Czy widzicie sens dodawania place=town do granicy miasta (do relacji)? Od jakiegoś czasu user cat_crash (user spoza PL) dodaje właśnie ten tag do granic miast w Polsce.
Wydaje mi się to zbyteczne, bo mamy ustalone, że jeśli coś jest miastem to dostaje relację z admin_level=8, więc chcąc wyciągnąć np. wszystkie miasta w PL można użyć właśnie tego.
Zaprosiłem usera na nasze forum, liczę na dyskusję.
from my perspective there is no problem if relations will be labeled as place=town(city). It will help to other user to choose geometry of cities using OSM api (the main purpose of my actions was fact that I requre geometry of some PL cities) and descide to help to worldwide community to make things better and clear.
I assume my explanation is reasonoble and you change you opinion just like motivated that I’m outside of PL
Trzeba by chyba zacząć od tego, że wiki zaleca znaczyć “town” dla miast powyżej 100.000.
Nie wiem czy dobrze zapamiętałem i niekoniecznie musi to mieć związek ze sprawą.
To jest kwestia umowna i dyskusyjna. Były też inne propozycje podziału, np. wg tego czy włodarzem jest prezydent czy burmistrz (poza tym nie powyżej 100 tys. tylko poniżej jest place=town, a powyżej tej liczby dajemy place=city)
Obecnie jest tak, że dajemy place=city dla miast na prawach powiatu, a town dla reszty.
Ale jak sam zauważyłeś, nie to jest istotą tego wątku.
Jeśli chodzi o mnie i o temat mapa.abakus.net.pl to ja granice ciągnę tylko na podstawie boundary i admin_level, a nazwy miejscowości tylko z planet_osm_point, więc w niczym mi to nie przeszkadza (ani nie pomaga ) - ale to moje zdanie
It was polish community consensus that town/city areas are labeled as boundary=administrative with admin_level=8. It is “better and clear” not to change rules in game
For informative purposes: admin_level=6 is county, 7 is for municipality, 8 for city/town. There are cities in Poland that have “city with the county rights” - tagged as place=city, and with three relations (county, municipality, city). Other are towns and often of urban-rural character - where admin_level=7 is for all municipality area, and admin_level=8 for town regulations area.
From my point of view it’ better that city/town outlines are from boundary relations, and place=* values from points. I’m using imposm/QGIS toolchain for rendering maps, and that aproach is less computationally intensive (no need for centroid searching, etc.)
Last but not least, adding place=town/city to relation blurs the editor view and is redundant.
Sorry for my english
Dla Polaków:
Naruszanie raz wypracowanego tagowania podziału administracyjnego i zasad oznaczania typów miejscowości (place=*) jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ostrzega minister zdrowia.
Nie pierwszy raz kiedy jest naruszany, na przyklad jeszcze do niedawna przyjete bylo uzywnie admin_level 6 i 8 dla powiatow i gmin, a 7 nie byl uzywany w polskim schemacie.
Dla mnie najwazniejsza roznieca miedzy obiektami place=* i boundary=administrative jest taka, ze te pierwsze stosujemy do mapowania rzeczywistosci: nazw i lokalizacji miejsc, takich jak sa w uzyciu i w swiadomosci ludzi, czy to jako punkt czy obszar, a te drugie to urzedowa fikcja i nie musi miec zwiazku z rzeczywistoscia. Wszystko to co ma w sobie “admin” to troche inna kategoria danych.
It’s fine and perfect, but in my case - i use not just PL boundaries in software. Just for informations that most countries use relations tagged with place=*, Just an quick examples: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/59195 (Minsk) http://www.openstreetmap.org/browse/relation/421866 (Kiev)
and so on
Because of it if it’s impossible to add tag - I have only 1 way - ask software supplier to change code, and it’s for sure will be not for free.
In my perspective it’s do not make any damage except fact that you need + 100 Kb storage space - so there is no problems to add this.
Ograniczając się do Polski sensu większego nie ma ale patrząc globalnie pozwala oznaczyć miasta (i “Miasta”) bez wnikania w różnie lokalnie przyjęte wartości dla admin_level.
To nie ma znaczenia, bo krajów jest ograniczona ilość, a gdzieś na wiki widziałem tabelę, gdzie są rozpisane co znaczy dany admin_level dla poszczególnych krajów. Poza tym, z tego co mi wiadomo, obecny podział w OSM jest zgodny mniej więcej z niemieckim, więc nie widzę problemu. I po trzecie, globalnie nie znaczenia czy jakaś miejscowość w Polsce ma prawa miejskie czy nie.