Polityka usuwania węzłów

Witam,
Ponieważ ostatnio zainteresowałem się OSM od strony mapowania postanowiłem dodać coś od siebie do projektu OSM.
Oczywiście na początek postanowiłem wziąć pod uwagę okolicę. Od razu rzuciło mi się w oczy, że trzeba by zmodyfikować (uszczegółowić) bieg rzeki płynącej przez moje miasto. Udało się to zrobić, na razie mały odcinek. I ok, wszystko dobrze, po jakimś czasie moje zmiany zostały uwidocznione na mapie.
Lecz przez przypadek posiadam mapę wektorową Polski (generowaną z OSM) z przed około roku i jak się przyjrzałem dokładniej to zauważyłem, że bieg tej rzeki już wtedy był skorygowany. Zainteresowałem się tematem i w JOSM’ie odkryłem historię zmian tejże rzeki. I faktycznie: rzekę ktoś modyfikował (zakładam, że poprawiał), a nagle po czasie przychodzi sobie user OSMF Redaction Account i usuwa punkty. Czyli praca poprzedniego user’a idzie na marne? Usunięte punkty giną bezpowrotnie, czy istnieje coś w rodzaju repozytorium? W JOSM’ie chyba nie ma dostępu od usuniętych punktów?
utworzenie rzeki?
kasowanie węzłów
Pozdrawiam,
Darek.

To było usuwanie danych niezgodnych z licencją (w większości UMP). Ale gdyby to był zwykły użytkownik moglibyśmy cofnąć jego zmianę :slight_smile:

Można gdzieś zobaczyć wizualnie porównanie OSM sprzed i po aktualizacji licencji?

Niestety OSM na obszarze Polski zawierało dużo importów z UMP. Gdy postanowiono zmienić licencje dane te zostały usunięte jako niekompatybilne.
To była jednorazowa sytuacja i nie powinna się już powtórzyć, nasza praca nie powinna już iść na marne.
Miłego mapowania!

Kiedyś można było, teraz chyba już takiej możliwości nie ma chyba, że sam sobie wyrenderujesz. Są osoby posiadające plik poland.tar.bz2 sprzed usuwania danych, ale i tak nie mógłbyś ich użyć do rysowania ponieważ są niezgodne z licencją.

Inna sprawa, że wiele danych z UMP było mocno niedokładnych - przebiegi dużych dróg i obrysy lasów zwłaszcza.

Wiele danych nadal jest na “bakier” z dokładnością…:wink: