[Polska] Automatyczna konwersja building=propsed -> proposed:building=…

Zamierzam przeprowadzić automatyczną naprawę obiektów oznaczonych jako building=proposed (70). Nie jest ich dużo ale zasięg jest ogólnokrajowy i nigdy nie zaszkodzi spytać.

Zapytanie overpass do wyszukania obiektów:

  1. Jeśli obiekt posiada już klucz proposed:building to klucze building oraz proposed zostaną usunięte.
  2. Jeśli obiekt posiada building=proposed oraz klucz proposed to klucze building oraz proposed zostaną usunięte, zostanie dodana nowa wartość proposed:building=<wartość z proposed>.
  3. Jeśli obiekt posiada building=proposed bez proposed to klucz building zostanie usunięty, zostanie dodana nowa wartość proposed:building=yes.

Motywacja

Kombinacja building=proposed jest praktycznie niewspierana i większość takich tagowań jest robiona przypadkiem. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:building=proposed. Przez słabe wsparcie tego tagu, ciężko jest zauważyć ewidentne buble w oznaczeniach na mapie.

4 Likes

A nie lepiej takie obiekty skasować? Co następne, propose:natural=tree? proposed:traffic_sign?

Powinny być mapowane istniejące budynki a nie rzeczy na różnym etapie planowania.

https://taginfo.openstreetmap.org/keys/proposed%3Abuilding

Hmm 4000 użyć bez oficjalnej dokumentacji. Uważam że tak jak proposed highway ma prawo bytu tak proposed building także powinien mieć. Czy to jest jakoś użyteczne dla odbiorców - nie, ale nie szkodzi tego typu obiektów oznaczać jeśli faktycznie wiadomo o ich przyszłym kształcie i parametrach. Zawsze jest to mniej pracy na przyszłość.

2 Likes

@NorthCrab
Hmm, a może tu warto jakoś to podzielić i np. do przetagowania wziąć tylko te nowsze np. nie starsze niż 2022 (tak, żeby dało się zweryfikować przez orto), a resztę przejrzeć manualnie? Nie jest tego jakoś dużo, a pewnie część zniknie/zostanie przetagowana na budowę/gotowy budynek.

Bo przy automacie jednak timestamp zostaje podbity i potem ciężej to filtrować (nawet jeśli dodasz check_date/inny tag), a po losowym kliknięciu, widzę, że jest nawet jakiś z 2013.


@Mateusz_Konieczny
Co do zasadności, uważam, że warto je trzymać. Ja u siebie dodaję i potem zmieniam jak już jest budowa. Niektórzy błędnie dodają widząc w EGIBie/BDOTcie obrys, a w terenie wcale nie jest w budowie lub nawet wybudowany. Czasem urzędom się to zdarza. Wtedy takie proposed jest bardzo przydatne. Inne to po prostu realizowane inwestycje z dokumentacji.

Oczywiście zgadzam się, że część warto pewnie skasować, szczególnie te, które wiszą ponad kilka lat i informacja o nich nie została w żaden sposób podbita przez mapujących, wiec wtedy jest to wysoce prawdopodobne, ze budynek nie powstanie, ale to trochę oddzielny temat.

Okej, zrobię tak. Zapytanie wyszukujące po dacie edycji:

Dodałem kiedyś kilka proposed:natural=tree - zbieraliśmy lokalizacje, przedyskutowaliśmy przy pomocy mapki z danymi OSM i potem wysłaliśmy do miasta, zamierzam ich pilnować jeśli zostaną posadzone/upłynie trochę czasu bez nasadzeń.

Przekonałem się, że zdecydowanie lepiej do takich celów używać uMap itp.

1 Like

Zdecydowanie, ja takie rzeczy też mam i nie wpisuję do OSM rzeczy typu “tu powinien być parking rowerowy”

(w moim spisie mam 1043 takich spraw, wsadzanie tego do OSM byłoby kiepskim pomysłem)

1 Like

Od 2022 zamieniłem automatycznie - Changeset: 131987717 | OpenStreetMap

Teraz zajmę się ręczną korektą obiektów zmienionych przed tą datą.

:+1:

2 Likes