bylo wycofac to co zrobil bot. Nie wiem o jakich uwagach jest mowa.

Dostarczylem operatorom bota ta konkretna whiteliste w kwietniu, potem w maju jeszcze nad nia pracowalem. Zostalem zapewniony, ze ta praca na cos sie przyda (inaczej nie pisalbym bota, ktory przemielil historie calego UMP tak jak bot osm), poczym dzien przed uruchomieniem bota OSM dowiedzialem sie, ze nikt sie niczym nie zajal. W koncu sam musialem napisac odpowiedni kawalek kodu bota, z czego operatorzy bota sie ucieszyli (bo przyda sie on tez do innych operacji w przyszlosci), ale w piatek przez pomylke admina bot poszedl z pusta whitelista.

Dzisiaj musialem tez dostarczyc nowa czarna liste, bo znowu LWG nie ma pojecia o tym co robi i do czego sie zobowiazuje przed innymi. Po moich upomnieniach pracowali nad tym przez dwa dni w zeszlym tygodniu poczym sie poddali.

Jeszcze taka uwaga, ze chyba Stowarzyszenie OSM nie jest w to zaden sposob zaplatane, tak samo jak nie jest w dyskusje o stylach mapnika. Stowarzyszenie powstalo, zeby wypelnic luke reprezentacji OSM przed innymi, np. firmami itp. Ale samo nie jest wlascicielem zadnych danych ani nie ma wladzy w projekcie, za te rzeczy odpowiadaja wolontariusze w swoim wlasnym zakresie.

Dzieki serdeczne za informacje - tyle na poczatek. To super, ze az tak wiele zrobiles!

Mysle ze to co sie dzieje z mapa OSM w Polsce jest jak najbardziej celem statutowym Stowarzyszenia. Jednak nie o tym teraz.
Chcialbym Cie prosic abys o tym co sie dzialo z botem opisal po angielsku na forum niemieckim poniewaz ludzie z LWG ironicznie wypowiadaja sie o tym, co sie u nas stalo w duchu: “przez wiele miesiecy nie zrobili zupelnei niec a teraz sie denerwuja. Lepiej niech sie za robote wezma”. Poniewaz wiekszosc community nie ma absolutnie pojecia co sie dzieje, zdanie LWG przyczynia sie do wyrabiania opinii na ten temat. Ja niestety nie tkwie w temacie.

Szczególy mailem jesli chcesz. Nie chce zasmiecac Forum.

No sorry, ale jeśli robią to tak tajniacko to czemu się dziwią? Mogli najpierw puścić testowy obszar u nas, żebyśmy sprawdzili czy wszystko dobrze idzie, a nie pół Polski od razu wyrzynać. Ale przeca w ich mniemaniu polska społeczność pewnie nie istnieje…

Marek, Ty masz lepszy kontakt z niemiecką społecznością więc myślę, że to Ty powinieneś im o tym napisać. Na co oni liczyli? Do teraz nie wiedzieliśmy, które dane zostaną usunięte więc może mieliśmy usunąć całą Polskę? Dla mnie to jakiś żart!

Czyli jak, naprawiamy sieczkę skoro już przywrócili co mieli przywrócić czy jeszcze się wstrzymać ? Bo lekko jestem skołowany :slight_smile:

Prosze Was o wspolne stanowisko w sprawie tego, co sie stalo, tak aby bylo “oficjalnym stanowiskiem” polskiej spolecznosci a nie prywatnym zdaniem Marka czy Dotevo. Szczególnie prosze o opis komunikacji: kto z kim, kiedy, dlaczego.

Uwaga: wbrew temu co mysla ludzie wychowani na Hansie Klossie i 4 pancernych, zdecydowana wiekszosc spoleczenstwa w Niemczech jest nastawiona do nas przychylnie. Pisalem o glosach kilku ludzi z Licence Working Group którzy znaja niemiecki wiec tam postowali. Z tego co wiem, jest tam np jeden Anglik, jeden Austriak.

Tomith,
z tego co zrozumialem bot skonczyl prace na terenie Polski.

OSM SUCKES. po latach dotarczania danych nagle usuwają je w jeden dzień !!! WIEŚ !! Mogli chociaż poinformować emailem tych co się nie logowali od dawna i nie wiedzieli o jakieś tam nowej licencji !!! Strasznie się zawiodłem. Nie będę już więcej w tym projekcie uczestniczyć !!!

O zmianie licencji wiadomo od paru lat… Więc nie przesadzaj. Nikt nie jest tu na siłę lecz chyba lepiej poświęcić trochę czasu na OpenStreetMap niż krzątanie się po internecie bez celu.

Rozumiem, że wyrażenia:
Keeping away from Poland for a while, they’re weird.
oraz:
“Demolished the whole city in Poland http://cleanmap.poole.ch/?zoom=13&lat=5 … ♫ And it’s not the only one ♫ http://cleanmap.poole.ch/?zoom=13&lat=5I hope your town will join them!”,
które można przeczytać na oficjalnym kanale bota: https://twitter.com/redactionbot, to kwintesencja tego przychylnego nastawienia?
Akurat moje dane nie wyleciały bo zgodziłem się na nową licencję, ale jak patrzę na poprzerywane główne drogi w moim mieście, to tęsknię za czterema pancernymi.

SOCool,
idiotów znajdziesz wszedzie, nie sugeruj sie nimi. Wiekszosc jest naprawde porzadna i chce pomóc. A zeby bylo ciekawiej jest tak, ze wiekszosc tez zostala postawiona przed alternatywa: Albo podpiszesz nowa licencje albo won, wiec podpisali. Ja tez zaakceptowalem tylko dlatego. I wcale nie jestem z tego powodu szczesliwy…

Nie, na razie tylko na niektorych obszarach zachodzniej Polski, ale i tam musi jeszcze raz calosc przetrawic.

Myślałem, że ten kanał twittera to oficjalne stanowisko ludzi za niego odpowiedzialnych, ale skoro sam twierdzisz, że to idioci, to nie dziw się reakcjom “dołów”.

Przepraszam za politykowanie, ale czy nie macie wrażenia, że ten z założenia demokratyczny i bardzo egalitarny projekt jakim był z założenia OSM staje się powoli czymś w rodzaju Unii Europejskiej, gdzie demokracja jest pozorna, a “grupa trzymająca władzę” posiada monopol na wiedzę co dla nas maluczkich będzie najlepsze? OSM jest tylko w tym lepszy od UE, że mogę z niego się wypisać.

SOCool,
slaba strona demokracji jest zawsze to, ze jak sie aktywnie nie wlaczasz, to masz co masz i mlode demokracje musza sie tego dopiero uczyc.
Mnie demokracji uczyli niemieccy studenci którzy ustawiali mne jako wykladowce jak mialem muchy w nosie. Robili tak nie tylko ze mna, ale i ze wszystkimi. To normalne ze student wstaje i mówi wykladowcy ze ma przestarzale notatki. To normalne, ze zaklada sie stowarzyszenie którego celem jest sledzenie inwestycji w danym terenie i wzywanie na dywaniek kogos, kto cos schrzanil, nawet jesli jest burmistrzem miasta.
Ludzie BIORA AKTYWNY UDZIAL W POLITYCE. I tego nas ten projekt moze nauczyc.
Gdybysmy zalózmy masowo zapisali sie do OSMF i zaczeli lobbowac na rzecz cofniecia pewnych ustalen to mielibysmy normalne, demokrytyczne szanse to zmienic. Niestety my czesto narzekamy, nie uczestniczac.
Kto od nas z kraju zapisal sie do OSMF by miec wplyw? Ja nie zrobile tego tylko dlatego ze siedze na dosc istotnym stanowisku w koncernie robiacym profesjonalna nawigacje. Moj udzial bylby odczytywany jako proba wywierania wplywu na demokratyczny projekt.

Nie obawiaj sie. OSM jest demokratyczny, to my musimy ruszyc d…

Serdecznie Cie pozdrawiam,
Marek
.

SoCool, pisales o:

Keeping away from Poland for a while, they’re weird.
oraz:
“Demolished the whole city in Poland http://cleanmap.poole.ch/?zoom=13&lat=5 … ♫ And it’s not the only one ♫ http://cleanmap.poole.ch/?zoom=13&lat=5 … I hope your town will join them!”,
które można przeczytać na oficjalnym kanale bota: https://twitter.com/redactionbot

Podaj precyzyjniejsze linkowanie, zwróce sie o bana dla tej osoby.

Przesadzasz, nie bijmy piany w sprawie tego kanału. Tam wszystkie wpisy miały być zabawne, ja przynajmniej traktuje to w formie żartu.