Place=town/city na granicach

Czy widzicie sens dodawania place=town do granicy miasta (do relacji)? Od jakiegoś czasu user cat_crash (user spoza PL) dodaje właśnie ten tag do granic miast w Polsce.
Wydaje mi się to zbyteczne, bo mamy ustalone, że jeśli coś jest miastem to dostaje relację z admin_level=8, więc chcąc wyciągnąć np. wszystkie miasta w PL można użyć właśnie tego.

Zaprosiłem usera na nasze forum, liczę na dyskusję.

Dear Czernik,

from my perspective there is no problem if relations will be labeled as place=town(city). It will help to other user to choose geometry of cities using OSM api (the main purpose of my actions was fact that I requre geometry of some PL cities) and descide to help to worldwide community to make things better and clear.
I assume my explanation is reasonoble and you change you opinion just like motivated that I’m outside of PL :wink:

Cheers

Trzeba by chyba zacząć od tego, że wiki zaleca znaczyć “town” dla miast powyżej 100.000.
Nie wiem czy dobrze zapamiętałem i niekoniecznie musi to mieć związek ze sprawą.

To jest kwestia umowna i dyskusyjna. Były też inne propozycje podziału, np. wg tego czy włodarzem jest prezydent czy burmistrz (poza tym nie powyżej 100 tys. tylko poniżej jest place=town, a powyżej tej liczby dajemy place=city) :wink:
Obecnie jest tak, że dajemy place=city dla miast na prawach powiatu, a town dla reszty.
Ale jak sam zauważyłeś, nie to jest istotą tego wątku.

Jeśli chodzi o mnie i o temat mapa.abakus.net.pl to ja granice ciągnę tylko na podstawie boundary i admin_level, a nazwy miejscowości tylko z planet_osm_point, więc w niczym mi to nie przeszkadza (ani nie pomaga :slight_smile: ) - ale to moje zdanie

Hi cat_crash,

It was polish community consensus that town/city areas are labeled as boundary=administrative with admin_level=8. It is “better and clear” not to change rules in game :wink:
For informative purposes: admin_level=6 is county, 7 is for municipality, 8 for city/town. There are cities in Poland that have “city with the county rights” - tagged as place=city, and with three relations (county, municipality, city). Other are towns and often of urban-rural character - where admin_level=7 is for all municipality area, and admin_level=8 for town regulations area.

From my point of view it’ better that city/town outlines are from boundary relations, and place=* values from points. I’m using imposm/QGIS toolchain for rendering maps, and that aproach is less computationally intensive (no need for centroid searching, etc.)

Last but not least, adding place=town/city to relation blurs the editor view and is redundant.

Sorry for my english :wink:

Dla Polaków:

Naruszanie raz wypracowanego tagowania podziału administracyjnego i zasad oznaczania typów miejscowości (place=*) jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ostrzega minister zdrowia. :wink:

Nie pierwszy raz kiedy jest naruszany, na przyklad jeszcze do niedawna przyjete bylo uzywnie admin_level 6 i 8 dla powiatow i gmin, a 7 nie byl uzywany w polskim schemacie.

Dla mnie najwazniejsza roznieca miedzy obiektami place=* i boundary=administrative jest taka, ze te pierwsze stosujemy do mapowania rzeczywistosci: nazw i lokalizacji miejsc, takich jak sa w uzyciu i w swiadomosci ludzi, czy to jako punkt czy obszar, a te drugie to urzedowa fikcja i nie musi miec zwiazku z rzeczywistoscia. Wszystko to co ma w sobie “admin” to troche inna kategoria danych.

thank u for feedback.

It’s fine and perfect, but in my case - i use not just PL boundaries in software. Just for informations that most countries use relations tagged with place=*, Just an quick examples:
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/59195 (Minsk)
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/421866 (Kiev)
and so on
Because of it if it’s impossible to add tag - I have only 1 way - ask software supplier to change code, and it’s for sure will be not for free.

In my perspective it’s do not make any damage except fact that you need + 100 Kb storage space - so there is no problems to add this.

Ograniczając się do Polski sensu większego nie ma ale patrząc globalnie pozwala oznaczyć miasta (i “Miasta”) bez wnikania w różnie lokalnie przyjęte wartości dla admin_level.

To nie ma znaczenia, bo krajów jest ograniczona ilość, a gdzieś na wiki widziałem tabelę, gdzie są rozpisane co znaczy dany admin_level dla poszczególnych krajów. Poza tym, z tego co mi wiadomo, obecny podział w OSM jest zgodny mniej więcej z niemieckim, więc nie widzę problemu. I po trzecie, globalnie nie znaczenia czy jakaś miejscowość w Polsce ma prawa miejskie czy nie.

Dear friends, do you have descided can I tag places=* or not? Unfortuntaly cant follow your conversation due lack of Polish lang knowledge

I think that the best is balrog-kun’s reason. Places are not the same as the administrative boundaries. Admin border isn’t exist in “real world”.