W drugim poście tego wątku jest propozycja by też to zdegradować bo przejście zostało zamknięte.
Jestem dość mocno przekonany że zdecydowana większość to trasy dużo istotniejsze niż dojazd do Włodawy.
Nie patrz na samą Włodawę, patrz szerzej. Powiaty łęczyński i włodawski mają w sumie prawie 100 tysięcy mieszkańców, a DK82 jest główną drogą łączącą je z resztą kraju.
Mamy w Polsce całe dwie turystyczne drogi primary - do Zakopanego i do Władysławowa. Raczej należy je uznać za wyjątki niż regułę.
Czyli wprowadzacie że są miasta lepsze i gorsze, chyba OSM miało przedstawiać oddanie realiów a nie naszych osobistych przekonań, a i zaraz poobniżacie, przyleci GDDKiA które z OSM korzysta czemu drogi krajowe się im nie pokazują, dlaczego ktoś poobniżał, koledzy chyba zapominają że z OSM korzysta właśnie te X różnych stron, w tym nawigacje i przez to sporo ludzi, i robi się takie nie wiadomo co, a nie oddawanie realiów, zaraz ta poleci, potem kolejna, kolejna i tak jak pisałem skończy się na tym że primary będą tylko od miast wojewódzkich do wojewódzkich albo na prawach powiatu i tyle, i wyjdzie tak, zrobią eski, znikną trunk i połowa primary i będzie pustka a w Lubelskim to wcale nie będzie primary. A i jak można porównywać drogę typu DK63 która od Radzynia idzie przez głównie pola i same wsie i nie ma tam żadnych miast do drogi łączącej miasto wojewódzkie i dwa powiatowe.
Nawet w natężeniu ruchu jest różnica i to wielka:
A tu Gołdap:
Tutaj źródło:
Gołdap to w zasadzie kwalifikuje się pod wątek o drogach do przejść granicznych na wschodzie. Może zamiast tworzyć osobne wątki pod poszczególne drogi, to piszmy na wątku o kategoriach dróg?
Tak, jak najbardziej są miasta mniej istotne i bardziej istotne.
(choć nie oznacza to lepszości/gorszości)
Moim celem i motywacją jest oddanie realnych istotnością danej drogi. Co do tego na ile tek konkretny pomysł to dobry można podyskutować i przekonywać innych.
Ale to że komuś z GDDKiA nie będzie coś się podobać nie powinno decydować o zastosowanej wartości highway=. Ich preferencje i zdziwienie nie ma najmniejszego nawet znaczenie co do wyboru odpowiedniego highway=.
63 od Radzynia na wschód ma już secondary jak coś
osobne wątki są dużo lepsze bo łatwiej zauważyć nową dyskusję komuś kto nie czyta wszystkich postów na forum
Tylko że u nas w województwie ta droga jest istotna, nawet dane ruchu to pokazują, twój argument o braku tranzytu właśnie te dane obalają bo na DK63 które zostało zdegradowane do secondary jest na całym odcinku poniżej 3 tyś, tutaj nie schodzi nawet, a od Łęcznej do Lublina jest ponad 10 tyś, jak dobrze wiem nie jesteś z Lubelskiego, więc jak możesz wiedzieć jak istotna tutaj ta droga jest. Bo obecnie to jest “bo mi się wydaje”, nawet mniejsze wskaźniki ma DK76 która także jest primary a łączy jedynie Garwolin z Łukowem, a to też nie jest duże miasto, DK82 jest nawet momentami nawet 2x2, przez ilość pojazdów i są plany przekładania drogi i rozbudowy większego odcinka albo do 2+1 albo 2x2 z powodu ogromnego ruchu od Łęcznej do węzła Lublin Tatary a nawet ul. Turystycznej, ile razy tamtędy nie jechałem, zawsze jest ogromna ilość aut, korki. Sam żeś bronił w jednej dyskusji u siebie DK79 a tam też jak widzę po danych szału nie ma i takich dróg primary można jeszcze znaleść x.
Jak są dwa ośrodki miejskie blisko siebie, to ruch między nimi jest zazwyczaj duży. To nie znaczy z automatu, że cała biegnąca o wiele dalej droga ma pierwszorzędne znaczenie w skali kraju.
Jakiś czas temu proponowałem podniesienie do primary odcinka DW935 Żory-Pszczyna, który jest de facto częścią głównej trasy łączącej półmilionową aglomerację rybnicką z Bielskiem-Białą, gdzie jest ŚDR 13k, no i nie spotkało się to z uznaniem.
DW941 do też całkiem turystycznych Ustronia i Wisły, gdzie jest 2+2 i ŚDR 14k, też jest secondary.
Odcinek drogi primary Lublin-Łęczna: 18km
Kontynuacja Łęczna-Włodawa: 62km
Uważam że pisanie że powiaty łęczyński i włodawski mają łącznie “prawie 100 tysięcy mieszkańców” to nadużycie - znacznie większa część tej drogi jest już za powiatem łęczyńskim.
Co więcej - nawigacje już teraz nie prowadzą przez DK 82, tylko przez DK12 i potem S-ką:
Nikt tu oprócz ciebie nie pisze o lepszości.
Drogi krajowe na Openstreetmap oznacza się tagiem highway:category:pl=1
A co według ciebie ma opisywać tag highway=primary? Bo sam piszesz, że to droga ważna w województwie, powtórzę z Wiki:
znacznik […] służy do oznaczania głównych dróg w systemie transportowym danego kraju […]
Do granic Polski drogi primary lub wyższe dochodzą do dwóch wyjątków turystycznych - Hel i Władysławowo, i do przejść granicznych / portów. W tej chwili to primary jest trochę mylące, bo wygląda z daleka jakby był tu przejazd przez granicę.
Wątek o przejściach granicznych miał być jak najmniej kontrowersyjny, więc przy sprzeciwach degradowano krótszy odcinek.



