Polskie drogi - tagowanie, oznaczanie czyli dyskusja dość ważna.

W związku z dyskusją toczoną na FB, i forum dotyczącą tagowania dróg w PL (Na podstawie Łodzi) , pomyślałem, że walnę kilka słów w tym temacie, dla mnie tagowanie ma dość duże znaczenie:

  1. Kosmetyka - jeśli tworzycie mapę na podstawie danych z OSM, to obiekty, które są dobrze otagowane niesamowicie ułatwiają życie.
  2. klasa drogi ma znaczenie informacyjne, szczególnie jeśli nie znacie danej miejscowości.
  3. Routing - tu chyba jest to najważniejsze - rodzaj drogi, nawierzchni, oznacza prędkość z jaką może poruszać się konkretny pojazd, lub pieszy.

Tak więc zmiana otagowania danego odcinka drogi ma tak następujące koneskwencje: po pierwsze zmienia się wygląd drogi wmieście, więc na pierwszy rzut oka widać, czy jest ważna czy ważniejsza, po drugie zmienia się sposób w jaki dla serwisów routingowych jest traktowana, no nie mówie tu o google, ale sporo innych korzysta z danych OSM.

Nasuwa się więc wniosek: bierzmy się za polską wiki, i dokłądnie przygotujmy się do zadania - tutaj dyskusja, tam umieszczenie gotowych rozwiązań w oparciu o rodzime standardy dróg: krajowych, wojewódzkich oraz ich specyfiki w miastach.

Co wy na to?

Proszę o wypowiedzi, tylko błagam konstruktywne i konkretne.

Dla mnie zawartość wiki tj.:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:highway

odzwierciedla konsensus jaki został przez lata wypracowany w OSM i jedyne co, to należy się go po prostu konsekwentnie trzymać.
Być może brakuje mi tylko na samym początku polskiego artykułu o highway podkreślenia że tag danej drogi zasadniczo odzwierciedla **ważność **drogi w siatce dróg, tak jak to robi angielska wiki =>importance of the highway within the road network as a whole.
Ten dopisek zawarłbym też w każdej z podstron opisującej poszczególne typy dróg, bo czasem userzy mają tendencję do wybiórczego czytania wiki, cytując jedynie jakiś jeden fragment pasujący im akurat do ich wizji zmian.
Za cenne uważam też opinie że należałoby dopisać konieczność konsultacji na forum chęci zmiany większej ilości dróg, analogicznie jak w przypadku automatycznych edycji.
A to że zdarzała się i zdarza nadal, wręcz jakby to powiedzieć „klasyka gatunku”, czyli pieczołowite edycje (najczęściej jedne z pierwszych w historii) w ID zmieniające po kilka a nawet kilkadziesiąt dróg z komentarzami w stylu „poprawa kategorii”, „naprawa błędów” itd. - cóż, poza konsekwentnym przypominaniem o już istniejących zasadach nie pozostaje nam chyba nic innego… :roll_eyes: