Podmioty publiczne, z którymi współpraca układa się pomyślnie

Chcę wspomóc projekt OSM w nietypowy sposób. Nie posiadam daru cierpliwego edytowania mapy OSM. Ale mam zapał i doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z obsługi oraz wdrażania w urzędach GIS-owych programów Open Source (w szczególności Qgis). Chciałbym zaoferować darmowe szkolenia GIS-owe tym podmiotom, które wykazały się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w rozwoju projektu OSM. W tym celu przejrzałem listy:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Importy
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Kontakty_z_urz%C4%99dami
Roboczo przyjąłem sobie, że warte wyróżnienia są te podmioty, które nie ograniczyły swojej współpracy wyłącznie do przekazania punktów adresowych. Na liście pozostała niestety garstka urzędów.

Proszę Was o pomoc w zweryfikowaniu tej listy podmiotów. Czy faktycznie jedynie one przekazały do zaiportowania inne dane niż tylko punkty adresowe “emuia”?

Polska:
Lasy Państwowe - Warstw tematycznych Leśnej Mapy Numerycznej.

**- Województwo dolnośląskie, **
Wrocław - Obrysy budynków, punkty adresowe

**- Województwo lubuskie, **

  • Gorzów Wielkopolski - Obrysy budynków, punkty adresowe, granica administracyjna

**- Województwo mazowieckie, **
Siedlce - Obrysy budynków, punkty adresowe

**- Województwo opolskie, **
Opole - Obrysy budynków, punkty adresowe

**- Województwo śląskie, **
Jastrzębie-Zdrój - Obrysy budynków, punkty adresowe, zagospodarowanie przestrzenne
Jaworzno - Obrysy budynków, punkty adresowe
Katowice - Obrysy budynków, punkty adresowe
powiat będziński - Obrysy budynków, punkty adresowe
Racibórz - Obrysy budynków, punkty adresowe, drzewa
Ruda Śląska - Obrysy budynków, punkty adresowe
Zabrze - Obrysy budynków, punkty adresowe

**- Województwo zachodniopomorskie, **
Stargard Szczeciński - Obrysy budynków, punkty adresowe, drzewa
Szczecin - Obrysy budynków, punkty adresowe, drzewa. Przystanki komunikacji publicznej
Starostwo Powiatowe w Choszcznie - warstwy z budynkami [info z priv.]
Świnoujście - warstwy z budynkami [info z priv.]

A co myślisz o zrobieniu szkolenia w Wieluniu?
Była u nas rok temu taka akcja dzięki której powstała szczegółowa mapa prawie całego powiatu.
Miejscowe Technikum Geodezyjne, a konkretnie nauczyciele stamtąd, powinni się koniecznie Qgis nauczyć.
Gdyby mógł to być czas między świętami a nowym rokiem, sam chętnie bym przyjechał uczyć się od Ciebie.

Pozdrowienia,
Marek

Dziękuję za ciekawą propozycję. Pokłonię się nad nią w drugiej kolejności. Szkolenie nauczycieli geodezji to zacna idea , lecz jednak okupiona długoterminową perspektywą „zbierania plonów”. Chcę się teraz skupić na urzędach, które dały coś ponadstandardowego od siebie, gdyż uważam, że wzmacnianie pozytywnego sprzężenia zwrotnego urzędy – OSM może przynieść korzystny efekt w szerszym zakresie. Odnoszę wrażenie, że w dobie wzrastającego etatyzmu coraz częściej jedna nielękliwa decyzja urzędu zastępuje pracę kompanii kartograficznych wolontariuszy.

Jak najbardziej. Musimy też jednak pamiętać o działaniach oddolnych gdyż tylko zmasowany nacisk na urzędników w centralach może coś zmienić. Nie myślę o całym szeregu bardzo zacnych ludzi których poznałem w wielu urzędach i którzy naprawdę chcą pomóc, jednak obawiają się centrali.
Tak więc zobacz, kto przyjmie Twoją ofertę. Obawiam się, że możesz nie być rozchwytywany, jakkolwiek Twoja idea jest jak najbardziej słuszna. W gruncie rzeczy walczymy o nowocześniejszy, sprawniej działający kraj a naszym przeciwnikiem nie jest jakiś konkretny urząd, lecz typ mentalności…

Mnie się w tym pomyśle bardzo podoba taki typ myślenia, że projekt informatyczny nie kończy się na samym “mięsku”, czyli wrzucaniu danych do systemu i można robić różne rzeczy, które pomagają mu się rozwijać. Teraz wprawdzie mapuję sporo, ale przez lata wspierałem rozwój Linuksa głównie pisząc niusy po polsku, nie poprawiając nawet jednego wiersza kodu.