Propozycja radykalnej akcji: usuniecie botem oznaczen kolorow szlakow

Zostało już bardzo niewiele (335 z początkowych 810 linii). Proponuję jednak czyścić to ręcznie przy pomocy tego skryptu overpassa - ale uwaga - załapały się też budynki oraz poprawnie nazwane ulice ze słowem Szlak w nazwie (np. Szlak Chrobrego w Nysie (czyli do poprawy jest faktycznie mniej, niż 335 dróg). Część dróg na wizualizacji z tego skryptu nie jest w relacji żadnego szlaku - trzeba więc go albo utworzyć, albo przenieść informację do np. tagu note.

Jest już [edit] 155. Co proponujecie zrobić z tym?
http://www.openstreetmap.org/way/130441349

przerobić na relację ze szlakiem rowerowym

Kochani, akcję chyba można uznać za zakończoną. Overpass wykazuje 132 linie i po ich (pobieżnym, ale jednak) przeglądzie można stwierdzić, że poza 2 bardziej skomplikowanymi przypadkami zostały już same poprawne nazwy własne. DZIĘKI!!!

Teraz proponuję puścić overpassa na hasło “ścieżka leśna” i “droga leśna”, będzie zaskoczeni jak tego jest dużo :slight_smile:

Równie ciekawe rezultaty daje wyszukanie dróg z tagiem type=route, choć nie powiem, pod nazwę “ścieżka…” łapie się też sporo rzeczy, które powinny być w relacji szlaku (rozmaite ścieżki dydaktyczne itd. itp.). Mam też pewne wątpliwości do poprawności mojego poprzedniego zapytania do overpassa - konkretnie jestem zdziwiony, że tak mało razy załapały się ulice Czerwonego Krzyża i inne z kolorami w nazwach… ale tak czy siak optymizm jest dość uzasadniony - bardzo dużo udało się wyczyścić.
Teraz pewnie przydałoby się też zapytanie kolorujące drogi z notką zawierającą słowo koloru szlaku - jakby ktoś szukał brakujących fragmentów jakichś szlaków to będzie łatwiej je znaleźć - ja niestety nie wiem, jak się koloruje wyniki z overpassa.

Ja ręcznie poprawiałem prawie całe województwo pomorskie. Zastosowałem taki schemat :

  • szlak ma nazwę = name=nazwa szlaku
  • szlak nie ma nazwy = name=skąd - dokąd
  • kolor szlaku = colour=kolor szlaku

Dodatkowo pozwoliłem sobie pododawać polską nazwę koloru w tagach lcn_ref, rcn_ref i ncn_ref -dzięki temu na opencyclemap widać “nazwy kolorów”.
Myślę, że to najprostszy schemat i nie ma co tu za bardzo kombinować z jakimiś long name’ami itp…

Dodam, że powyższy schemat sprawdza się również na osmapie.

a w przypadku pętli bez nazwy własnej proponuję schemat “<nazwa największej miejscowości na szlaku> - <nazwa miejscowości w połowie pętli> - <nazwa największej miejscowości na szlaku>”, chyba że macie jakieś inne pomysły

Dobry pomysł. Można by jeszcze rozpatrzeć przedrostek “Pętla”. Przykładowo “Pętla Gdańsk - Sopot”. Gorzej jak pętla jest np. na terenie jednego miasta. Można się wtedy ew. ratować nazwami dzielnic lub ewentualnie ulic…

Niby to że to pętle jest oczywiste, ale z drugiej strony byłaby to trochę taka inwencja własna w nazwie, a tego zazwyczaj unikamy :slight_smile:

Popieram. Proponuje nie wymyslac tylko uzywac oficjalnych nazw PTTK zgodnie z ich stronami. Po wdrozeniu ich bazy danych bedzie to latwiejsze. Ja wiem ze oni nie maja do tego systemu ale moim zdaniem niespojnoac bedzie jeszcze gorsza niz ich balagan.

Ok zgoda. Przedrostek Pętla faktycznie nietrafiony. Jest przecież tag roundtrip=yes do tego :slight_smile:

Ok ale przykładowo w gminie Choczewo (kilka szlaków wyznakowanych przez gminę) szlaki nie mają żadnych oficjalnych nazw. PTTK nie sprawuje nad tym nadzoru. To co w takich przypadkach? Zostawiać puste? Myślę, że najrozsądniej dać name=“skąd” - “do”. Minimalistycznie.

sezon wycieczkowy już się na dobre rozpoczął, tym samym korzystanie z OSM pod kątem szlaków, a nasz wątek o poprawie ich nazw jakoś się urwał - co robimy dalej, padła tu gdzieś propozycja strony z “mrówkami” dla szlaków z kolorem/ typem w nazwie, może watro to dalej pociągnąć?