[Polska] Usunięcie nazwy opisowych dla "Wieża Ciśnień"

Nazwa zostanie usunięta jeśli nie posiada ona tłumaczeń np. name:de, name:pl. Takich przypadków jest mało i zostaną one poprawione ręcznie.

Jest to łącznie 49 elementów - mało ale chcę się upewnić :+1:.

cc: @Mateusz_Konieczny

7 Likes

Czy nie przesadzacie z tym usuwaniem tagu name, czy tez wycinaniem nazw typu paczkomat itp.
Niestety, ale wiele ikonek tak srednio sugeruje, czego dotyczy, więc usuwanie tych nazw opisowych uważam za błędne. Osobiście, uważam że lepiej by było dodać do mapy jakiś przełącznik, który by umożliwiał przełączanie widoczności tagu name, a nie usuwanie jak leci ze wszystkich obiektów tagu name. Jedni i drudzy byliby zdowoleni.

Przykładowo, ikonka do wież ciśnień, bardziej mi się kojarzy z nadajnikami telefoni komórkowej, niż z wieżą ciśnień.

Jak już koniecznie chcecie zmieniać tag name, to może lepiej niech jakiś bot ujednilici nazwy, korzystając z innych pól, a nie usuwać tag name. Dodatkowo, jest szansa, że w aplikacjach będzie to ujednolicone. Przykładowo, w osmand dla paczkomatów pokazuje sam identyfikator, co i tak zmusza uzytkownika do patrzenia w szczegóły, jakiej firmy to jest paczkomat.

W przypadku wież ciśnień, czy też innych obiektów, podobnie będzie trzeba zobaczyć, czego dotyczy dana ikona, a jak człowiek szuka czegoś na mapie, to nie chce do każdego obiektu zaglądać i patrzeć, co to za obiekt, albo nazwa. Przecież, jak jest za dużo obiektów na danym terenie, to i tak nazwa jest usuwana.

1 Like

Podobnie jest z opisem “transformator wieżowy”. Spokojnie można to zastąpić building=transformer_tower

1 Like

No właśnie nie chodzi o widoczność tej “nazwy” na mapie. Aplikacja może taki rodzaj renderować z tłumaczeniami z tagów.
Normalizacja tych nazw przez bota jest nierealna. Jak miałoby to działać? Chyba trzebaby różne możliwości wylistować, zakładając literówki i zmieniać na ustaloną w społeczności.

1 Like

Ja proponuję usunąć nazwę “Przystanek autobusowy” z przystanku autobusowego. Sam kiedyś dodałem kilka takich nazw.
Podobnie z nazwą “Sala gimnastyczna”, “Hala sportowa” która prawdopodobnie odpowiada tagowaniu building=sports_hall + leisure=sport_hall

1 Like

Jeszcze dodam do tego.

Aplikacja może o wiele swobodniej zarządzać tym czy wyświetlać odpowiedni tekst zamiast ikonki. To że jest wyświetlana ikonka to tylko kwestia czyjejś decyzji, równie dobrze aplikacja mogłaby wyświetlać tekst “wieża ciśnień” zamiast ikonki. I o tyle lepsze jest to rozwiązanie że wtedy tekst ten byłby też łatwo przetłumaczalny na wiele języków. A umieszczenie takiej informacji na danych OSM jest nierealne w utrzymaniu oraz aktualizacji ewentualnych tłumaczeń.

Zamiast dodawać tekst wieża ciśnień do setek obiektów, o wiele prostszym i sensowniejszym rozwiązaniem jest dodanie tego tekstu obok ikonki w aplikacji. Oczywiście wieża ciśnień to przykład, tyczy się to wszystkich nazw opisowych.

3 Likes

w takim razie autorzy map mogą automatycznie nazwy opisowe dodawać lub dać lepsze ikonki.

takie rzecz jak np.

( Note: 3268543 | OpenStreetMap ) są zwyczajnie błędne i powinny być eliminowane

1 Like

Wykonane

:+1:

2 Likes

Tak, aplikacja moze sobie wygenerowac nazwe typu “paczkomat”, ale jak tag name zawiera jakis tekst, to aplikacja nadal moze wygenerowac nazwe z tagow, a jak sie usuwa tag name, to aplikacja ma tylko dwie opcje, czyli zostawic sama ikonke (tak jest chyba najczesciej), albo wygenerowanie nazwe z tagow. Usuwajac tag name, usuwa sie mozliwosc wyswietlenia takiej nazwy, ktora byc moze bedzie lepiej opisywac obiekt, niz to co wygeneruje jakis algorytm z aplikacji.

Co do argumentu, ze aplikacja moze wyswietlic nazwe po przetlumaczeniu, to dla mnie to nie przemawia, bo zaden deweloper nie bedzie siedzial i tlumaczyl wszystkich nazw kategorii. Takie cos moze zrobic tylko wtedy, jesli bedzie jakas lista z tlumaczeniami.

Tak, wiem, ze niektorzy twierdzili, ze w wyszukiwarce pokazuje cos w stylu “Paczkomat Paczkomat Inpost” i im sie to nie podobalo, ale ile tak naprawde osob korzysta z wyszukiwarki w osm? Jesli uzyje sie unikatowej nazwy, to wynikow jest niewiele, ale jak sie uzyje czegos bardziej popularnego, to wyrzuca Ci wyniki z drugiego konca swiata, co dla wiekszosci osob jest nieprzydatne.

Zdaje sobie sprawe, ze nie wszedzie ma sens dodawanie nazw opisowych typu paczkomat, ale tego typu obiektow jest raczej niewiele. Chodzi mi tu np o nazwy przystankow.

Co do normalizacji, to chodzilo mi o normalizacje tam gdzie sie da, czyli np przy nazwie paczkomatu (np. Allegro Box IDENTYFIKATOR), czy tez np przy liniach wysokiego napiecia, czyli podanie napiecia jakie jest na danej linii. Wiadomo, ze nie wszedzie sie da i nie wszedzie ma to sens, ale tam gdzie sie da, to mozna by to zrobic.

Bardzo odważne jest stwierdzenie że aplikacja od tak będzie ukrywać name, który zgodnie z regułami stosuje się do nazw własnych. Name powinno mieć absolutne pierwszeństwo przed tym co automatycznie wygeneruje aplikacja. Nie uważam aby to co mówisz było możliwe w praktyce. Ten system działa na odwrót.

Strasznie bez sensu jest ten argument. Nie bo nikomu nie będzie się chciało.

To już kwestia aplikacji wyszukiwania, mogłaby być lepsza ale to nie znaczy że powinniśmy mapować “pod aplikacje”.

Nadawanie nazw przystankom jest poprawne.

Wymyślanie koła na nowo, mamy już system normalizacji który nie wymaga stosowania nazw opisowych. Jest on bardzo prosty w utrzymaniu bo wystarczy zmienić kilka linijek kodu aby zmienić wyświetlanie na całej mapie.

2 Likes

Nie zachodzi to w tym przypadku, wygenerowanie tekstu typu “Wieża ciśnień” z man_made=water_tower (i ewentualnie prefixowanych wersji) nie jest problemem.

Równocześnie, nie jest to nazwa konkretnego obiektu a opis typu obiektu.

“usuwa sie mozliwosc wyswietlenia takiej nazwy” nie zachodzi, natomiast usuwa sie zmuszanie do wyświetlania pseudonazwy przez programy które chcą pokazywać nazwy a nie nazwy opisowe.

Ale te listy są. W kilku miejscach.

Gdyby ktoś chciał pokazywać polskie nazwy opisowe to może to zassać bezpośrednio z infoboksów na wiki - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:man_made%3Dwater_tower Chyba też z Q6666 można

Jak ktoś potrzebuje pomocy to mam nawet gotowy kod.

A jeszcze lepiej, z przetłumaczonych presetów iD czy Vespucciego.

Ogólnie, pokazywanie nazw opisowych - gdyby ktoś chciał - trudne nie jest. Nawigacje i tak opisują obiekty np. w wynikach wyszukiwania (lub przy samym wyszukiwaniu! W ten sposób można je znaleźć po opisie).

Edytory jak iD i StreetComplete też pokazują opisy typu obiektu. Autorzy map mogą tą samą metodę użyć. Mogę podlinkować parse jak ktoś potrzebuje.

Te nazwy nie są pokazywane na mapach bo to mało udany pomysł.

3 Likes