(Nadam se da je ovo dovoljno senzacionalan naslov da se konačno neko javi, lijeni ste ko guzica:P)
Zahvaljujući podacima koje je nekad prije sto godina obezbijedio korisnik Ahmed Vila, ucrtao sam mjesne zajednice u Opštini Novo Sarajevo.
Tri mjesne zajednice sada ulaze u teritoriju RS-a:
http://www.openstreetmap.org/relation/6969259
http://www.openstreetmap.org/relation/6969258
http://www.openstreetmap.org/relation/6969257
Mislim da bi ovo trebalo što prije ispraviti. Meni se čini logično da je granica RS-a (i Opštine Novo Sarajevo) na granici mjesnih zajednica, tj. nešto južnije. Entitetska granica u tim mjestima je ucrtana kao skoro potpuno prava linija (što je česta pojava u pustinjama, ali djeluje neobično u ovoliko brdovitom terenu sa nasumično razbacanim naseljima, putevima itd.). Takođe, za očekivati je da su granice mjesnih zajednica obrađene puno detaljnije, jer treba uzimati u obzir pojedinačne ulice, parcele itd. Trenutno nemam baš načina da provjerim, tako da za sada ništa nisam dirao. Ako neko imate potrebno znanje ili imate kontakte u nadležnim institucijama, slobodno precrtajte kako treba.
(Naravno, jasno mi je da je moguće da se radi o nekom starom sporu o položaju granice koji samo meni nije poznat. U tom slučaju se izvinjavam na lažnoj uzbuni, kao da ništa nisam rekao, carry on, nothing to see here.)