Pliki .shp i encoding.

Cześć,

próbuję załadować w poprawnym kodowaniem pliki .shp z bazy GIS. Czy ktoś zna magiczny sposób jak to zrobić?
Generalnie plik .dbf jest zapisany w ISO-8859-2, a plugin OpenData importuje go jako ISO-8859-1. Zapis do .osm daje kodowanie UTF-8 z krzaczkami.

Spróbuj przekodować “szejpy” na utf-8 za pomocą QGISa a potem wczytaj do JOSMa.

QGIS - już zainstalowałem ale nie dałem rady przekodować, niemniej jednak zwykły libre-office otworzył plik i potem zapisałem go w kodowaniu utf-8. Niestety JOSM dalej tego nie uwzględnił.
Plik konfiguracyjny *.cpg, także nie pomógł. Podejrzewam, że ten plugin ładuje jak leci bez z jedynym słusznym kodowaniem.

Jesli plugin korzysyta z bibliotek GDAL, to kodowanie powinien brac ze zmiennej srodowiskowej SHAPE_ENCODING, nalezaloby ja ustawic przed uruchomieniem JOSMa chyba. Podobno w QGISie tez nie ma (albo nie bylo we wczesniejszych wersjach) wyboru kodowania z poziomu programu. Ja ustawiam SHAPE_ENCODING i konwertuje shp do osm skryptem ogr2osm. Mozna tez tylko zmienic kodowanie za pomoca ogr2ogr, potem juz zaladowac dowolna metoda.

Nie wiem jakie dane masz w szejpach, ale ja w przypadku samych punktów przeważnie robiłem tak, że QGISem konwertowałem np. na KML z UTF-8 i wtedy możesz sobie bez problemu podejrzeć w jakimś notatniku. Wtyczka OpenData oczywiście bez problemu ładuje takie dane.

Dzięki - spróbowałem ponownie z QGIS, wg. przepisu:

http://www.brianfanney.com/2013/04/12/shapefile-to-kml-converter/

Dodatkowa uwaga - po otworzeniu pliku shape w QGIS trzeba sprawdzić i ew. zmienić kodowanie w
prawy klik na zaimportowany shape - properties - general - data source encoding