Program/nawigacja z komendami po rs232

Witam,

Poszukuję programu do nawigacji drogowej wystawiającej komendy w formie ramki danych np.: “0x55 ll ii dddddd ss xx”.

55 - nagłówek
ll - długość pakietu
ii - numer pakietu
ddddddd - dane
ss - suma danych
xx - xor danych

Taką ramkę danych (albo inną) można byłoby przesłać dalej do innego urządzenia/robota w celu wykonania odpowiednich działań. Obecnie korzystam z programu RTKLib na Ubuntu, jednak ten program określa wyłącznie pozycję. Nie wyznacza drogi i nie “nawiguje”. Bardzo proszę o wszelkie propozycje.

Pozdrawiam

Dawniej program navit współpracował z zewnętrznym programem do nawigacji głosowej, więc zapewne ma tego typu możliwość, nie wiem tylko, czy dane, które może w ten sposób podać, będą dla Ciebie wystarczające (być może dane te są konfigurowalne, ale nie wiem na pewno - od dawna nie korzystałem z tej nawigacji).

Nie napisałeś co ma zawierać ramka danych.
Jeśli miałyby tam być wstawione komendy które program wysyła do syntezatora np “Skręć w prawo za 100m” to:

  • czy taka forma będzie możliwa do interpretacji przez twoje urządzenie ?
  • i tak trzeba jakoś złożyć pakiet danych. Navit może wysłać komunikat głosowy jako parametr zewnętrznego polecenia (podanego w konfiguracji) ale trzeba będzie napisać coś co zakoduje ramkę i wyśle ją przez RS232.
    Navit ma również opcje sterowania przez dbus (http://wiki.navit-project.org/index.php/Dbus) i np skrypt w pythonie mógłby czytać wystawione komendy, interpretować/formatować i wysyłać na rs232 (są gotowe biblioteki pythona do dbus i rs232).

Witam ponownie,

Dzięki za sugestie. Najbardziej zależałoby mi na programie, który wystawiał ramkę częściej - np. co sekundę - dwie… W dodatku zależy mi na dokładnym położeniu, co zapewnia RTKLib - do GPS’a na USB dokładane są poprawki RTCM przez 3G.

To może nieco z innej strony - zobacz sobie pakiet brouter (java) za pomocą którego wygenerujesz trasę dla pojazdu w jakimś sensownym formacie (np. GPX) później już tylko co sekundę musisz porównywać bieżącą pozycję pojazdu z wyznaczoną trasą i dokonywać korekt kursu.