Propozycje zmian klasyfikacji dróg na dolnym śląsku i w lubuskim

Edycja pierwszego posta powinna pomóc.

Tytuł powinien dawać informacje co jest w temacie. Forum gdzie każdy tytuł informuje że wątek jest ważny, bez informacji o treści, byłoby koszmarne w użyciu.

pomogło zmienione

Dzięki! Gdyby jeszcze się linki do dróg/lokalizacji i poprzednich dyskusji udało dodać to byłoby dobrze.

Podałem do większości lokalizacji więc jak chcesz zaanalizować te co dałem lokalizacje to dodałem relacje na niektóre drogi.

Że co zrobiłeś? Możesz dać linka do zmiany?

Linki do dróg o których tu mówimy (nie dałem dk36 i dk12 bo to dotyczy tylko odcinków tej drogi, no jeszcze DW358 w moim projekcie secondary na odcinku
Świeradów-Szklarska Poręba ale tam jest DW360 obok i ją podlinkowałem.

Halo, ktoś tu jest? Prosiłbym o analize i wyrażenie swojej decyzji.

Spokojnie, ledwo co to napisałeś, ludzie też maja wiele rzeczy do roboty i nie muszą odpisywać od razu. Plus mi np. takie analizowanie dróg zajmuje mnóstwo czasu, więc spokojnie :slight_smile:
Jeśli chodzi o zmianę kategorii DK12 i DW329 to ile nagle nie podnieśli jakości drogi wojewódzkiej to nie bardzo widzę sens. Znaczy ludzie serio zjeżdżają z DK12 na S3->DW329, żeby pojechać nieco dłuższą drogą tej samej jakości? Nie jestem lokalny, ale jakoś wątpię… Zdecydowanie trzeba tutaj “dotagować” DW239 (minimum maxspeed, surface, smootness, lanes) i pozwolić nawigacjom samym decydować, a nie zmieniać kategorię - to tutaj nie pomoże.
DK27 od A8 to dojazd do Zielonej Góry, która jest dużym miastem, więc primary jest ok. Przejście graniczne jest też czymś co uwzględniamy w kategoriach dróg, a ten w Przewozie jest wciąż używany. Secondary jest jak najbardziej w porządku, a jeśli to przejście jest jakoś bardziej używane to może i nawet wyżej.
Na resztę spojrzę później.

W Przewozie i tak zdegraduje do tertiary z powodu DW350 bo uważam że ta zmiana jest bardzo konieczna (oczywiście jak się zgodzicie). (degradacja DW350) ale to wy oceniajcie ale DK27 będzie zmienana troche też przez inną droge. A co do DK27 to uważam że lepiej by zdegradować droge Przewóz - Żary na tertiary a zostawić jako primary DK12 Żary-A18 ale Zielona Góra ma jeszcze 2 połączenia do Berlina które wypadają lepiej niż DK27. Po co 4 połączenia primary na granice niemiecką? w tym 3 do Berlina z czego jedno (A18) niekorzystne w niemczech. proponowałbym nawet 2 z nich zdegradować ale to już moja opinia.
Sprawa DW329: Głównym kierunkiem z Głogowa jest Legnica i Sudety po co mają nadrabiać zbędne kilometry. Kierunek Zielonogórski jest dla Głogowa mniej istotny. Więc secondary tu pasuje. Ale też jest opcja B by zdegradować DK12 od Głogów Zachód na Zachód a odcinek do węzła Głogów Zachód zostawić jako pirmay jeśli kierunki na zieloną góre mają być też primary, mówie to jako lokalny mapper, legnica i wrocław to ważniejsze miasta, na deser dodam że DW329 ma o wiele większe natężenie ruchu (4 tyś różnicy)

Dostałeś już wiele odpowiedzi - m.in. , którą mogę zacytować i poprzeć w całej rozciągłości:

Ja się odniosę najwyżej do kolejnych dwóch pomysłów:

  • degradacje DW300 i DW350 - to są podstawowe drogi komunikacyjne wewnątrz Borów Dolnośląskich, ich degradowanie to nieporozumienie, z resztą zmiany zostały już wycofane (i prawidłowo),
    -Sprawa drogi z Leśnej do Czech:

Gdzie Ty tam masz po czeskiej stronie secondary ? Masz taką zmianę dogadaną z czeską społecznością ?
DW350 do granicy w Bad Muskau chcesz degradować a tutaj chcesz jednocześnie ponosić kategorię drogi ?
Tu nie ma żadnej logiki, chodzi chyba tylko o to żeby narobić zamieszania.
Poza tym piszesz na forum “proponuję” dzień po tym jak dokonałeś już zmiany.
Zatem ja również w tym tonie “proponuję” wycofywać Twoje zmiany, z resztą widzę, że zmiana koło Leśnej też jest już wycofana i dobrze.
Ogólnie, nie wiem kiedy znudzi Ci się zabawa kategoriami dróg, ale wierz mi - społeczność jest w stanie szybciej wycofywać Twoje zmiany niż Ty je “proponować”.

To niespójne jest. Po zmianie highway=tertiary by się w polu urywało: https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.97168/15.29378

Aczkolwiek dla 360 i 358 redukcja do highway=tertiary nie wygląda na pomysł jednoznacznie wadliwy (poza odcinkiem 358+361).

(nie traktować tego jako poparcie)

DW358 od skrzyżowania z DW360 już jako tertiary (odcinek wspólny DW358 i DW361 zostaje jako secondary) Świecie (od DW360) - Pobiedna jako tertiary by był gdyby nie stan techniczny który jest opłakany (do skrzyżowania z DW360 jako unclassifed)
(Do Mateusz Konieczny)
Ja bym jeszcze Świeradów - Szklarska Poręba zostawił jako secondary.

Szydzio, według praw osm drogi DW350 Ruszów - Łęknica i DW300 nie powinny być secondary tylko tertiary.
Ruszów - Bolesławiec zostaje secondary ponieważ łączy Bolesławiec z Żaganiem.

Czemu?

Ponieważ droga tertiary to droga łącząca miasta takie jak gozdnica czy iłowa (przewóz to wieś chyba) więc dlatego powinny być tertiary.

Tak jak już pisałem - te drogi są podstawową siatką drogową w obszarze Borów Dolnośląskich, secondary jest uzasadnione.

Zaraz się tu okaże że wszystkie drogi w borach dolnośląskich mają być secondary. NIE, co ma las do dróg? po za tym podasz choć jeden argument czemu tak ma być, to że droga idzie przez las o nazwie nie znaczy że ma odrazu być secondary te drogi łączą WSIE i MIASTECZKA.

Jeszcze dodam że po DW350 Łęknica-Ruszów jeździ o POŁOWE mniej pojazdów niż na dawnej DW341 Brzeg Dolny - Prawików której tak nie chcecie awansować.
DW300 jeździ 2000 pojazdów ale to łącznik małych miast który powinien być tertiary lub nawet unclassifed. Więc o co wam tak naprawde chodzi że uważacie że powinno zostać jak jest? Prosiłbym z odpowiedziami co do DW341 nie odpowiadanie bo jest most jak był most i obwodnica miękini to dawna DW341 też była secondary, OBWODNICA BRZEGU DOLNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z DAWNĄ DW341… Degradacja tylko dlatego bo zdjęto jej kategorie drogi wojewódzkiej.
Brzeg Dolny - Pęgów powinna zostać tertiary.

Hej, a skąd bierzesz te dane o ruchu?

Z GPR 2015 lub 2020
Dla przykładu DW341 vs DW365 i DW350
DW341 (Dawna) = 1900 pojazdów na dobe

DW365 = 1600 pojazdów na dobe
DW350 Łęknica-Ruszów = 500-700 pojazdów na dobe.

Często drogi tertiary mają większy ruch a nie chcecie ich podnosić bo nie są drogami wojewódzkimi.