Polskie kafelki

Jest przecież https://www.osmap.pl

Jak już działa renderowanie, to kwestia odświeżania stanu bazy jest opisana tu:

https://switch2osm.org/serving-tiles/updating-as-people-edit/

Musiałem do tego wrócić, bo brakowało części danych i okazało się, że po reimporcie trzeba zawsze podać czas utworzenia bazy - na Geofabrik to było 2021-05-14T20:21:23Z i teraz skrypt nadrabia powoli lag - zostało jeszcze 16h. Co 5 minut nadrabia z godzinę, więc w ciągu 2h powinno być już na bieżąco.

Właśnie wdrożyłem bardziej dyskretne wyświetlanie parkingów ulicznych, więc zapraszam do tagowania:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/4301
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:parking%3Dstreet_side

Od kilku dni działa też minutowe odświeżanie.

Dzięki, bardzo ładnie to działa!

Zrób paczkomaty :smiley: (Będziesz Wielki)

Najpierw trzeba rozwiązać problem z tagowaniem. Jest nawet sensowny projekt, który unika sztucznego wpychania paczkomatów pod vending, ale póki co mało używany:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Parcel_lockers_and_parcel_postbox

Skoro i tak nie jest wyświetlane, to mi wygląda jak dobry przypadek do masowego retagowania.

A czy jest szansa, że na OSMapa.pl wrócą mapy rodzajowe, które kiedyś były - np. mapa konturowa czarno-biała i inne?

a co z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:vending%3Dparcel_pickup

może trzeba jakąś dyskusję wywołać?

Szansa jest tylko wszystko w swoim czasie. Wszystkie wizualizację trzeba tworzyć od początku, bo przy awarii serwera szlak większość z nich trafił.

Cóż, co do definicji paczkomaty to na 100% nie jest żaden vending (nie wrzucamy grosika żeby coś impulsowo zakupić, tylko odbieramy lub wkładamy różne rzeczy, które są opłacone inną drogą). Tylko pytanie, na ile działa uzus w OSM, skoro ileś osób już otagowało jako vending, a propozycja parcel_lockers ma zaledwie ze 30 użyć i nie jest nawet przegłosowana jako prawidłowe tagowanie. Pech też, że to nie jest tylko nasza lokalna specyfika, więc mimo też niezbyt wielkiej ilości tagowania vendingowego (chyba ~2k), już trzeba by z tym wejść w dyskusję międzynarodową.

Biorąc pod uwagę plany InPostu oraz obecną ilość to by chyba wypadało. Tym bardziej, że mocno międzynarodowo chcą iść …

Vendingu jest już ponad 3k i rośnie szybko:

https://taginfo.openstreetmap.org/tags/vending=parcel_pickup#chronology

A w Polsce to już tylko ze 400:

https://taginfo.geofabrik.de/europe/poland/tags/vending=parcel_pickup#overview

Tak więc pytanie kto się weźmie za prowadzenie tej dyskusji.

Proponuje omówić to w Piątek na DS …:smiley:

To chyba nie ma znaczenia:) Ja też tak taguję, mimo że nie popieram tego tagowania.

Bo nikt nie rozpoczął głosowania. Jeśli tagowanie zaproponowane na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Parcel_lockers_and_parcel_postbox jest akceptowane (nie czytałem dyskusji), to wystarczy uruchomić to głosowanie (uwzględniając zgłoszone zastrzeżenia).

To są obrazki? Są jakieś powody przeciwko użyciu mapy wektorowej? Nie wiem jak na froncie, ale MBTiles’y generujesz z protobufów regionów przy użyciu openmaptiles.

O których obrazkach mówisz, w sensie rastra? Tak, są rastrowe, bo przejście na wersję wektorową jest zdecydowanie niebanalne przy tej ilości elementów. MBTiles albo jakiekolwiek inne wektorowe są szalenie ubogie i nie wiadomo jak wyglądałaby wydajność. Na razie jest albo styl na bazie osm-carto, ale na własnościowym silniku ArcGIS (czyli wystarczyłoby “tylko” napisać otwarty silnik zgodny z ArcGIS…), albo zaczątki portu na wersję wektorową, ale nawet na niskich poziomach niekompletne i od roku nieruszane:

https://esri.maps.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=d6b18a2e774c4959ba855f6ac90952a2

https://www.paulnorman.ca/blog/2020/05/openstreetmap-cartographic/
https://pnorman.dev.openstreetmap.org/cartographic/mapbox-gl.html#4/50/-120

W jakim sensie niebanalne? Wygenerowanie obrazków brzmi trudniej od wygenerowania wektorowych opisów geometrii. A przesyłanie ich tym bardziej.
W jakim sensie ubogie? Te opisy wektorowe są jakąś uproszczoną wersją geometrii na bazie których są tworzone? (tego nie wiem i bym na to nie wpadł). Z tego co widzę to ta twoja mapka też nie robi żadnego czary mary, a bugów nie brakuje. MBTiles to nic innego jak plik bazy SQLite zawierający głównie skompresowane gzipem protobufy kafelek*. Każda z nich składa się z warstw które akurat tak się złoży że sobie wygenerujesz pierdzieląc się z kodem SQL i YAML (albo domyślnych), a każda warstwa składa się z feature’ów otagowanych na zasadzie par key=value. Np. masz sobie w warstwie landcover feature z polygonem otagowanym jako class=grass i na tej zasadzie to co renderuje mapę wie że ma wygenerować tam trawkę. To czy coś nałoży tam teksturkę, czy wygeneruje tysiące trójkątów poruszających się na wietrze w blasku ray tracingu to już nie kwestia MBTiles’ów :wink: To wszystko jest dość proste, ale nie wiem dlaczego ubogie. Natomiast nie mam pojęcia na jakim poziomie jest leaflet i style, bo ja dalej podążam swoją ścieżką.

MBTiles z obecnego protobufa Polski (1.4GB) z domyślnymi warstwami dla max zooma 16 (tylko po co aż 16? domyślnie max jest 14 albo 15 i na tym poziomie używane są już oryginalne geometrie) ważyłby pewnie rzędu kilku GB i generował się 2-3h na frajerze ze starym SSD, albo do pół godziny na najnowszym wyjadaczu na Ryzenie Zen 3 i SSD M2 PCI Gen 4 :wink: A te obrazki ile ważą?

Generalnie w ekosystemie OSM panuje rozpierdziel i trzeba wychodzić z założenia że musisz sobie sam zrobić, a z tego co widzę to Carto stoi bo Norman się obraził że Mapbox zmienił licencję xD openmaptiles domyślnie też nie działa “najlepiej” i ciężko się doczekać nowych narzędzi… Czekam na release z nowszym postgisem i GEOSem, a od miesiąca jakby ktoś umarł :wink:

https://github.com/mapbox/vector-tile-spec/blob/master/2.1/vector_tile.proto

Natomiast jeśli jest tu ktoś kto ogarnia o co chodzi z prawem patentowym to będę bardzo wdzięczy jak mi wytłumaczy po co Mapbox patentuje rozwiązania i jakie są tego konsekwencje? Czy jeśli implementuje się swoje rozwiązania związane z mapami to trzeba używać “innych sposobów”?
https://patents.google.com/?assignee=Mapbox%2c+Inc

Niebanalne technicznie ze względu na ilość detali w osm-carto, nie że sam proces jest niezrozumiały. Kafelki wektorowe zawierają tylko wybraną część danych z bazy i w pewnym sensie same są taką bazą, ale okrojoną i zorientowaną pod wyświetlanie. Czy protobuf Polski zawiera bramy, paczkomaty, brody, biura, strefy postoju przy autostradach itp.? Zobacz ile elementów zawiera legenda: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Standard_tile_layer/Key

Dopóki mówimy o poziomie szczegółowości w stylu GMaps, to są jak najbardziej takie style oparte na OSM i nawet mają do tego wygodny edytor ( https://openmaptiles.org/docs/style/maputnik/ ). Ale to tak jak przewieźć parę pudełek (rower czy auto osobowe raz i po wszystkim) a przewozić węgiel z kopalni - niby chodzi po prostu o transport, ale potrzeba zupełnie innej infrastruktury i skali.

Patrz tutaj. To zapewne też z MBTiles’ów, czy dowolnego podobnego roziązania. Niestety wysokości budynków w OSM są póki co słabej jakości i budki na działkach potrafią być wyższe od bloków, ale jeśli nie szkoda Ci życia, to bez problemu możesz coś takiego sobie generować na podstawie kafelek wektorowych.
https://demo.f4map.com/#lat=52.2308819&lon=21.0076329&zoom=18

Piszesz o takich paczkomatach? https://www.openstreetmap.org/node/3891556127
Jeśli w imposm3 zmapujesz sobie punkty otagowane jako amenity=vending_machine i umieścisz to w odpowiedniej warstwie to będziesz miał tak szczegółowo jak sobie tylko chcesz. Radze też zmapować polygony i wyciągnąc z nich centroid, bo na pewno znajdzie się ktoś kto otaguje budynek :wink: