POI (czyli amenity=*) wewnątrz budynku czy jako element budynku

Próbowałem szukać odpowiedzi ale nie znalazłem więc pytam.

Czy, dodając POI w budynku, który ma kilka sklepów/punktów usługowych, każdy z osobnym wejściem, należy:

  • węzły POI umieścić wewnątrz budynku, mniej więcej w miejscach, w których one są, i na tym poprzestać,
  • czy też można/należy dodać te węzły do samego budynku (tak jak entrance=*)?

Lepiej węzłów POI nie przyklejać do budynku, ale można do entrance dodać tag operator z nazwą POI: http://taginfo.openstreetmap.org/keys/entrance#combinations

Ja bym dawał poi w miejscu występowania obiektu bez dodatkowych rzeczy

Bankomat w ścianie zawsze dodaję do obrysu, a sklepy, które są wewnątrz, daję wewnątrz budynku.

Według podanego linku do taginfo jest 9000 połączeń shop/amenity z entrance, znacznie więcej niż z operator.

No tak, można jeszcze spinać POI z wejściem relacją type=site, gdzie wejście ma rolę entrance, ale praktyczny sens tego jest niewielki.

Są dwa powody dla których dodaję POI jako osobny węzeł wewnątrz budynku jako punkt niezwiązany z budynkiem. Pierwszy - gdy rysowałem POI w obrysie wówczas JOSM krzyczał jakimś ostrzeżeniem, czy aby na pewno tak chcę bo amenity=* nie jest wymagany dla budynku. Olewałem go do momentu, gdy wgrałem mapę do swojego Garmina i w wyszukiwaniu POI nie widziałem obiektów które nie występowały jako punkt.

Być może ani jedno ani drugie nie jest obecnie prawdą, ale dla kompatybilności pozostaję przy punktowym oznaczaniu.

Dziękuję za odpowiedzi. Pododawałem ostatecznie POI wewnątrz budynków bo - poza opiniami tutaj - wydaje się, że tak robi znakomita większość mapujących, choć trochę mi szkoda, że tam, gdzie można byłoby dokładnie wskazać położenie danego wejścia, rezygnujemy z tego na rzecz pewnego przybliżenia (a dodatkowo, w przypadku budynków mających zarazem wejścia do POI i do klatek schodowych prowadzących do mieszkań możemy wprowadzać piesze nawigacje w błąd, bo budynek może mieć dużo POI a tylko jedno-dwa entrance na mapie). Relacja “site” byłaby dobra choć to trochę strzelanie z armaty do muchy. Chyba najbardziej intuicyjnie byłoby - w przypadku małych POI z osobnymi wejściami - umieścić POI na obrysie i dodać do nich tag “entrance=*” - jednak to z kolei przeczyłoby zasadzie “one feature, one OSM element”, więc ostatecznie z tego zrezygnowałem - chyba dobrze? :slight_smile: