oznaczenie DTŚ

Czy moglibyśmy w końcu zdecydować się na jakąś wersję oznaczenia DTŚ i przebiegu DK88 i DW902 w Gliwicach i okolicy?
Co jakiś czas dostaję zgłoszenia, że są tu błędy.
Ostatnie zgłoszenie brzmi:
50.278261, 18.727925 to jest zjazd z DW 902 na A1 kierunek Gdańsk a nie z DK 88
50.281109, 18.715471 błędnie jest podany numer drogi to jest droga DW 902
50.311913, 18.655775 błędny numer drogi to jest DK 88
50.313896, 18.700005 aleja Jana Nowaka Jeziorańskiego w Gliwicach jest w ciągu drogi krajowej 88
50.312201, 18.690772 ulica Tarnogórska jest w ciągu DK 78. W Gliwicach DK 78 przebiega następującymi ulicami Tarnogórska, Świętojańska, Śliwki, Orlickiego, plac Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Strzody, Dworcowa i Jana Pawła II na południe, Wrocławska i Strzody na północ, Rybnicka.
Można by w końcu coś w tym temacie ustalić? Nie mam wiedzy jak wygląda oznakowanie w terenie więc nie wyedytuję tej drogi, jednak sytuacje, że jedna nitka ma nr DW 902 a druga DK 88 są raczej nieprofesjonalne https://www.openstreetmap.org/search?whereami=1&query=50.27949%2C18.72713#map=17/50.27949/18.72713

Śpieszę z odpowiedzią. Przebieg tych dróg w ustawie i w terenie jest inny, tzn. kilka lat temu zmieniono przebieg tych dróg, ale nigdy nie zmieniono oznakowania. Jeszcze dwa miesiące temu mieliśmy to faktycznie oznakowane wg oznakowania w terenie, ale widzę, że ktoś pozmieniał. Ja kiedyś otagowałem to tagami ref wg terenu i relacją wg ustawy, żeby to jakoś odwzrorować, ale niestety to nie przetrwało. Nie mam pojęcia co tam zrobić żeby to przetrwało i było dobrze.

Czy były tagi note na elementach opisujące sytuacje?

To ma sens patrząc na relcję
https://www.openstreetmap.org/relation/114606#map=16/50.2801/18.7262

Numery dróg zostały zmienione ostatnio 2 miesiące temu przez @Robercin

Nie, nie były, to bardzo stara edycja była.

Najlepiej będzie więc spytać Robercina lub sprawdzić w terenie. Wiem, że jeszcze latem zeszłego roku była stara numeracja jak tam się kręciłem. Sprawdziłem mapillary, są tam zdjęcia z października 2021 północnej części Gliwic i też jest ciągle stara numeracja. Czy mamy jakiegoś lokalsa, który potwierdzi co dokładnie jest tam teraz? (choć wierząc uwagom, bez zmian)

Na DTŚ jest 902. Na “starej autostradzie” jest 88. Dopiero niedawno zaczęło znikać 78 ze starego przebiegu przez centrum.

Robercin zaproszony ale https://www.openstreetmap.org/changeset/114554874#map=14/50.2978/18.6863 podaje gov.pl jako źródło więc nie edytował na podstawie stanu na miejscu

nie jestem pewien co z tym zrobić ale jak nie ma ani trochę tabliczek nowych na miejscu to olałbym martwe akty prawne

Konkretnie to zmieniono urzędowy przebieg DK 88 z „właściwego” na przebieg po A1 i DTŚ chyba tylko po to, aby miasto otrzymało dofinansowanie na budowę ostatniego odcinka DTŚ z budżetu na drogi krajowe. Oznakowanie w terenie nie zostało zmienione, bo taki zygzakowaty przebieg jest bez sensu i nikomu nie zależy na tym, aby faktycznie ktoś w ten sposób podróżował.

To może być też spowodowane planami przeniesienia przebiegu DK 78 z centrum miasta na zachodnią obwodnicę, problem jest w tym że jej środkowy odcinek nie jest jeszcze gotowy.

Okej, czyli rozumiem, że póki co poprawnie było przywrócić oznakowanie wg terenu, czyli tak jak było przez zmianami dwa miesiące temu? Co najwyżej wezmę to na klatę.
Jeśli chodzi obwodnicę zachodnią, to z tego co wiem oznakowanie się urywa na Daszyńskiego, ale COŚ jest to może zostać.

Numery dróg na omawianych odcinkach w Gliwicach zostały formalnie zmienione już prawie 4 lata temu rozporządzeniem rządowym i to rozporządzenie obowiązuje, bez względu na stan jego wprowadzenia w życie w terenie za pomocą zmiany oznakowania. O ile wiem, na OSM zmieniamy zwykle oznakowanie dróg od razu po formalnym wprowadzeniu zmiany przebiegu danej drogi, bez względu na termin zmiany oznakowania w terenie (np. degradacja dróg krajowych, ewentualnie z częściową ich zmianą na drogi wojewódzkie, jest pokazywana od razu po oddaniu do ruchu nowego równoległego odcinka, podobnie powstawanie i likwidacja różnych odcinków dróg wojewódzkich jest od razu uwzględniane na mapie i to jest zaleta OSM).
W Gliwicach oznakowanie autostrad jest w kompetencji GDDKiA, a oznakowanie pozostałych dróg jest w kompetencji miasta. Wprawdzie obecna dziwna sytuacja z oznakowaniem numerów dróg w Gliwicach trwa już wyjątkowo długo i nie wiadomo kiedy i w jakiej kolejności zostanie w końcu to oznakowanie zmienione, ale skąd wzięło się założenie że nigdy i że już na stałe w Gliwicach pozostanie oznakowanie sprzed 4 lat? A jeżeli w pewnym momencie np. GDDKiA zmieni numery dróg podawane na obu węzłach na A1, uwzględniając przy tym wspólny jej przebieg z DK88, a miasto pozostawi nadal oznakowanie po staremu, to co wtedy? Skąd w ogóle ta chęć pokazywania na mapie nieaktualnego oznakowania tylko dlatego, że wciąż jest takie w terenie i dlaczego musimy to wałkować?

Klasyfikacja dróg w OSM (primary, secondary itd.) nie odzwierciedla klasyfikacji urzędowej. To wpisuje się w tag highway:category:pl=*.

Zazwyczaj (jeśli nie zawsze) chcemy mapować to co istnieje w terenie.

Zostałbym przy “zazwyczaj” w końcu mapujemy też rzeczy które nie mają żadnego odzwierciedlenia w terenie, np. granice.

Jak to się stanie to będziemy myśleć, ale z reguły nie na problemu ze zmianą jeśli w terenie jest COKOLWIEK. W zasadzie nieraz widzę sytuacje, że np. wybudowano nowy odcinek drogi i już go oznaczono numerem w terenie, ale ustawowo trasa wciąż idzie starym przebiegiem (przykładem może być obwodnica Waksmundu).

Jeśli oznakowanie w terenie jest 100% jednoznaczne a zmiana jest dość ewidentnie z przyczyn prawnych (dostęp do kasy) to bym zaznaczył tak jak jest w terenie, z tagiem note.

Gdyby było niespójne oznakowanie i bajzel to bym rozumiał podążanie za oficjalną, ale to jest chyba typowa fikcyjna i udawana zmiana.

Dodatkowa informacja od Lokalsa: “DK 88 w Gliwicach przebiega tylko Aleją Jana Nowaka-Jeziorańskiego. i takie jest oznaczenie drogi w terenie. DW 902 na całej swej długości od Katowic rozjazd z DK79 do Gliwic skrzyżowanie z DK88 (aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego) nazywa się Drogową Trasą Średnicową i takie też jest oznaczenie tej drogi w terenie.
Przebieg DK78 przez centrum Gliwic podałem nazwy ulic za mapami Google lecz też oznakowanie w terenie przynajmniej po tej części której ja się poruszam jest zgodne z tym co napisałem w zgłoszeniu.”

Żeby coś ustalić proponuję następujące rozwiązanie. Dam w ref=* numery dróg wg uwagi z Yanosika, w official_ref=* i relacjach przebieg urzędowy oraz dodam notatkę typu “Jest tu rozbieżność między oznakowaniem a oficjalną numeracją. Proszę nie zmieniać tagu ref=* na numerację urzędową bez upewnienia się oznakowania w terenie.”
Dodatkowo dodam DK78 na obwodnicę zachodnią - wiem, że ten, i tylko ten, fragment nowej numeracji jest oznakowany. Zdarzają się przypadki, gdzie numeracja nie tworzy jednej linii.
Proszę o opinie, bo fajnie byłoby zamknąć w jakiś sposób ten temat.

Jeżeli rzeczywiście nigdzie na żadnym znaku nie został pokazany aktualny numer drogi i na znakach wciąż są pokazywane numery dróg według ich wcześniejszego przebiegu, to uważam takie rozwiązanie za rozsądne - do czasu pojawienia się pierwszych zmian w oznakowaniu.

Przy czym, jak już, to niestety trzeba zwrócić uwagę na skrupulatność i kompletność tych dokonywanych zmian w refach, bo w momencie gdy dokonywałem ostatnich zmian (tych które wywołały ten wątek), to niektóre segmenty omawianych tras (krótkie odcinki w kilku miejscach) miały już refy z obecnego urzędowego oznakowania, a więc był bałagan, bo nie zostało wszystko dokładnie przywrócone do wcześniejszego przebiegu dróg po poprzedniej ich zmianie na urzędowe. Przy dużym zakresie łatwo coś pominąć.

Tam już jest 78 w refach, więc wystarczy to zostawić.

No i właśnie, co z DK78 w Gliwicach?

Czy na odcinku na południe od DTŚ nie ma żadnego oznakowania przebiegu DK78 po ciągu ulic Wyspiańskiego - Styczyńskiego - Daszyńskiego? Jeśli nie ma, to czy w takim razie będzie przywrócenie w tagach ref przebiegu DK78 do centrum Gliwic na Dworcową i Wrocławską (i jednocześnie na kolejny fragment DTŚ)? To wtedy na skrzyżowaniu Rybnickiej z Obwodnicą zachodnią będą wszystkie 3 wloty/wyloty oznaczone jako DK78.

A co z DK78 po północnej stronie DTŚ? Rozumiem, że na tym odcinku DK78 pozostanie na al. N-J (tak jak jest teraz, plus dodanie DK88 do al. N-J)?

Tak, był bałagan. Wiadomo że jakiś błąd może się wkraść, wtedy na mnie krzyczcie :wink:

DK78 planowałem przenieść na stary przebieg, wg uwagi Olgi_Yanosik. Z tymże dodam też ten numer na Obwodnicą Zachodnią, bo ten fragment ma jakieś dwa znaki. Wiadomo że wtedy ref nie będzie jedną linią, ale to się zdarza przy budowanych drogach.

Jako, że nikt nie reagował, zmieniłem numerację. Zmiana duża, więc jak pominąłem jakiś fragment to piszcie.

Bardzo dziękuję za działanie - jak będą jakieś uwagi od kierowców w tym temacie to dam znać.