Faktycznie. Chodziło mi o ważność. Jak to się ma jednak do odpowiedzi na mój post? Znacie ją albo temat był już poruszany?
W tym momencie niespójności w tagowaniu takich dróg wynikają z tego że tamat jest skomplikowany, są sprzeczne opinie i wymaga to koordynacji na skalę kraju (a nawet świata).
Stan na ten moment jest opisany w https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=699174#p699174 - na SoTM była propozycja pokazująca że jest problem, jako pierwszy krok zaproponowano wprowadzenie osobnego tagu na zapis państwowej klasyfikacji dróg (tak by potencjalne zmiany niektórych ekspresówek na highway=motorway nie spowodowały utraty informacji że to są drogi ekspresowe).
Ktoś (nie pamiętam kto) deklarował że przygotuje na wiki dokumentację tego nowego tagu - nie wiem czy się za to zabrał i czy nadal planuje to zrobić.
Ale może to zrobić dowolna inna osoba, można też gdzieś na wiki opisać problem by zapoznanie się z tematem nie wymagało czytania 20+ stron na forum i szukania prezentacji z SoTM.
Też nie pamiętam dokładnie kto, ale generalnie powinienem to zrobić ja. Aktualnie mam trochę mało czasu, może w drugiej połowie czerwca się ogarnę. Przy okazji zamieszczam link do podsumowania, które przygotowałem na SoTM, bo pewnie nie wszyscy zainteresowani mieli okazję się z tym zapoznać.
https://drive.google.com/open?id=1lQ8u8TXzwexqPY4ILwGFHhTNIyY9g6fz
Generalnie to o czym piszesz wchodzi w skład omawianego w tym wątku zagadnienia i “moja” propozycja też się do takich sytuacji odnosi.
Zgodnie z “moją” propozycją obwodnica Bełchatowa byłaby na OSM oznaczona jako “trunk” (to co nazywasz drogą ekspresową).
Motorway jest bezpośrednio związany z jakością. Trunk pośrednio również.
Motorway jest bezpośrednio związany z oficjalnym oznakowaniem. Z jakością to jest związane pośrednio, czego przykłady mamy wszak w Polsce.
Motorway jest bezpośrednio związany z oficjalnym oznakowaniem. Z jakością to jest związane pośrednio,
W drugim zdaniu nie masz racji.
Motorway jest bezpośrednio związany z jednym i drugim.
Generally roads with control of access are proclaimed in government documents, and have an official status as a controlled access road, sometimes this can include the term motorway, freeway or expressway among others in the road name. These kinds of roads usually have a special designation by the law, with a set of laws specifically applied on them. Generally some restrictions are placed on the kind of vehicles or traffic which can be on roads which should be classed as highway=motorway, such as no pedestrians, bicycles, livestock, horses and so on.
Selected limited access roads which can be classed as motorways include those that:
** Generally resemble a controlled access road and must be free from intersection controls (such as traffic-signals, rotaries and roundabouts, and stop signs or stop markings);
Typically have at least two lanes in each traffic direction with some degree of separation;
Have access roads only for servicing purposes, such as a limited number of driveways serving non-residential property, service roads to infrastructure, or rest-area roads or bays, which may be more typical in regional or rural settings**
Gdyby highway=motorway był w OSM bezpośrednio związany z jakością, to mielibyśmy drogi oznaczone w terenie jako autostrada, ale niespełniające warunków jakościowych, oznaczone u nas niższą kategorią. I w drugą stronę - np. dobre ekspresówki z tagiem highway=motorway.
Ale nie mamy. Związek jest więc pośredni i nawet nie mamy na niego wpływu, gdyż to sam zarządca drogi stosuje kryterium jakościowe klasyfikując i oznaczając drogę, a nie my.
Gdyby highway=motorway był w OSM bezpośrednio związany z jakością, to mielibyśmy drogi oznaczone w terenie jako autostrada, ale niespełniające warunków jakościowych, oznaczone u nas niższą kategorią. I w drugą stronę - np. dobre ekspresówki z tagiem highway=motorway.
Ale nie mamy.
No przecież po to właśnie powstała cała ta dyskusja. Że gdyby stosować się do zasad używania znacznika highway, to byłoby tak jak piszesz. Ale tak nie jest, ponieważ nie stosujemy się do zasad. Bo ktoś kiedyś w kulawy sposób te zasady zinterpretował.
Związek jest więc pośredni i nawet nie mamy na niego wpływu, gdyż to sam zarządca drogi stosuje kryterium jakościowe klasyfikując i oznaczając drogę, a nie my.
???
Co (w kontekście OSM) ma wspólnego oznakowanie drogi z kryterium jakościowym (czyli: dwujezdniowość, bezkolizyjność, ograniczony dostęp itp.)?
Ja pisałem o aktualnym sposobie tagowania dróg. Autostrady są powszechnie tagowane (w Polsce i gdzie indziej) wg oznakowania przy drodze. Może są kraje, gdzie wynika to z innych reguł, ale ja takich krajów ich nie znam. Tak też się w Polsce taguje, a drogi nie oznakowane jako autostrada nie dostają tagu motorway. Nie ma tu kryterium jakościowego.
Jak jest to aktualnie tagowane to chyba wszyscy czytający ten wątek wiedzą.
Natomiast dyskusja jest o tym, jak to powinno być zrobione.
Jak jest to aktualnie tagowane to chyba wszyscy czytający ten wątek wiedzą.
Natomiast dyskusja jest o tym, jak to powinno być zrobione.
Dyskusja dotyczy ostatniego zdania z tego postu: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=699697#p699697
W sposób bezpośredni do niego nawiązałeś, cytując mają odpowiedź na to zdanie w tym poście: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=700157#p700157
Jeśli chciałeś rozpocząć nowy dyskusję niezwiązaną z postem Dzejlo trzeba to było wyraźnie zaznaczyć.
To do czego doszliśmy bo widzę że informacje na stronie z instrukcją znakowania dróg w Polsce sobie a część dróg na mapie (bazie danych) swoją :(.
Bo na razie mniej więcej wygląda to tak:
Może jeszcze w tym miesiącu mi się uda przysiąść nad tym i zaproponować nową wersję tej tabelki.
Szkoda tylko że skoro na razie obowiązuje to co obowiązuje nie jest przestrzegane :(. Jak w życiu.
Dobrze by było jednak robić na razie tak jak to jest opisane a nie jak się chce i wstrzymać się od innego tagowania dróg w Polsce. Do czasu aż przyjęta zostanie nowa instrukcja znakowania dróg w Polsce.
d3mol3k +1
Ja tylko swoje trzy grosze odnośnie dodatkowego tagu. Z tego co pamiętam to kiedyś było stosowane spinanie dróg według zarządcy w relacje - np. każda krajówka miałs woją relację z informacją że to polska sieć krajowa i numerkiem - to powinno wystarczyć żeby nie utracić tych informacji
Jeśli już chcemy tak to robić (dodawać trunk do obwodnic które są obecnie highway=primary) to ustalmy że do takiej kategorii zaliczamy także drogi krajowe (także obwodnice) tylko drogi dwu jezdniowe na których prędkość maksymalna wynosi 100 km/h zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce. Jedno jezdniowe dwupasmowe czym by nie były powinny zostać primary.
Choć mi się to ciut nie podoba - osobiste zdanie. Ale musimy stworzyć jakiś konsensu by nie było co chwila zmian edycji z jednej kategorii na druga bo … by nie zniechęcać też ludzi.
I jeszcze jedno warto przy wszelkiego rodzaju edycjach uzupełniać tez brakujące tagi - liczby pasów, nawierzchnię, prędkości czy kierunki na pasach ruchu. Przy maxspeed’ah warto by było dodawać noda z wielkością prędkości na znaku w jego fizycznym miejscu by przy ewentualnych edycjach czegoś nie z chrzanić? Ja tak robię w josm.
Co do kierunków na pasach ruchu - możemy przyjąć w naszym ukochanym kraju metodę co na znaku to w tagu jezdni? Chodzi mi o zapisy:
turn:lanes=||right
turn:lanes=none|none|right
turn:lanes=through|through|right
zostawiłby to ostatnie pogrubione
Takie atm wolne przemyślenia moje.
@d3mol3k, ten zapis:
turn:lanes=through|through|right
oznacza coś innego niż te:
turn:lanes=||right
turn:lanes=none|none|right
Nawigacja może potraktować wszystkie tak samo, ale rendering już nie.
@gscscnd - ale właśnie tak jest w wielu miejscach gdzie na znakach jest:
turn:lanes=through|through|right
a w linii highway mamy zapisane te dwa pozostałe - jedno z tych dwu.
Jeśli tak jest na znakach, to linia została źle otagowana. Albo nie było [widać] znaku P‑8a na jezdni, mimo stojącego znaku F‑10, a o tym drugim maper fotelowy mógł nie wiedzieć.
Gdy ten drugi znak stoi, to rzeczywiście formy z none nie wystąpią.
OK - dzięki.
I jak tam? udało się coś zdziałać? czy utknęło w martwym punkcie?