Pas do jazdy na wprost tylko dla autobusów i w prawo dla wszystkich

Witajcie! Obecnie zajmuję się poprawą tagowania ulicy Bukowskiej w Poznaniu. Natknąłem się na kłopotliwą sytuację, ponieważ chcę otagować drogę trzypasmową, gdzie jeden pas jest forward, dwa backward. Chodzi oczywiście o backward. Lewy pas jest dla wszystkich jadących na wprost, prawy natomiast jest skomplikowany, tzn. jest to buspas, ale na małym odcinku wszystkie pojazdy mogą skręcić w prawo, ale na wprost już nie (tylko autobus i taksówki mogą to zrobić oraz ewentualnie pojazdy elektryczne, gdyż tak działają w Poznaniu buspasy). Jak to powinno być otagowane? Sprawdzałem na OSM Wiki pod działami “access” i “turn:lanes”, ale nic nie znalazłem tam o “warunkowym” skręcie z danego pasa.
Liczę na Waszą pomoc.
Pozdrawiam,
Mieniu220

Omawiana organizacja ruchu:

Ku mojemu zaskoczeniu nie widzę opisu czegoś takiego.

turn:lanes:forward + turn:lanes:forward:bus + turn:lanes:forward:taxi byłoby sensowne ale nie jest w użyciu (choć jak zawsze, ktoś musi zacząć)

Ja znalazłem taką stronę na wiki, która opisuje 3 schematy tagowania:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Bus_lanes#Schemat_bus:lanes.3D.2A

Wg. schematu bus:lanes=* można by powyższą sytuację otagować (zakładam, że te 2 pasy biegną w kierunku backward):


turn:lanes:backward=through|right
bus:lanes:backward=no|designated

Też kiedyś byłem zaskoczony jak to możliwe, że nie ma dokumentacji, ani “oficjalnego” tagu, choć w Krakowie takie rozwiązania są bardzo popularne. Ja zastosowałem taką kombinację jaką widać na Konopnickiej w Krakowie. https://www.openstreetmap.org/way/264018800#map=18/50.04958/19.93138

Sprawdziłem użyty przez Ciebie tag na taginfo. Nie jest zbyt popularny, ale ma koło 60 wystąpień, w tym jakieś tam w Danii i Niemczech. Chyba też tak zacznę tagować, mimo iż nie jest udokumentowane. Będzie dokumentacja, to najwyżej się zmieni. No dobra, trzeba czekać na standardy albo zacząć samemu to dodawać. Dzięki za pomoc!
Link: https://taginfo.openstreetmap.org/keys/turn%3Abus%3Alanes

A turn:lanes:bus nie byłoby lepsze? Jest to podtyp turn:lanes, łatwiejsze do znalezienia na taginfo (wyszukanie turn:lanes to wyłapie…).

Bus i taxi łącznie podpadają pod psv, choć nie wiem czy tu to jest stosowalne.

Małe sprostowanie: będę używał w Poznaniu na buspasy turn:psv:lanes, gdyż tyczą się one wszystkich pojazdów transportu publicznego. Tylko śluzy jako turn:bus:lanes.

Jak wygląda to na taginfo: https://taginfo.openstreetmap.org/search?q=turn%3Alanes%3Abus
Turn:lanes:bus ma 0 wystąpień. Nie warto tworzyć na siłę nowego tagu bez konsultacji ze światem. Najlepiej po prostu poruszyć ten wątek przy “proposed features” i wypracować po pierwsze kompromis, a po drugie udokumentować dla jednoznaczności. Jestem w tych sprawach zielony i nawet nie wiem, gdzie zakłada się wątek na OSMwiki.

Nie jestem tu ekspertem, ale wiki wskazuje, że :lanes dajemy “po” access (np. hgv:lanes=*) i wydaje mi się, że to co użyłem jest nieco bardziej spójne z już istniejącymi kluczami. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Lanes

Masz rację, dodałem https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Key:turn&diff=2025968&oldid=2025967

Utworzyłem też

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:psv:lanes
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Public_service_vehicles
https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Psv&redirect=no
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:turn:psv:lanes
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:turn:bicycle:lanes
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:turn:bus:lanes

Przejrzenie stron czy nie zrobiłem błedów / znalezienie odpowiednich ilustracji na Wikimedia Commons / rozbudowa o przykłady / tłumaczenie na polski byłoby miłe.