Poznań

Mam gorącą prośbę do bardziej doświadczonych osób - czy ktoś mógłby proszę zerknąć na Wildę w Poznaniu, a konkretniej na przebieg ulicy 28 czerwca i torów tramwajowych?

Nijak nie mogę tego skalibrować z podkładem Geoportalu, a zanim zacznę przesuwać ulicę chciałbym mieć pewność, że nie popsuje czegoś, co jest dobrze, a przy czym ktoś inny się kiedyś narobił…

Zerkne, mieszkalem na Wildzie :slight_smile:
Ale czy cos Ci konkretnie podpada?

Wielkie dzięki! :wink:

(przy okazji - mam nadzieję, że będzie okazja poznać się osobiście na PGD).

Np. Skrzyżowanie 28 czerwca z Kilińskiego - tramwaj jedzie po budynkach. Przynajmniej na podkładzie geoportalowym. Z drugiej strony podkład wydaje się dobrze skalibrowany (oceniając patrząć na układ innych ulic).

Masz racje.Kaszana. Trzeba przesunac ulice. Wrysowalem tam linie jak to (jak mysle) powinno wygladac. Wez i sam ponaprawiaj. Rolna tez ma przesuniecie. Podklad z Geoportalu jest ok, wiec mozna wg. niego poprawiac…
No i oczywiscie ciesze sie na spotkanie w Poznaniu!
Pozdrowienia,
Marek

Oglądam właśnie Poznań na podkładach z Geoportalu. Faktycznie, w Poznaniu jest ogrom rzeczy do poprawienia!
Mam nadzieję że uda nam się na GIS Day zachęcić więcej osób do współpracy.

Staram się poprawiać, co mogę. Ale fakt - trochę smutno, że np. w porównaniu z Wrocławiem stan mapy Poznania jest słabiutki…

Spróbuję też może zachęcić studentów :wink:

Pozdrawiam

Zaczniemy szlachetna rywalizacje i zobaczymy jak bedzie za rok. Najlepiej uderzyc do wydzialu archtektury (Kiedys byli przy Glogowskiej róg Strusia) .Mogli by robic cwiczenia z Urbanistyki w oparciu o mape.

Link: http://architektura.put.poznan.pl/n/struktura-wydzialu/instytut-architektury-i-planowania-przestrzennego/

Witam.

Jeszcze dopiero uczę się relacji i mam taki problem - w JOSM granica Poznania wyświetlana jest z komentarzem “niekompletne”. Czy to znaczy, że ta granica jest niedokończona czy może po prostu nie ładuję jej całej do JOSM? (swoją drogą jak pobrać dane dla całego Poznania - dostaję błąd, że obszar jest za duży - ja chciałbym tylko te boundary=administrative pobrać, a nie wszystkie dane z Poznania?).

I kolejne pytanie początkującego - dla granicy Poznania jest wiele relacji z różnymi admin_level. Czy tak ma być?

Ja chętnie się tym zajmę, tylko czy ktoś mógłby proszę rzucić okiem na te granice Poznania i udzielić mi jakichś rad, co robić i jak?

Z góry dziękuję.

Po zaznaczeniu jakiegoś elementu relacji, w panelu z tagami i relacjami klikasz prawym na interesującą Cię relację i “download members” (nie wiem jak dokładnie po polsku). “Niekompletne” powinno zniknąć.

W JOSM “Download from Overpass API” i wpisujesz:


( rel[type=boundary];
);
( ._;
way(r);
node(w);
);
out meta;

obszar zaznaczasz w tej mapce poniżej, możesz dać bbox dla całego Poznania.

Jest opisane na wiki:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Podzia%C5%82_administracyjny

Dzięki!

Jedno pytanie odnośnie tekstu na wiki - granica ma być otagowana tylko jako boundary=administrative.

Czyli używanie drogi np. krajowej i przypisanie jej tagu boundary=administrative oraz dołączenie do relacji jest błędem? Powtarzam - powiedzcie proszę, czy dobrze rozumiem - należy narysować dokładnie pokrywającą tę drogę nową linię o jednym tylko tagu - boundary= ? Czy tak??

Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by droga była częścią granicy. Mało tego, nie musi ona nawet zawierać tagu boundary=, ważne jedynie aby była dodana do relacji.
Jednak z pragmatycznych względów sugerowałbym rysowanie oddzielnie dróg i granic.

Witam.

Chciałbym zmienić status drogi - z secondary na tertiary. Chodzi o Aleję Wielkopolski w Poznaniu. Jest to spokojna (choć dwujezdniowa) ulica prowadząca przez willowe osiedle. Ruch jest tam umiarkowany. Na UMP też jest to droga niższej kategorii.

Czy mogę zmienić jej status? Pytam, bo sporo było ostatnio Don Kichotów wprowadzających samowolne zmiany w statusie dróg :stuck_out_tongue_winking_eye:

Nie ma uwag? W takim razie pozwolę sobie zmienić.

Zmienię też kategorię ulicy Literackiej z residential na tertiary - to główna droga przecinająca Strzeszyn, jeżdżą nią autobusy. Warto ją odróżnić od otaczających je osiedlowych uliczek.

Jakieś przeciwwskazania?

Byle zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dróg_w_Polsce.

Jeśli uważasz, że jest ważniejsza od okolicznych ulic i uważasz, że routing powinien prowadzić nią, zamiast kluczyć po osiedlowych uliczkach, to zmień.

http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/18710793
Proszę kolegę “panrudzki” o wycofanie tych adresów, gdyż w zdecydowanej większości powielają one już istniejące! Fajnie że importujesz adresy w Poznaniu, ale proszę o rozwagę i sprawdzanie tego co wprowadzasz. To nie jest jedyny przykład powielonych adresów, parę dni wcześniej na osiedlu Piastowskim też był import i takie same błędy!

A czy aby te powielone adresy to nie przez hydranty a tagiem addr?

Niestety nie.Faktycznie trzeba tam troche posprzatac.
Dzieki Piottr za uwaznosc…

Marek, Piotr - ostrożnie…

Już rok temu ponad, jak stawiałem nasz serwer mapowy zauważyłem, że adresy w Poznaniu są “dość specyficzne”. Już wtedy było tam dużo dubli, w znacznym stopniu spowodowanych tym, że “wszystko co żyje” miało tag addr: włącznie z hydrantami, które poszły w imporcie - dane uzyskane z KM PSP, w ilości kilku tysięcy jak dobrze pamiętam.

Panrudzki robi całkiem dobrą robotę, bo podjął się posprzątania tego… od kilku tygodni w moich raportach pilnujących hydrantów mam informacje o edycjach polegających na zdjęciu z hydrantów tagów adresowych, więc przypuszczam, że najpierw robi importy a później sprząta duble

Cierpliwości Panowie… nie od razu Rzym zbudowali :slight_smile: