Oczywiście ma to wadę, że pobierze również trochę szczytów w Czechach, bo Polska nie wpisuje się idealnie w bbox. Jeśli potrzebujesz danych tylko z Polski to może ktoś z forum wyciągnie je dla Ciebie ze swojej bazy.
Super wielkie dzięki za pomoc jak widzę ściągnął mi się pliczek
Mam pytanie tylko co to za rodzaj pliku bo nawet nie ma rozszerzenia i nie wiem czym mam go otworzyć, lub ewentualnie prze konwertować do shapów. Generalnie mogę go także zrobić na exela bo wtedy też exela przerobię na shapa.
Jak rozumiem pobranie schronisko dla europy należy zrobić
To jest plik z XML w formacie OSM. Da się go otworzyć np. w edytorze JOSM (być może trzeba będzie dodać rozszerzenie .osm) do pliku. Niestety, nie wiem jak go przekonwertować do “shapów”.
Niestety juz raz sciaglem z geofabrick plik poland.shp czyli shapy i nie bylo w nim ani ciutki "szczytów’
dlatego skorzystam z pierwszej wersji.
Mam tylko pytanie czy możemy otrzymać dane w innych wersjach niz meta czyli pliki xml osm? Bo przeciez skoro ludzie sciagaja róznego rodzaju dane to po to aby je włożyć do jakiś programów gisowych. A jeśli nie to co z nimi mozemy zrobić? pooglądac sobie?
Chyba że jest jakiś program który bezpośredniu obsługuje te pliki i można edytowac je i ogladac w programie “gisowych” bazujac właśnie na tych plikach.
generalnie chciabym miec te dane najlepiej w postaci jakiejkolwiek tabeli bo wtedy moge z tego zrobić shapa lub cokolwiek innego .
Przyznam że poruszany problem był na tyle ciekawy, że postanowiłem sprawdzić jak działa. I działa!
Darmową alternatywą ArcGIS może wtyczka OpenStreetMap do programu QGIS, która jednak wymaga dodania rozszerzenia .osm do pliku.