Place

Tagowanie placów zawsze rodzi dylematy.
Najprostszym szablonem jest obwód jako highway=pedestrian + area=yes + name renderujące się centralnie.Brak area=yes będzie powodowało, że nazwa placu będzie renderowana po obwodzie zamkniętej way.
Czy to nie wady renderów?
Obwód jako pedestrian to normalne dla deptaka, ale obwód jako jezdna droga rodzi konflikty.

Często placyk mający nazwę służy jako parking na większości powierzchni.
Już mamy pierwszy konflikt jeśli to jest otagowane jako parking i jako pedestrian, bo to ma mało wspólnego z deptakiem pedestrian gdyż to tylko parking bez chodników.

Kolejny konflikt to surface=asfalt dodane do zamkniętej way pedestrian/residential/service przy dodanym area=yes powoduje że nie uwzględnia się, że na placu jest sporo zieleni np trawniczków.

Samo area=yes dla highway powoduje że zasada rendera ze stylu głównego wysiada, tzn takie area zasłania wszystkie mniejsze obiekty narysowane na nim więc wszytko trzeba wycinać multipoligonami.Zwykle wycinam miejsca pod budynki ale nie sprawdzałem czy trzeba wszystko wyciąć tzn. trawniki i punktowe jak drzewa , fontanny itd.

W moim mieście jest np plac który jest ulicą, tzn. jeden bok placu ma nazwę “plac” na tabliczce z nazwą ulicy ale inne ulice go upływające nie są przerwane wzdłuż placu.Takich sytuacji jest zapewne w kraju wiele gdy plac leży przy długiej ulicy.
Co jest wtedy placem mającym nazwę ?
Oś tych ulic?
Odcinki nie mogą mieć nazwy ulicy i nazwy placu .
Tu szkoły są różne, bo np. rysuje się place poza siecią drogową jako place=square z name, ale to się nie renderuje.Jeśli wzdłuż drogi adresy mają w nazwie plac i plac jest na tabliczkach z nazwą ulicy to sprawa jasna i ta ulica nazywa się plac więc na tym odcinku długą ulicę przecinającą plac się przerywa. No ale w takiej sytuacji nie powinno się wykorzystywać osi drogi o nazwie plac do wyrenderowania czy otagowania obszaru pedestrian, parkingu, surface. Drogi z nazwą plac mogą być zamknięte w ring ale nie mogą mieć area=yes, bo tagi od drogi zaczną dotyczyć np wewnętrznego parku, zieleńca itp.
Im mniejszy plac czyli jakiś skwerek z nazwą, tym trudniej ustalić granice zewnętrzne placu tzn. czy to są osie ulic czy powierzchnia dochodząca do fasad otaczających budynków.
Nie wiem jak nawigacje wyszukują plac i czy musi to być droga lub mieć przecięcia z highway.

Trzeba to jasno określić, bo jak do tego dochodzi jeszcze area:highway to robi się kipisz a tagi, które powinny dotyczyć way obejmują poligony i przez to rendery latami będą się zastanawiać nad właściwym wizualizowaniem.
Np. walidador JOSMa wskazuje jako błędne dodanie area=yes do parkingu więc nie wiadomo czym się kierować gdy cały plac ktoś taguje jako parking co oczywiście jest złe, bo drogi rysujemy fikcyjnie w osiach, a rendery generują grubą kreskę dróg, czyli linowe rysowanie zamieniają na obszarowe. Natomiast parking na placu jest obiektem powierzchniowym i nie powinien być sklejany z osią dróg a szczególnie te osie nie mogą być pocięte i stanowić obrys parkingu.
Wielu tak sobie upraszcza robotę i dodaje do obrysu parkingu np, highway=service lub residential.
Niektórzy kombinują i sklejają takę drogę obwodową (parkanową/krawężnikową nie mylić z aisle ) z osiami ulic co już jest kompletnym błędem, bo dwie drogi się pokrywają na pewnych odcinkach.

Generalnie parking nie powinien mieć drogi po obwodzie a wewnątrz, więc nie pojmuję dlaczego ludzie tak rysują.
Zmienianie tego jest trudne w przypadku placów.
Ja rozbijam jeśli ktoś musi rysować highway=residential/pedestrian +area=yes to ja rysuję na tym trochę mniejszy obszar jako parking.
No ale rendery na dziś i tak żółty parking zasłaniają chyba białym area i nie wiem jeszcze, które radzą sobie dodać tam ikonę parkingu.
Może to brak ikony na renderach skłania ludzi do łącznia ze sobą powierzchni placów i parkingów?
Jeśli tak to będę wycinał parkingi multipoligonem choć to może rodzic problemy z a:h

Jak to jest? Plac zawsze musi być drogą i mieć tabliczkę taką samą jak drogi?
Nie ma placów historycznych, ktorych nie można odwzorować nawet przez pedestrian, bo np. to jakiś ogród, park itp?

U mnie są place egzystujące w mowie potocznej nie mające swojej nazwy na tabliczkach
Np. pl Społeczny http://www.openstreetmap.org/#map=18/51.10825/17.04780 otagowany jako place=locality dzięki czemu się renderuje

Inny plac błędnie figuruje w świadomości mieszkańców jako pl.Kromera choć go nie ma i chyba nigdy nie było.
http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.13215/17.06576
Nie doczekał się tagu locality choć każdy mieszkaniec kojarzy gdzie jest plac Kromera. Chyba było tam kiedyś targowisko lub pętla tramwajowa nazywała się plac Kromera więc się wbiło do świadomości.
Widać, że stacja rowerowa nazwana jest plac Kromera.Takie miejsca ludzie mogą szukać na mapie, bo ktoś ich skierował “idź do pl.Kromera, potem…”
Zatem może rendery powinny pokazywać to co figuruje w mowie potocznej i świadomości mieszkanców?
Nie zakłóci to przecież nawigacji. No właśnie czy nawigacja szuka name tylko po highway, bo nie chce mi się wierzyć, że plac musi być zawsze drogą i że na osm nie małych skwerków/zieleńców z name plac?
Mogą być też takie historyczne place kiedyś przecięte uliczką a potem ją zaślepili i poszerzyli więc dziś jest wrysowane to np. jako parking.Zresztą wiele parkingów też dostaje name w tym wydaje mi się też z nazwą od placu.

Nazwa place=square się renderuje np. pod OsmAndem, a rendering na osm-carto jest zgłoszony do realizacji.

To taka sama sytuacja jak z placem Społecznym. Możesz ją analogicznie rozwiązać.

Nie, highway=pedestrian tworzące koło istnieją i mogą być poprawnym mapowaniem.

Nie bardzo rozumiem.
Koło czyli okrąg czy poligon czyli zamknięta way?
Chodzi mi o to że pedestrain to powinna być przestrzeń dla pieszych czyli deptak a nie plac.
Taki deptak to powierzchnia od ściany do ściany.
Natomiast plac to najczęściej droga/ulica czyli powierzchnia ograniczona osiami jezdni.Problemy renderów powodują że aby name się wyświetlało ci co widzą plac szerzej niż osie jezdni nie wiedzą jak to poszerzyć do realnej powierzchni a nie do fikcyjnej.
Bardzo często cały plac jest parkingiem czyli łączy sie klucz highway z kluczem amęnity.Do tego dodaje się name i nie wiadomo czy to nazwa placu czy parkingu.Wtedy dochdozi do zderzenia klucza area z amenity, co wg walidadorów jest błędem.
Wychodzi trudność bo jeśli ktoś plac potraktował value pedestrian co na stylu głównym maskuje żółty parking nakładając szarość pedestrian, to nie można rozpoznać granic parkingu.Wydaje się to oczywistym błędem bo wiki zakazuje łączenie pedestrian z ruchem aut.Wydawałoby się że place powinny mieć wtedy value residential.

Ciekawe jest że skoro pedestrian jest zwykle placem to maperzy odwracają sytuację i place tagują jak pedestrian.To dowodzi, że jest brak zdecydowanych zaleceń. Sprawę znacznie by ułatwiło odklejenie funkcji placu od drogi .Odpadłoby wtedy ryzyko dodawania tagu area, który powinien służyć do nadania jednolitego renderu całej powierzchni np. placu manewrowego o jednolitym surface. A tak na zieleńcach to podwójna robota, bo najpierw bez potrzeby naciąga się kołderkę area aby nazwa placu nie wyświetlała się po okręgu, a potem wycina się dziury aby kołderka nie zakrywała wszystkiego np. trawników.
Zatem niezrozumiałe jest odejście dla area od zasady renderowania małego na dużym, bo niepotrzebnie zmusza do ciągłej zmiany relacji multipoligonu.Widzę, że maperzy nie wycinają otworów i trudno się zorientować przeglądając mapę czy nawet widząc teren w edytorze, że np. budynki są zamaskowane przez area

Zamknięta way nie będąca obszarem. Np highway=pedestrian wokół jeziora/zamku/innej budowli.