Poprawianie geometrii granic administracyjnych

Nie ma granic miejscowości zrobionych w OSM. Z Twojego postu wynikało, że masz jakąś pretensję, że w OSM jest źle, dlatego tak napisałem.

Nie ma potrzeby - jak już pisałem wczesniej, zrobiłem zgłoszenie i gdy dostanę zwrotkę, poprawię. No chyba, że to gdzieś blisko Ciebie i pójdziesz do gospodarza zapytać o to, jaki ma adres :wink:

A broń Boże :slight_smile: Sam chętnie bym naniósł te granice gdyby nie to całe zamieszanie z miejscowościami/sołectwami i pogmatwaną numeracją admin_level.

Mam tam działkę i jak tylko tam jestem i pogoda pozwala to wsiadam na rower i objeżdżam okolice. Nie raz zdarzyło się, że zameldowałem się u kogoś na podwórku bo “O! Tędy jeszcze nie jechałem” :wink:
A to skrzyżowanie pomiędzy Ostojami i Pytkami dobrze pamiętam, bo latem złapałem tam gumę i tyrtałem do domu ~15km na samej obręczy

Granice kilku wsi i budynki dodałem.

O! Podziękował :slight_smile:

Dodano aktualizację granic gmin do:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Rysowanie_granic_wsi - Poradnik rysowania granic wsi oraz aktualizacji granic gmin dla edytora JOSM

Chciałem narysować granice wsi wokół Mielca jednak wms Granice wsi z Geoportalu bardzo ładnie pokazuje same miasto, ale najwyraźniej o granicach wsi nic nie wie. Co w takim przypadku zrobić?

Przypuszczalnie wpisałeś nie ten numer teryt.
Dla gminy Mielec jest 1811052.
Lub kliknąłeś na obszar miasta a nie na obszar gminy, której części leżą po obu stronach miasta.

To nie to niestety. Tak jak wspomniałem chodzi mi o to że wms nie pokazuje tych linii.

U mnie są te granice na tym podkładzie:

wms[17,23]:https://emuia1.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/gif&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&transparent=true&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64)}

Jakie są zasady stosowania place=village a jakie place=hamlet bo z tego co do tej pory rozumiałem place=hamlet stosuje się dla nazw które wchodzą w skład miejscowości. Jak to zostało dokładnie ustalone? Bo mam miejscowości które są oznaczone jako place=hamlet i nie wiem czy to nie błąd wg wcześniejszych ustaleń.

Ja tam bym się tak sztywno tego nie trzymał. Jeśli jest np. wieś, która ma pod sobą raptem dwa domy (adresy) to raczej bym ją otagował jako hamlet zamiast village.

No np ta była village https://www.openstreetmap.org/relation/6825846 i tak zostawiłem mimo że to bardzo mała wieś. Co do tagów w relacji to zostawiłem emuia:*. Zastanawiałem się czy nie lepiej zamienić tag emuia:RODZAJ na name:prefix.

A co to za tagi emuia: - gdzie to jest w OSM opisane i po co one w OSM?

Usunięte

A co ze sołectwami? Z tego co zauważyłem nie ma ich w bazie TERYT. Są to wydzielone granice bardziej na potrzeby administracji gmin i jako takie nie zauważyłem że funkcjonują poza tymi jednostkami. Może się mylę i stąd moje pytanie - czy jest sens to importować?

Pytanie, które się ostatnio nasuwa.
Jaki admin_level i admin_centre powinien być nadany dla kolonii która (według Wikipedii) jest lub nie, sołectwem, oraz posiada własną adresację budynków?
Również nie są częścią wsi.

Wydaje mi się, że jest to ważne przy wyszukiwanie budynku/adresu leżącego na terenie kolonii.

PS. Warto byłoby dodać taką informację do:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Podzia%C5%82_administracyjny

Wsie i kolonie to dalej miejscowości, są oznaczane znakami (E-17)

A skąd chcesz niby to importować, skoro tego nigdzie nie ma (w sensie, że nie ma tego w EMUiA i TERYT)? :slight_smile: Jakkolwiek, IMO nie warto sobie zawracać głowy sołectwami.

Najczęściej admin_level=8, ponieważ w hierarchii TERYT jest na tym samym poziomie, co wieś i osada.

Ale Rola chyba powinno być label a nie admin_centre.

PS. Oczywiście mam na myśli węzeł miejscowości w relacji granic miejscowości.

A czemu nie węzeł miejscowości, tak jak w przypadku wsi i osady?

W nowej wersji JOSM jest wtyczka (wikipedia) umożliwiająca dodanie tagu Wikidata do miejscowości i granicy miejscowości.
W dolnym prawym rogu pokaże się okienko z “fetch Wikidata ID” (wydobyć Wikidata ID)