Poprawki w Bydgoszczy

Przygotowuje na spotkanie http://sotm-baltics.org , Tartu / Estonia prezentacje o polskiej spolecznosci OSM.
Chcialem pokazac przaklad jak mapowanie idzie w kierunku coraz wiekszej ilosci detali i zerknalem na ta okolice:
http://www.openstreetmap.org/?lat=53.152452&lon=18.123013&zoom=19
Mapka wyglada bardzo ladnie, no ale jak sie wejdzie w modus edycji to juz jest gorzej.
Przypadkowe residential i parkingi, rezerwat przechodzacy przez osiedle, cale obszary lacznie z terenem budynków jako trawniki.
Zaczalem to poprawiac by stwierdzic ze nawet nie jest to wszysto dobrze zgeoreferencjonowane.
Poprawilem rondo na skrzyzowaniu ulic Twardzickiego / Korfantego ( http://www.openstreetmap.org/?lat=53.152452&lon=18.123013&zoom=19 )
No ale jest tam jeszcze sporo dlubania.
Jesli ktoz z Was ma lepszy przyklad na terenie Polski to poprosze o informacje.

No i jesli ktos z Was zechcial by sie nad tym obszarem pochylic, to bylo by super. Ja juz nie zdaze przed spotkaniem

Wczoraj tam trochę poprawiałem w temacie dróg. Znalazłem kilka krytycznych pod kątem routingu błędów, ale ogólnie nie jest chyba źle. Tego rezerwatu nie ruszałem, bo nie wiem - może on tam jest naprawdę? :wink:

No proszę Cię, nie ma lepszego miasta? A Szczecin, Gorzów Wlkp, Kraków?

Chodzi mi o micromapping: Wszystkie sciezki, pojedyncze nawet male parkingi, trawniki itd itp…
Aha - i serdeczne dzieki za pomoc Zbigniewie.
Co do rezerwatu: Jak juz jest osiedle o tak gestej zabudowie, to rezerwata niet :wink: Tak mysle.

A zerknij na Ełk? Tam RoboD mnóstwo pracy włożył…

Zerknalem na centrum Krakowa.
Rzeczywiscie, pieknie zmapowane ale warto by bylo pomyslec o nastepnym stopniu dokladnosci tak, by przegonic jakoscia mapy sasiadów zza granicy.
Przyklad: http://www.openstreetmap.org/?lat=50.066061&lon=19.935467&zoom=19 pomnik Tadeusza rejtana i okolice: Brak miejsc parkingowach. Sciezki piesze sa narysowane czesciowo i nie lacza sie z ulicami. Brak przejsc dla pieszych na ulicach.

Gorzów tez robi wrazenie. Przydaly by sie tam tereny zielone. Trawniki, ogrody itd.
Sczczecin jest bardzo rozwiniety jesli chodzi o mape. Bardzo podoba mi sie tam obszar: http://www.openstreetmap.org/?lat=52.734879&lon=15.205928&zoom=18 jakkolwiek tez chetnie bym sie tam przespacerowal i uzupelnil plamy w landuse.
Gniezno: http://www.openstreetmap.org/?lat=52.734879&lon=15.205928&zoom=18
Jasna cholera mnie tam bierze. Przepieknie narysowana mapa,** ANI JEDNEGO NUMERU BUDYNKU** warto by tam zrobic mapping party. Moze ktos pomoze?

Zeby ktos tego nie zrozumial jako krytykanctwo w sytuacji gdy jest zrobiony olbrzymi kawal dobrej roboty: tu chodzi jedyni eo to by to co dobre zrobic jeszcze lepiej. Serdeczne dzieki dla wszystkich mapowiczów!

Edit: Elk - rzeczywiscie, cudenko. Nie ma sie do czego przyczepic :wink:
Nie bal bym sie jedynie rysowania service road na terenach róznych zakladów i prywatnych miejsc parkingowych które widac na Bingu. Piekne dzieki za tak dobra mape!!

Rezerwatu nie ma, jest za to park krajobrazowy, więc możliwe że jest. Nie mogę znaleźć mapki granicy, ale na stronie parku jest pokazany kształt (w upiornej rozdzielczości ~350*450) i mniej lub więcej się zgadza.

Warto by sie bylo dopytac. Wyglada dziwnie na mapie.
A tak generalnie to zdaje sie ze tendencja idzie w kierunku tak dokladnego mappingu by mozna generowac mapki takie jak ta http://www.competitionline.com/upload/images/c/f/e/4/2/9/c/5/cfe429c544e6a96d4aaabf10b730997a_1.jpg lub bardziej szczególowo: http://www.stadtkontor.de/wp-content/uploads/2013/04/bab_san_Turn_M%C3%BCller_Lageplan-09-05-2011-1-500-1.jpg

To może tez zerknij tutaj - trochę czasu zajęło, aby to w miarę dopracować - ale jeszcze pozostało kilka rzeczy do “dopieszczenia”.
http://www.openstreetmap.org/?lat=50.08641242980957&lon=18.21910858154297&zoom=13

Rzeczywiscie, piekna mapa, mnóstwo solidnej pracy tu widac. Dzieki!
Co do dopieszczenia to faktycznie fajnie by bylo zabrac sie za parkingi osiedlowe, trawniki czy pare terenów zielonych.

Może to:
http://www.openstreetmap.org/?lat=51.09034180641174&lon=17.026705741882324&zoom=15
Zrobiłem to jako początkujący w pierwszych dniach edytowania nie mając pojęcia o istnieniu keprighta, routingu dla pieszych itp., czyli nic nie wiedziałem.
Jak Dotevo się zorientował dzięki keprightowi, że nowy się pojawił, to minął tydzień zanim on wygenerował raport i niestety z keprighta trzeba się było uczyć co wolno a co nie, a ładny kawałek miasta miał już trawniki, chodniki, place zabaw itd.
Grzebię na dużym obszarze Dolnego Śląska, ale jak zrobię główne miasta i jakiś większy obszar w wersji turystycznej, to wrócę do Wrocławia robić micromaping.
Czekam na rendera.
Nie bardzo jeszcze wiem czym zbierać dane, bo dyktafonu nie chce mi się przesłuchiwać (nie wyłączam przez kilka godzin, bo nie mam dobrej Pauzy). No chyba że znajdę jakiś program na androida do zatrzymywania zapisu pliku i wznawiania .
Dobra by była apka, którą można by sterować podniesionym głosem (natężeniem dźwięku lub G-sensor) aby na rowerze mieć dyktafon na piersiach lub w górnej kieszeni.
Może zna ktoś coś takiego?
Jak nie sterowanie VOIP lub przyspieszeniem, to może ktoś uzywa manualnego tąpania w ekran (wskazana duża powierzchnia do stukania) ale chodzi o plik z pauzą, by nie generować wielu notatek głosowych.Zresztą gdyby była apka otwierająca i zamykająca kolejne nagrania ale łatwa do startowania puknięciem w ekran lub jednym przyciskiem fizycznym, to też by zdała egzamin na rowerze.
A może są wynalazki ze smartfon jest bezpieczny i nie wisi na rowerze, a włączanie dyktafonu odbywa się przez przycisk na słuchawce BT?
Jak już tyle pytam to może są dyktafony (apki) zapisujące znaczniki czasu (gdy nagrywamy plik z pauzami) aby po skalibrowaniu zegarów porównać nagranie dyktafonu z trackiem GPS ?
Wydaje mi się, że takie pomoce należałoby stworzyć dla OSM jeśli ich nie ma.
Nie ćwiczyłem jeszcze odtwarzania notatek głosowych w JOSM.
Odtwarza on notatki z OsmAnda?
Lista POI na starych nagraniach dyktafonu (np sklepy) jest spora. Ale musi poczekać bo D.Śl jakiś marny na OSM i turystyka musi dostać podkład a’la topo.
Na dodatek dziś miałem pomysł zrobienia mapy rowerowej zawierającej wysokość krawężników (barrier=kerb + height=*), szerokość ścieżki i nawierzchnię, do pełnej inwentaryzacji dla Urzędu Miasta w celu remontów i obniżek krawężników.
Jak dotąd nasz oficer rowerowy nie widzi zalet OSM w reprezentowaniu sieci dróg rowerowych i woli mapę UM.

Przydałby się tag=śluza rowerowa, bo w tym Wrocław przoduje w Polsce, a ostatnio sporo ich przybyło i byłoby miło gdyby się renderowało.
Co do mikromapingu to dziś zrobiłem chyba z setkę cypli i zatoczek na Odrze koło Lubiąża, aż mnie poniosło i zacząłem rysować taflę wody na małej rzece Kaczawie :slight_smile:
Niestety micromaping dla lustra wody nie sprawdza się.Nie miałem pojęcia że w zależności od pory roku tak bardzo obrys rzeki się zmienia
Może kiedyś OSM doczeka się wersji chrono, to będzie miejsce np.na obiekty historyczne, już nieobecne.
Może będzie styl do dynamicznych map reprezentujących np postęp batalii wojennych czy potyczek?
Taka wersja mini,z suwakiem zegara obok suwaka powiększenia, reprezentująca zmiany granic państw byłaby pouczająca i może MEN dałby na to kasę (do nauki historii)?
Dalej mili strażacy zechcieliby wersję dynamiczną do nanoszenia przesuwania się pożaru leśnego, centra kryzysowe do wizualizacji rozszerzania się powodzi itd.
Pewnie powstałaby wersja dynamiczna do rewertowania wandalizmów
Patrzy sobie maper na obszar, który monitoruje, a tu lasy zaczynają wędrować po polu :slight_smile:
Dość pomysłów na dziś.
No może jeszcze jeden: “mapa psich kup” jako zastosowanie mikromapingu :stuck_out_tongue:
Odmiana w wersji “Dziury na drodze”, mogłaby być wgrywana do nawigacji i mogłaby sterować wtryskiwaczami w celu zmniejszania prędkości aut.
W wersji beta komunikat głosowy: “dziura za 25 metrów” + tag do podnoszenia hydraulicznie zawieszenia.
Dotevo już pracuje nad przyszłością nawigacji, tzn dokładność OSM zapewni pozostawianie auta na środku pasa jezdni więc kierowanie ręczne stanie się zbędne.
Zebrałem sporo danych o synchronizacji świateł ulicznych, ale to też musi poczekać na właściwe tagi.
OSM ma przyszłość :slight_smile:

Spisz mi ta liste jako specyfikacje pomyslów i wyslij.
Byc moze da sie cos zrobic z taka apka…

W Twoim przykladzie widac bardzo wiele pracy i sporo detalu. To ten kierunek.
Jedyne co bym zmienil to jedynie przyklejanie landuse=residential i innych do osi dróg.
No i pare parkingów po bokach ulic mozna od czasu do czasu dorzucic.

Generalnie- bardzo dobra mapa, dzieki wielkie!

Edit: Do poprawki: http://www.openstreetmap.org/browse/way/216736437
Jesli cos jest ganduse=grass a w srodku sa budynki to wycinamy w tym lanuse otwory tam, gdzie sa budynki.
robiac np. Obliczenia z jaka predkosca moze byc wchlaniana woda w czasie ulew na danym terenie potrzebuje rzeczywistych powierzcni obszarów by obliczenia byly miarodajne.
Takze powierzchnie asfaltowe maja tu znaczenie.

Pozdrowienia!
Marek

Fajnie jest też zrobiono Nowa Huta w Krakowie

Rzeczywiscie fajnie tam mapa wyglada.
Taki micromapping ze wszystkim co mozna zrobic trwa szalenie dlugo. Tak wgo mnie przynajmniej 10 razy dluzej niz mapowanie “klasyczne”, czyli os ulicy i atrybuty, numeracja budynków ewentualnie na szybkiego obrysowany dom.
Z pewnoego punktu widzenia jest to jak najbardziej w porzadku: Ludzie lubia mapowac, chca miec w dalszym ciagu mozliwosc robiena czegos przy mapie. Stad tworzy sie trend do micromappingu.
A ze otwiera to przed projektem OSM nowe mozliwosci zastosowan, to drugi przyjemny aspekt tej historii.
Problem polega na tym, ze mapowanie z Bing ma swoje ograniczenia i w pewnym momencie dobrze mozna narysowac tylko to, co sie naprawde zna, czyli swoja okolice.
Poprzez micromappinig wracamy tu niejako do poczatków projektu ale na znacznie wyzszym poziomie szczególowosci.