Prawa autorskie do naszych danych

Raczej nie. OSMF publikuje dane i ono rusza z pozwami czy jest pozywane.

To jest duży plus CT i nadania praw na rzecz OSMF ( i OSMF publikującej dane). Jak ciągać po sądach to tylko przez OSMF (przykre), ale za to, nie ma za bardzo jak być ciąganym, bo można pozwać tylko OSMF (miłe). Coś za coś.

Nie liczy się ile kto zrobił.
Liczy się ile ktoś tu jet i ilu ma kolegów.
Przecież nawet jak zrobi 5 mln to nie zabierze.

,
Chcesz mnie opluwać, Zaraziłeś się?

Używam narzędzi G od 15 lat a koledzy używają ich przy mapowaniu.
G to zwykły bat na niepokornych i ty dałeś się na to złapać.
Pokaz mi jeden obiekt w terenie który wymalowałem korzystając z podkładu G?
Nie chciałem cię wcześniej opiedzielac choć w ten ton kilka razy uderzałeś, aby nie prowokować kłótni
Pisałem ci ze to Ty swoja głupią uwagą na forum rozpętałeś swoistą nagonkę.
Mam zalinkować co pisałeś
Ze wstydu an twoim miesjcu juz bym nie pisił głupot :slight_smile:
Mapaowalem z geoporatlu nei z G gdy wmaiwnia ze geoprtal jest neilrgalny.
Znam prawo i wiem co rozbie.
Wiem ze mogę skasować swoje dane ale nei wiem czy to dobey moment aby o tym rozmawiać.
podaj meni dośady za skasoanie danych iz a yuzywanie G.
Pamietaj o odpowiedzialnosci za fałszywe pomówienia.

Przepraszam zatem ale nei mzoga z toba prowadzić dyskusji/
Po twoim ostanim liscie na priva pri esi epodłmałem.
Zrobiłeś tkm tyle zarzutó ze neiz darzylęm sie do nichodnieść.
Rób tak dalej a w podbnym tonie zaczna do ciebei pisac.
Tu panuje jakaś zaraxleiwa chrooba wmawianai innycm ze roba coś źle.
Ze kradną dane , ze nie maja prawa poroszać jakiś tematów.
Nie naśladuj ZC.
Jak juz musisz robić zarzuty to pisz na priva.
Powoli ci odpowiem na każdy.

Nie liczy się ile kto zrobił.
Liczy się ile ktoś tu jet i ilu ma kolegów.
Przecież nawet jak zrobi 5 mln to nie zabierze.

Chcesz mnie opluwać, Zaraziłeś się?

Używam narzędzi G od 15 lat a koledzy używają ich przy mapowaniu.
G to zwykły bat na niepokornych i ty dałeś się na to złapać.
Pokaz mi jeden obiekt w terenie który wymalowałem korzystając z podkładu G?
Nie chciałem cię wcześniej opierdzielać choć w ten ton kilka razy uderzałeś, aby nie prowokować kłótni
Pisałem Ci, ze to Ty swoją głupią uwagą na forum rozpętałeś swoistą nagonkę.
Mam zalinkować co pisałeś
Ze wstydu na Twoim miejscu już bym nie pisał głupot o G :slight_smile:
Mapowałem z geoportalu nie z G, gdy wmawiano, że geoprtal jest nielegalny.
Znam prawo i wiem co można.
Wiem, że mogę skasować swoje dane ale nie wiem czy to dobry moment aby o tym rozmawiać.
Podaj mnie do sądu za skasowanie danych i za używanie G.
Pamiętaj o odpowiedzialności za fałszywe pomówienia.

Przepraszam zatem ale nie mogę z tobą prowadzić dyskusji.
Po twoim ostatnim liście na priva się podłamałem.
Zrobiłeś tam tyle zarzutów, że nie zdarzyłem się do nich odnieść.
Rób tak dalej a w podobnym tonie zaczną do Ciebie pisać.
Tu panuje jakaś zaraźliwa choroba wmawiania innym, że robią coś źle.
Że kradną dane, że nie mają prawa poruszać jakiś tematów.
Nie naśladuj tych co atakują o dupnerele innych.
Jak już musisz robić zarzuty to pisz na priva.
Powoli Ci odpowiem na każdy.

Ale pamiętasz zakład o 500 złotych na dowolny dom dziecka? :slight_smile:

A tak z czystej ciekawości - czy kolega benek tez bywa\ł na forum Pentax’a i jest częścią tejże społeczności? Bo z tego co pamiętam ktoś udzielał się tam o tym “nicku” :slight_smile:

Doprecyzuj proszę, bo nie rozumiem.

Swoje też możesz usunąć. nie ma problemu. Nie ma przeszkód prawnych bo przecież możesz wprowadzać dowolne zmiany do projektu OSM. Kwestia tego jak to inni odbiorą.
Dziś usuniesz, jutro ktoś to przywróci z całkowicie LEGALNEJ kopii tych danych pobranej z OSM na licencji ODbL. Nikt w tym momencie nie naruszy twoich praw, nie złamie jakieś umowy. Wprowadzając te dane wyraziłeś zgodę na taki a nie inny obrót sprawy.
W przypadku UMP i CC-BY-SA-3 było by podobnie gdyby ktoś się “rozmyślił” i usunął.
Administrator mógłby przywrócić usunięte dane, zrobiłby to jak najbardziej legalnie, z legalnej kopii zgodnie z licencją na jakiej te dany zostały wcześniej udostępnione. W Google Maps - tak samo. Kluczem do zrozumienia jest tu to na jakich zasadach to udostępniłeś. A udostępniłeś je zgodnie z CT, które mówi że dane będą dostępne na ODbL. W tej chwili nie da się dodać danych do OSM nie akceptując CT. Ktoś kto pobierze te dane swój dysk twardy, może je znów umieścić w bazie bo łączenie danych ODbL z ODbL jest możliwe i jak najbardziej legalne. Tak. Ściągnięte przez tą osobę dane będą nadal na licencji ODbL, i owszem będą twojego autorstwa. autorstwa nie możesz się zrzec i jeżeli chodzi o OSM to nigdzie z niczego się nie zrzekasz.

Udzielają licencji, to nie jest tak że dziś coś masz oddałeś to do OSM i już nic nie masz. nic nie oddałęś, udzieliłeś licencji, zgody na wykorzystanie tych danych na takich a nie innych warunkach. Wszystkie prawa, wszystkie bez wyjątku masz nadal. Łącznie z prawem do sprzedaży, komercjalizacji itd. Ale zaznaczam że to muszą być wyłącznie twoje zmiany, twoje dane niemodyfikowane przez innych z OSM.

Z punktu licencjonowania danych, możliwości cofnięcia pozwolenia na ich wykorzystanie OSM i UMP niczym się nie różnią, może OSM do danych podchodzi troszkę inaczej ze względu na próbę pełnej ochrony bazy danych na wypadek gdyby ktoś chciał ten dane skopiować, zamknąć i na zamkniętej kopii dalej pracować nie dzieląc się ze społecznością. W niektórych krajach CC-BY-SA nie zapełnia takiej ochrony bo baza danych nie jest traktowana jako np. utwór.
Mają różne niekompatybilne ze sobą licencje - fakt którego wynika to że nie możemy ich łączyć ze sobą bez pytania o zgodę autora który jako pierwszy udostępnił je na podstawie CC-BY-SA. Autor tych danych może je udostępnić dla OSM bo ma pełne prawa majątkowe i autorskie do tych danych tak jak ty masz do swoich. Niczego się nie zrzekł itd. W drugą stronę to też może zadziałać. Twoje i TYLKO Twoje dane mogą popłynąć do UMP na ich licencji. Jako autor możesz im to udostępnić bo nie straciłeś żadnych praw do tych danych. Jedynie udzieliłeś licencji OSM na takie a nie inne ich używanie.
W OSM jest CT, w którym dodający udziela zgody na zmianę ODbL. Też fakt. Ma on na celu ochronę bazy gdyby prawodawstwo się w jakiś sposób zmieniło albo “pasożytnicze” twory znalazły by furtkę na wykorzystanie tych danych bez dzielenia się pracą pochodną z OSM. Nadmienię jeszcze że zmiana licencji nie będzie działać wstecz. Jeżeli jutro zmienią licencję to to co dziś pobierzesz z OSM nadal będzie na ODbL.
Sprawa chęci usunięcia wcześniej wprowadzonych danych wygląda dokładnie tak samo w OSM i UMP.
Jeżeli już raz komuś dałeś coś na licencji CC-BY-SA, nie możesz mu jutro zabronić (zabronić, czyli w sensie że wysyłasz prawnika i grozisz procesem. Nie ma problemu jeżeli go poprosisz a on spełni prośbę, bo CC-BY-SA nie zabrania mu wykasowania tego co od Ciebie wcześniej otrzymał).
Benek, trochę uśmiechu :slight_smile:

I co żyje jeszcze? :slight_smile:
Interesuję się fotografią ale nie mam Pentaxa

Idzie wiosna rzucam mapowanie i hajda po przygodę.
Do spotkania na szlaku.
Jestem rozpoznawalny, ludzie często mi się kłaniają i choć ich z początku nie pamiętam oni przypominają mi w których górach się spotkaliśmy .
Baraniałem gdy np mijając nas pozdrawiali po imieniu moją córeczkę.
Może i do Raciborza wpadnę do państwa Cierpiałów
Zbiornik mnie interesuje ale od nas kiepski dojazd

Rozmawialismy na ten temat kilka razy, rozmawialismy tez z prawnikien na walnym zebraniu.

Tlumaczenie nie bedzie prawnie obowiazywalo bez wzgledu na to kto je wykonal. Nie wazne czy to tlumacz przysiegly czy nie.

Przeciez w Licencji i w Contributor Terms jest jasno napisane ze obowiazuje wersja angielska. Aby obowiazywala wersja w jakimkolwiek innym jezyku, musialaby zostac najpierw zmieniona wersja angielska i wymagaloby to akceptacji 2/3 aktywnych mapowiczow na calym swiecie.