Prośba o weryfikację poprawności danych w OSM

Cześć!

Od jakiegoś czasu staram się weryfikować poprawność danych w OSM za pomocą narzędzia http://keepright.ipax.at, w szczególności błędnie stworzonych skrzyżowań (opcja ‘almost-junctions’). Ilość tego typu błędów przeraża - są miejscowości w których 90% dróg nie ma poprawnie stworzonych skrzyżowań lub nie jest ze sobą połączonych (dopiero w dużym powiększeniu np. w JOSM to widać).

Poprawiam to jak mogę, w ostatnim tygodniu skorygowałem grubo ponad tysiąc dróg, ale już powoli wymiękam :). W związku z tym moja prośba, aby każdy kto może poświęcił godzinę na obejrzenie swojego regionu tym narzędziem (najlepiej z tylko zaznaczoną opcją ‘almost-junctions’) i ponaprawiał błędy.

Niestety bez tego routing w OSM to mrzonka - wystarczy wyeksportować mapę do formatu np. Garmina i zobaczyć jak często trasa pomiędzy dwoma nieodległymi miejscami biegnie przez 80km i trzy inne miasta.

Z góry dzięki :slight_smile:

Możnaby ustalić jakiś konkretny dzień lub tydzień w którym atakujemy masowo takie problemy. Niemcy ostatnio organizują swoje Aktion poza terytorium Niemiec (w Aktion 12 i 13 postanowili naprawić wszystkie skrzyżowania w Hiszpanii i Portugalii). Proponowałbym np. ten weekend na skrzyżowania z keepright.

(Osobiście nie znoszę walidatorów w stylu KeepRight czy validatora JOSMa, ale w wypadku złych skrzyżowań akurat mają duży procent trafień w rzeczywiste błędy)

Tak w ogole myślę, że warto było by organizować własne projekty tygodniowe (takie jak na głównej wiki osm), bo ogólne nie trafiają za bardzo w nasze potrzeby. Przydało by się, żeby każda wieś miała chociaż jedną drogę, tak żeby jak ktoś wyznaczy trasę to chociaż gdzieś dojechał. No i faktycznie dużo jest błędów z importów UMP, często nawet 2 rzeki pokrywające się (2 razy zaimportowane) itp.

Ja osobiście to mam dziesiątki miejsc (dzięki binq) które chciałbym zmapowac w mojej okolicy. Ponadto miałbym poważne opory przed edycją miejsc których na oczy nie widziałem.

No to może napuśćmy Niemców na aktion 14 do 54 i naprawa Polski :wink: ?

Niemcy jako tania siła robocza i ludzie od brudnej roboty? :stuck_out_tongue: Chyba nie przejdzie :stuck_out_tongue:

A kto popiera mój pomysł projektów tygodniowych/miesięcznych ? Można byłoby to na nową wiki wrzucić :slight_smile:

Ja bym jendak proponował projekty weekendowe albo jeden czy dwa dni w miesiącu… a resztę czasu poświęcić na normalne mapowanie np. tego, co się widzi w terenie.

No dokładnie, można to omówić dokładnie w Łodzi.

Zaopiekowałem się zachodniopomorskim :slight_smile:

Można takie akcje robić np. co dwa tygodnie - co weekend to chyba się pogubimy :).

W kwestii weryfikacji przypomnę o śledzeniu http://openstreetbugs.schokokeks.org/ , bo jest trochę błędów wiszących już pewien czas.
Jeśli chodzi o http://keepright.ipax.at to równie niedobre dla nawigacji są błędy ‘intersections without junctions’ od dłuższego czasu staram się poprawiać problemy w bliższych lub dalszych okolicach powiatu pruszkowskiego.

Czy są dostępne statystyki ilu użytkowników w Polsce edytuje OSM, nie wliczając jednorazowych edycji?
Myślę, że takie akcje o których mowa wyżej mają sens, gdy większa ilość użytkowników bierze w nich udział. W innym przypadku akcja na przykład “mapujemy Komisariaty Policji” skończy się tym, że pojawi się ich tylko kilka, a taką samą akcje można byłoby powtarzać wiele razy ponieważ większością obszaru naszego kraju nikt się na dzień dzisiejszy nie opiekuje.
Myślę, że podstawowe braki dotyczące Polski powodują, że i tak mamy co robić, a akcje będą miały sens jak spora część użytkowników stwierdzi, że brak im pomysłów co mapować :slight_smile:

Ważne, żeby regularnie kontrolować ilość błędów.

Mnie właśnie oto chodzi, że ogólne projekty osm do nas nie trafiają. A osobiście myślę, że nam są potrzebne projekty typu:

  1. Granice miejscowości
  2. Miejscowości wakacyjne(np.nad morzem)
  3. Przed feriami fajnie było zrobić, szlaki narciarskie itp.

Osobiście myślę, że musimy się rozwijać w kierunku tego co np. google Maps nie ma. Wtedy wzrośnie zainteresowanie.

Projekty chyba najlepiej organizować a propos poprawiania błędów - każdy kto edytuje OSM i tak skupia się na dodawaniu nowych danych wg. swojej najlepszej wiedzy, chęci i czasu. A kwestie błędów są pomijane, bo błędów po prostu nie widać dopuki nie włączymy takiego KeepRight (validator w JOSM jest słabo motywujący i mało wygodny). Z drugiej strony można stworzyć listę rzeczy do zrobienia, gdy mamy OSM-ową niemoc twórczą (ja mam czasami :slight_smile: - w stylu najsłabiej zmapowane regiony kraju. Ja często robię tak, że podążam jakąś drogą powiatową w edytorze (+bing sat) i doprowadzam drogi do wszystkich wsi, jakie po drodze znajdę. Czasami wiele białym plam można znaleźć podążając wzdłuż wybranej pierwszej z brzegu linii kolejowej.

Ja wysyłając zaproszenia do Łodzi korzystałem z http://odbl.de/poland.html. Swoją drogą ciekawe źródło danych.

No na podstawie tego można zrobić ciekawe statystyki. Prosty skrypt, ktory będzie pobierał dane ze strony i wrzucał do bazy powiedzmy raz dziennie. Mógłbym napisać to w php. Pytanie czy kogoś oprócz mnie interesuja statystyki

Cofam to :slight_smile:
Poprawilem te bledy, ktore znalazlem, ale 90% wskazan “almost-junction” w mojej okolicy to nie byly bledy, tylko na przyklad sciezki, ktore koncza sie a malej odleglosci od ulicy.

Dla mnie byłyby ciekawe, ale chyba dla nowych użytkowników nie za bardzo, kiedy zobaczą ile trzeba zrobić, żeby się dostać na szczyt :smiley:

Zachęcające mogłyby być statystyki podające np. ilość ulic bez nazw w większych miastach, bądź województwach albo ilość zmapowanych “amenities”. Wtedy działałoby to trochę mobilizująco i dawało możliwości rywalizacji pomiędzy regionami kraju a co za tym idzie użytkownikami. Ale chyba ze względu na skomplikowany algorytm liczenia takich statystyk jeszcze nikt się o nie nie pokusił.

No właśnie mniej więcej o to mi chodziło tworząc strony przeglądowe na naszej wiki. Tutaj przykład: http://wiki.openstreetmap.pl/Bytom. Obecnie zaimportowałem wszystkie miasta w Polsce. Po przeglądnięciu większej części miast podepnę kategorie, które będą grupowały np. miasta bez miejsc noclegowych lub z kompletem ulic.

Co do statystyk - zmiany ilości dróg w Polsce (14 stycznia - 4 luty):

Na podstawie: http://tagwatch.stoecker.eu/Poland/En/index.html

Cykliczne akcje przynoszą efekt :). Może warto zrobić kolejną? Np. w najbliższy weekend każdy poświęci przynajmniej 1h na poprawianie błędów.

za:

http://neis-one.org/2011/02/21/routing-11-02/

Z wykresów widać, że mamy olbrzymie ilości zduplikowanych dróg:

http://neis-one.org/wp-content/uploads/2011/02/20110220_Stats_EU.png

Te duplikaty mozna znalesc zaznaczajac “overlapping ways” w KeepRight (tak mi sie wydaje). Poprawilem mazowieckie, wiem, falstart :slight_smile: