Podkarpacie - 500MB Śladów

Cześć,
mam około 500MB śladów z podkarpacia w dziwnym formacie .gps (Automapa). Głównie drogi po wsiach.
Czy jest sens wrzucenia tego na osm? A jeśli tak to jak to zrobić od razu - nie mam siły importować je jeden po drugim. No i jak to skonwertować do normalnego .gpx?

Pozdrawiam

Czy warto zależy od tego czy do dodania tych dróg do osm wystarczy podkład z binga/ geoportalu czy jednak potrzebny jest do tego ślad. Skonwertować ślady można tym programem: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/GPSBabel

Trzeba też sprawdzić czy ślady nie były zbierane z opcją korekty do drogi. Automapa ma funkcję korekty pozycji do drogi co skutkuje tym, że ślad pokazuje nie faktyczny odczyt z GPS tylko będzie to ślad po drodze tak jak jest ona wrysowana na mapie automapy. Z kolei jak się wyłączy w automapie tę korektę to nawigacja lubi głupieć - szczególnie w mieście z wąskimi uliczkami. Stąd przydatność śladów z automapy jest generalnie niewielka.

Trzeba by znaleźć sposób na szybkie wrzucanie śladów np do googla czy na inne mapy , aby sprawdzić tracki czy nie wchodzą do lasu lub nie prowadzą po nowo otwartej drodze niewidocznej na zdjęciach ORTO sprzed kilku lat .
Geoportal ma większości zdjęcia z 2004/205 a bing chyba w połowie z 2011 r.
Ostatnio pojawiło się wiele zdjęć na geoportalu z jakością ISOK. Nie sprawdzam czy są w warstwie ISOK ale są w warstwie ORTO.
Warto by zatem jakąś tabelkę aktualności zdjęć zrobić aby było wiadomo z jakiego WMS w danym powiecie korzystać
Lokalsi wiedzą kiedy jakieś drogi czy "Biedronki’ zostały otwarte i mogliby podać przybliżone daty podkładów.
GPSBabel nie chciał mi przekonwertować z popularnego formatu trk robionego przez SmartMaps ale jest serwis www, który zrobił to dobrze i tam chyba po 3 tracki na raz można konwertować.
Niezależnie czy z przyciąganiem do drogi czy nie, to track leśny nie będzie miał w pobliżu drogi a jak będzie miał to zapewne firmy komercyjne do rysowania mapy użyły czułego GPS. Zatem takie tracki są w obu przypadkach przydatne.

Występuje duży popyt na hurtową konwersję lub hurtowy podgląd śladów na mapach, więc należy się spodziewać że programy do tego już są lub wkrótce powstaną.

Dziękuję, za dużo odpowiedzi, nie sądziłem, że tak wiele osób się tym bawi.

W międzyczasie sprawdziłem i JOSM otwiera sobie bez problemów pliki .gps z Automapy, tylko trzeba zmienić .gps na .txt. Na geoportalu jest niewielkie przesunięcie ale po korekcji jest ok. Potem odpowiednim pluginem można dużo łatwiej wgrać je na osm.

@Polimerek
To chyba da się tylko sprawdzić w urządzeniu?

Co do ustawień importu - to są 4 opcje… ale szczerze mówiąc nie widzę między nimi różnicy. Którą z nich wybrać z praktycznego punktu widzenia? Z jednej strony chcę pomóc jak najwięcej, ale nie mam ochoty na to by ktoś użył ich do złych celów…

Ponieważ logi z automapy to zwykłe logi NMEA :slight_smile:

Po korekcji czego? Geoportalu?

Co do początkowego pytania - wydaje mi się, że najbardziej w tej chwili potrzeba nam śladów ze szlaków turystycznych i leśnych dróg, czyli rzeczy, których nie widać ze zdjęć. Chyba nie warto tego wrzucać do OSM, bo wątpię czy przydadzą się rysującym.

Ok dzięki za informację, nie ma co wrzucać na siłę :slight_smile: Jak będe miał szklaki to dodam.

Podkład mapy → przesunięcie warstwy obrazu - ale tylko na google, na BingSat tracki są bezbłędne.

Śmiem wątpić. Jest wiele miejsc, gdzie BingSat jest poprzesuwany. Jednym pewnym źródłem kalibracji jest właściwie ortofoto z geoportal.gov.pl i/lub kilkanaście śladów GPS z danego miejsca.

Raczej tak. Inna sprawa, że drogi w Automapie są wrysowane na ogół dość dokładnie - oprócz osiedlowych, leśnych itd., gdzie są często daleko idące uproszczenia. Na przykład na moim osiedlu zamiast dwóch dróg równoległych głównych i 4 łącznikowych poprzecznych jest zrobiona jakaś dziwna pętla i jak ruszam spod domu to mi Automapa “na dzień dobry” przesuwa pozycję auta o jakieś 10 m, żeby dokleić pozycję do tej nie istniejącej pętli :slight_smile: Na śladzie jak patrzyłem to wygląda jak skośna droga, po czym jakby się nie jechało zawsze na osiedlu ślad wyjdzie w postaci tej pętli :slight_smile: Zdaje się, że w ramach usługi “traffic” Automapa pobiera na serwer firmy ślady zarejestrowane - więc pewnie im się wszystko ładnie zgadza z tą ich pętlą i chociaż osiedle istnieje od 3 lat - wciąż tego nie skorygowali :slight_smile: