Podręcznik - kompendium wiedzy o edycji OSM

Moim zdaniem podręcznik dotyczących OSM, w szczególności dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w edycji map na komputerze, to bardzo, bardzo dobry i potrzebny pomysł. Bardzo dobrze, że jest Wiki przetłumaczona na język polski, ale brakuje ogólnego podręcznika z podstawami. Taki podręcznik mógłby bardzo ogólnie omawiać najważniejsze sprawy, a do szczegółów odsyłać do Wiki.

W takim podręczniku powinny być zawarte informacje, które pozwolą osobom zupełnie początkującym zainstalować potrzebne programy (jakie ustawienia są najlepsze na początek, jakie podkłady, jak się sprawnie poruszać), wyszukać niezbędne informacje o tagach i przeprowadzić z sukcesem pierwsze, podstawowe edycje. Informacje te powinny być napisane dla osób, które nie mają doświadczenia w GIS i nie zamierzają się tym zajmować od strony informatycznej, ale lubią dla przyjemności tworzyć mapy.

Z tym podręcznikiem powinny być powiązane krótkie filmiki instrukcyjne. Bardzo wiele rzeczy nie jest oczywiste, np. czym się różnią wersje instalacyjne JOSM (tego dowiedziałem się dopiero z Webinaru na Youtube, na kanale OpenStreetMap Polska). Z tych webinarów dowiedziałem się też wielu innych, podstawowych, ale bardzo przydatnych rzeczy dla zupełnie “zielonych” w GIS.

Równolegle z przygotowaniem podręcznika warto przejrzeć i zaktualizować strony, które tematycznie się będą pokrywać, np. stronę z dostępnymi podkładami https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:WMS_for_Poland
Kiedyś się strasznie sfrustrowałem, jak się okazało, że część podkładów z tej strony nie działa (do dzisiaj nie wiem, czy to był mój błąd, czy faktycznie te WMS-y już nie działają). Poza tym mam wrażenie, że część aktualnych informacji pojawia się na forum, ale nie są one później zamieszczane w Wiki. Dla osób początkujących to spore utrudnienie.

Takim podręcznikiem warto byłoby zainteresować osoby, które organizują i biorą udział w Marszach na Orientację. Widzę, że w ostatnim numerze “Tramwaju” jest informacja o możliwości korzystania z OSM: http://ino.pttk.pl/tramwaj/numery/tramwaj_82.pdf
Ale brak jest informacji o tym, jak samemu tworzyć mapy. Do marszy na orientację przeważnie wykorzystuje się mocno przetworzone mapy, a do tego potrzebna jest (chyba) umiejętność obsługi JOSM. Dzięki temu przy okazji może zwiększyłaby się grupa edytorów OSM.

Poza tym co do zasady zgadzam się pomysłami maro21 co do treści tego podręcznika i przyznam, że sam bym się chętnie dowiedział wielu rzeczy, o których maro21 napisał w swoim poście.

Bez odniesień do wiki się nie odbędzie. Tym bardziej, ze podręcznik w tej formie jest raczej zamknięty w formie a wiki można na bieżąco aktualizować.

Tutaj nie powinno być problemu, jeśli chodzi o edytowanie OSM. Natomiast w przypadku tworzenia własnych map to bez GiS będzie trudno

Co do weryfikacji danych na wiki to własnie o tym mówiłem @Władysław Komorek podręcznik wymusi tego typu aktualizację.

Tutaj bez Qgis i naprawdę mocnego i długiego poradnika chyba nie damy rady. Nie jestem pewien czy taki zakres się zmieści w tym co chcemy zrobić. Temat do omówienia.

Chyba się nieprecyzyjnie wyraziłem, bo nie chodziło mi o mapę w potocznym rozumieniu, ale mniej więcej o coś takiego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Turystyczne_marsze_na_orientacj%C4%99#Przyk%C5%82adowe_mapy
Wydaje mi się, że te niepełne “mapy” można zrobić “ręcznie” jako odrębną warstwę danych w JOSM. Chociaż nie wiem, czy dałoby się w ten sposób uzyskać poziomice lub inne, szczegółowe dane, dotyczące ukształtowania terenu. Ale nawet gdyby się nie dało w prosty sposób zrobić tak przetworzonych “map”, to dla początkujących uczestników są przeważnie mapy pełne (czyli np. prosta kopia mapy OSM). Więc wydaje mi się, że przynajmniej w tym zakresie podstawowe umiejętności edycji mapy OSM by wystarczyły (np. edycja dróg, budynków, zagospodarowania terenu).

A dlaczego piszę o marszach na orientację? Dlatego że osoba odpowiedzialna za przygotowanie “mapy”, niezależnie od tego z jakiego podkładu mapowego korzysta, powinna pójść w teren i sprawdzić aktualność tego co zamieszcza na “mapie”.

Żeby nie ciągnąć dyskusji na temat “wyższości Świąt Wielkanocy nad Świętami Bożego narodzenia”, proponuję zacząć poradnik od opisów tematów najtrudniejszych. Poradników szczątkowych z opisami operacji prostych mamy kilkanaście.
Na przykład, jak robić własne mapy bazując na OSM, Qgis, Overpass lub indoor.

Takich, co do których, według niektórych, brak w Wiki szczegółowych i zrozumiałych opisów lub ich brak całkowity.
Po kilku takich opisach można będzie ocenić sens dalszej pracy.
Należy pamiętać, że takie opisy powinny zawierać linki do odnośników i podany materiał źródłowy, aby nie być oskarżony o plagiat.