Oznaczanie kompleksów szkolnych

Jak dla mnie:
zespół szkół - to cały teren; szkoła A i szkoła B to dwie różne części zespołu budynków z osobnymi wejściami - czyli czemu nie nadać tym wejściom numeracji adresowej jak i nazwy szkoły? Czasami się dziwię że adres nie jest przypisany do wejścia jako punk do danego budynku (głównego wejścia) o ile takową jego lokalizację znamy.

Za chwilę i tak będzie bałagan bo - nowa reforma zrobi nowe podziały i rozdziały :D.

Odnośnie całej dyskusji/rozmowy powyżej w której padają stwierdzenia - baza danych, mapa- w innych wątkach chcemy przyciągnąc mapowiczów do MAPY - czy jednak do budowania bazy danych dla podmiotów trzecich budujących aplikacje wykorzystujące dane z tej bazy danych? Skoro tworzymy bazę danych - PO CO NAM widoczność danych na stroni openstreetmap.org? Wystarczyć nam powinny informacje które widzimy w aplikacjach tworzących te dane czyli JOSM i inne.

Tworząc tę bazę danych jak twierdzą niektórzy niechcący tworzymy widoczną dla wszystkich mapę na stronie openstreetmap.org (mamy też swoją osmapa.pl - ta jednak kuleje :frowning: )- która ma masę potencjału który nie jest na niej wykorzystany - daleko jej do chyba tego do czego przyzwyczaił nas wujek Googl ze swoją maps - czyli klikalność informacji o danych punktach - nawet adresowych.

Dla mnie podstawowa warstwa bazy danych widoczna w postaci mapy zamieszczonej pod adresem openstreetmap.org powinna byc mapą pozbawiona wszelkich ikon otagowanych miejsc. Powinny być widoczne tylko numery adresowe, drogi, tereny czyli wszystko to co widzimy na obecnej mapie bez punktów poi. Do tej podstawowej warstwy należałoby dodać warstwy klikalne z możliwością ich indywidualnego dopasowania - turystyczna, państwowa, komunikacyjna, dla kierowców - komunikacja zbiorowa i rowerowa, i inne.

Uwagi w stylu nie robimy niczego pod render też są nie na miejscu bo większość danych jest wprowadzona mimochodem pod ten własnie render. Bo czy building=yes nie jest renderowany w miejscu faktycznego istnienia danego budynku?

Co jest najważniejszą rzeczą kiedy poszukujemy jakiejś instytucji, usługi itd. ? Adres - dokładny adres - ten powinien być przypisany do wejścia do tego budynku - głównego - lub całego budynku (kiedy nie znamy jego dokładnego wejścia). Jeśli w budynku (jego obrysie mamy kilka instytucji (spotkałem się ze stwierdzeniem - openstreetmap.org nie jest bazą działalności gospodarczej :slight_smile: - skoro nie to po co je dodajemy - te firmy restauracje itd?) dodajemy punkty (nody?) w obrysie danego budynku/terenu - bez danych adresowych - te przecież ma wyciągnąć sobie dana aplikacja która nam je wskaże na własnej mapie - wszak openstreetmap.org nie jest mapą jest bazą danych ;).

Co do terenu zespołu szkół - tam gdzie są dwie i więcej - teren powinien być przypisany do nazwy zespołu takich szkół; szkoły powinny być (nazwa) przypisane o wejścia do danej placówki (gorzej jak jest jedno) lub części budynków. Adres tylko do adresu urzędowego - wejścia głównego do danego budynku.

Jakby co sorry za off-topic.

To prawda, ze są w OSM zespoły szkół, a nie ma ich części składowych.
Powód jest prozaiczny - nikt ich nie dodał.
Zresztą w samym Wrocławiu są szkoły (i przedszkola), których nie ma na mapie, albo są tylko jako amenity bez nazwy.
Co pewien czas dodaję kolejne, ale poza Ancymonem więcej chętnych do tej roboty nie zauważyłem.

Jeśli nie chcemy stracić danych dotyczących szkół to w przypadku pomieszania klas umieszczamy dwa node tak jak dwa sklepy w jednym budynku. Przepisy odnośnie gimnazjów wymagały podzielenia korytarzy toteż zapewne najczęściej sie da wskazać która strona budynku to SP a która gimnazjum. Tu render nie jest najważniejszy ale osiągamy mozliwosć wyszukania obiektu. Jeśli szkoła jest duża to należałoby poodsuwać tak POI aby napisy nie właziły na siebie na mniejszych zoomach.W przyszłości problem rozsuwania napisów będzie rozwiązany np. za pomocą strzałek po odsunięciu napisów. Jednak dziś szkoły są łączone czyli budynki są duże więc napisy powinny się zmieścić na skrzydłach

Jeśli nie ma korzyści bo adres da się wyszukać bez podawania nazw szkół to po co duplikować?

Również myślę podobnie. Aby mapa była edytowana przez większą liczbę osób musi być intuicyjna a przez to prosta.
Jeśli wiki daje jasne podpowiedzi a render jest zadowalający to należy tagować najprostszym sposobem. Zatem kto chce niech mapuje na wszelkie sposoby a maperzy i tak będą kasować zgodnie z szablonem na wiki.

Zasada jest prosta, jeśli coś jest ważne to ląduje na wiki. Jeśli ktoś ma jakieś partykularne interesy to może sobie podyskutować i nawet może przekonać ponad połowę dyskutantów.
I tak większość maperów nie będzie uczestniczyć w tych dyskusjach a będzie robić po staremu, bo jeśli działa to po co zmieniać.

Są dwie szkoły na OSM.
Jedna stara się na białym tle dodawać obiekty mające znacznie i zaczyna się od tych najistotniejszych dla routingu czy dla krajoznawstwa.
Inni uważają że dobra mapa to pełna mapa a im więcej białego tym gorzej. Dlatego zamiast uzupełniać istotne braki skupiają się na małym obszarze i wklejają kolorowe łaty .Często do tego uważają, że jak wszystkie łaty się łączą to teren jest zmapowany więc pozwalają sobie np. sklejać drogi z granicami poligonów uważając, że nikt tego nie będzie poprawiał.
Potem mamy konflikty co jest ważniejsze czy landuse kolejowe czy rodzaj roślinności.
A im więcej landuse tym więcej zabierają kolorków i im więcej konfliktów. Potem się tłumaczy, że wolny rozwój renderingu jest spowodowany gryzieniem się kolorów obiektów z kolorami landuse. Może kiedyś mapę będzie sie oglądać z analizatorem barw aby odróżnić 10 poziomów różowego.Dziś są problemy aby prawidłowo otagować landuse industrial i commercial a co dopiero landuse gdzie na dole budynków są obiekty handlowe a powyżej mieszkania.
Im więcej nakomplikujemy tym więcej będzie błędów a i tak na dane na których nie można polegać nikt nie będzie zwracał uwagi.Dziś gdy np. ktoś narysuje jedno przejście dla pieszych czyli klinie noda, to potem dopisuje długą listę: aut, rowerów, ciężarówek, koni itd., które nie mogą z przejścia korzystać
Często maperzy się ekscytują że do jakiegoś obiektu potrafią dodać 15 tagów co ma chyba oznaczać, że znają się na mapowaniu a ich teren jest super zmapowany

Na dziś należałoby uważać na dodawanie szkól do obrysów budynków, bo render nie ukaże adresu.
Zatem lepiej na node. Jeśli ktoś chciałby wyrenderować długą nazwę szkoły to lepiej uważać z dodawaniem name do hali sportowej basenu itd.

Jak to jest z patronem, bo polska wiki podaje co innego niż angielska.
Maperzy patrona dodają do nazw.
Wiki nie zna takiego klucza, a w bazie jest 125 obiektów z tym kluczem.

Patron:
http://taginfo.openstreetmap.pl/keys/patron
Jeden obiekt, jeden element OSM:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:One_feature,_one_OSM_element

Ja swego czasu przejrzałem większość publicznych przedszkoli we Wrocławiu (tych, które nie wchodzą w ZSP) i starałem się dodawać nowe, uzupełniać tagi, budynki, place zabaw etc. Robiłem to na podstawie tych danych: http://www.wroclaw.pl/open-data/index.php/zbiory-danych/18-edukacja/103-wroclawskie-szkoly. Niestety miasto udostępnia jedynie adresy, współrzędne pewnie trzeba by było wyciągać z jakichś SIPów, ja się bawiłem ręcznie.

Co do całej Polski, mniej lub bardziej aktualne dane o szkołach i innych placówkach znajdują się na stronie https://danepubliczne.gov.pl/dataset/wykaz_szkol_i_placowek_oswiatowych . Niestety tutaj również brak współrzędnych, niektóre dane są niekompletne (część pewnie starszych) ale to chyba najlepsze co mamy.

Myślę, że przydatne byłyby jakieś zapytania do overpassa, które by pokazywały, gdzie jest najmniej szkół na ilość ludności itp. Albo np. sprawdzić ile jest szkół/przedszkoli w danej gminie w OSM a ile w tym arkuszu. Tym samym wiedzielibyśmy gdzie są największe braki i gdzie warto dodać nowe. Oczywiście problemem przy tej okazji są najbliższe zmiany.

Odpowiedź jest prosta, aby nie robić wyjątków, bo potem dane będą ginąć gdy ktoś stworzy jakieś narzędzie do przyśpieszania pracy
Najlepiej oprzeć się tu na wiki. Budynek to wiele rożnych danych jak kolor elewacji, części składowe 3D, wysokość, liczba pięter , wejscia jako wiatrołapy, atrium itd. Jeśli wilki mówi że adres może być na nodzie adresowym lub na obrysie budynku to tego się trzymajmy.

U mnie jest budynek, który ma dwa wejscia i to od podwórka uważane jest za główne.
Gdzie adres?
Albo budynek ma dwa wejścia z dwóch ulic.Ktoś kiedyś dla tych wejść przypisał różne numery policyjne i się zaczęło gdyż oba korytarze łączą się po kilku krokach i prowadzą na te same schody. W szkołach ze względów bezpieczeństwa pozamykano wyjścia ewakuacyjne, bo trzeba by zatrudnić kilku ochroniarzy.Zatem nie jest problemem znalezienie wejscia tylko rozmieszczanie POI aby nazwy się zmieściły.Wtyczki do josma jak building_tools miały i mają problemy z obsługą adresów szczególnie gdy są na krawędzi budynku.Po postu kasują i można nie zauważyć.
Nie sprawdzałem czy wiki zezwala na adresy na nodzie na krawędzi, a jeśli tak to należałoby pogonić twórców wtyczek aby porobili zabezpieczenia.Przypisanie name do jedynego punktu znacznie by utrudniło manipulacje położenia aby poprawić rendering dwóch blisko położonych obiektów.Zwróć uwagę, że render musi się zdecydować czy renderować nr adresowy czy nazwę szkoły. Jeśli będzie to na jednym nodzie to nie ma jak rozsuwać na wizualizacji a ta funkcjonalność ostatnio została poprawiona więc nie ma co robić dodatkowych ograniczeń. Można raczej próbować podzielić teren na dwie szkoły aby rozmieścić nazwy ale wymagałoby to robienia relacji dla zespołu.
W zespołach przedszkolno-szkolnych bywa zwykle łatwiej, bo tereny są rozdzielone ogrodzeniem.

Tu zaś potrzeba ustalić czy budynek przedszkolny ma być building=school w przepadku kiedy jest połączony z budynkami szkolnymi lub gdy jest wolnostojący, bo mnie to razi a przecież to nie zmienia renderu samych budynków.

^^ jak napisałem dla mnie główna mapa powinna wyświetlać tylko numery, nazwy ulic nr dróg reszta powinna się pojawić po wyborze przez użytkownika końcowego danej interesującej go warstwy.

Numer adresowy powinien być nodem - w obrysie budynku; wejściu głównym do budynku. Nazwa (w tym wypadku szkoły) może być (powinna) nodem w środku kompleksu budynków danej szkoły lub terenu gdy jest to jedna i ta sama instytucja. W przypadku zespołu szkół nazwa zostaje przypisana tylko do terenu. Adres szkół pozostaje przypisany w nodzie tylko z numerem adresowym danej lokalizacji.

@Władysław Komorek co mają hale sportowe czy ławki do kwestii amenity/landuse?? nie rozumiem też dlaczego przedszkole miałoby być objęte obszarem szkoły?

@d3mol3k być może w Twoim mieście wygląda to inaczej, ale w Poznaniu widziałem trochę zespołów szkół, i zawsze jest to jedno wejście do obu placówek

wg mnie, rozwiązanie “punkty, nie ważne gdzie” to obejście tematu i byle jakie rozwiązanie; to jest ten sam problem jaki cały czas mamy z wielopiętrowymi budynkami, np. w kilku piętrowym budynku handlowym na jednym piętrze jest sklep z ciuchami, na kolejnym sklep turystyczny, dalej sklep z zabawkami itd., przyjęte jest że wtedy byle gdzie rzucamy na ten budynek osobne ikony ze sklepami - co to daje na mapie? chmarę przypadkowych punktów w których ciężko się zorientować; to nie powinno być ostateczne rozwiązanie i powinniśmy opracować coś lepszego

No właśnie ciekawe jest czy lepiej pisać Szkoła Podstawowa w Łokietnicy czy lepiej Szkoła Podstawowa im.T.Kościuszki.
Około 100 patronów na cały świat i nie tylko dla szkól, to coś mówi.

@Ancymon geolokalizacje nie są takie istotne jak brak nazw szkół na dużym terenie czyli na dużej geolokalizacji.
Gdy na wiosce najpierw szukamy wsi a potem wybieramy góra z 2-3 szkół, tak w milionowym mieście brak nazwy szkoły może wręcz uniemożliwić jej znalezienie oczyma.
Zatem na wsi szkoła dostanie głównie patrona zaś w mieście głównie numer i obie uda się szybko odszukać oraz uniknąć pomyłek.
A to, że będą umieszczone nie na tych skrzydłach to tylko zachęci nowych maperów do wejscia na OSM i przesunięcia.
Publiczne szkoły i przedszkola dzielą się na ogólnodostępne i integracyjne a u nas tego nie dodajemy.

Pytanie czy jeśli gabaryty szkoły nie pozwalają na to aby obie nazwy sie ukazały to czy nie mapować pod render i nie umieszczać rozbudowanej nazwy w zespole który otagowany jest na dużym teranie.
Kiedy w nazwie używać skrótów np SP24 i Gimn., bo lepsza skrócona nazwa niż żadna
To raczej rzadki przypadek, bo numery dotyczą szkól w miastach a tam są zwykle duże obiekty, ale w budynku może być kilka szkół.Miał być jakiś mechanizm wyświetlania najpierw short_name jeśli name się nie mieści ale nie wiem czy to działa.

Zgoda ale umieszczenie na mapie wszystkich szkól to priorytet.
Potem można sie głowić nad poprawnym renderem ale dziś brak nam danych a to boli bardziej niż render.Prawda
że ze względów bezpieczeństwa zostawiono otwarte tylko jedno monitorowane wejście.
Często zamknięto wejscia od ulicy a otwiera się wejście tylne na podwórko. Może chodzi aby dzieci nie wybiegały albo aby nie przechłodziły przez teren zewnętrzny w drodze na boisko.
Nie zrozumiałem pytania dlaczego przedszkole ma nie być objęte obszarem szkoły.
A jak ma być objęte w zespołach przedszkolno-szkolnych?
Natomiast dziwne jest że często budynek przedszkola wolnostojącego taguje się jako building= school i to chyba tylko naśladownictwo bo takich zaleceń nie widziałem.

Zauważ, że punkty “byle gdzie” wynikają z ważnej potrzeby. Nikomu nie potrzeba ikon szkoły skoro amenity terenu jest żółte i jest nazwa zespołu.Chodzi nie o kolejną ikonę a o uzyskanie nazwy szkoły składowej aby nie gryzła się zarówno z nazwą zespołu jak i z innymi obiektami składowymi.Zatem często może zachodzić potrzeba odsunięcia nodów szkól na przeciwległe krańce budynku a w pewnych sytuacjach może nawet poza obrys budynku .Warto by było aby najważniejsza szkoła czyli ta opisana numerem renderowała się

A jak myślisz?
Polecam zapoznanie się ze znaczeniem “amenity” i “landuse”
Nie podoba się “landuse=school”, można użyć “landuse=civic_admin”.

Problemu nie ma, tylko chodzenie na łatwiznę, lub tworzenie go tam gdzie go nie ma. A kto zabrania zacząć używać Indoor? :slight_smile:
Tag “patron”, za mało ich? A kto zabrania używania go i wtedy nazwa jest krótka? :slight_smile:
Złe tagi lub ich opis. A kto to czyta? :slight_smile:
Zasady tagowania. Jest ich aż za dużo na Wiki. A kto się nimi interesuje? :slight_smile:
Lepiej wyważać otwarte drzwi. :slight_smile:

Okropne. Użyłbym “named_after”.

Niby prosta zasada, ale co to jest obiekt? Czy np. adres jest obiektem, czy tylko atrybutem? A co z budynkami, gdzie się kończy jeden a zaczyna drugi?

Bleee, okropne. Nie cierpię tagów z podkreśleniem :wink:

A jak teraz będzie bo gimnazja będą likwidowane od września i wszystkie szkoły będzie trzeba zmieniać na podstawowe na mapie.Jak to będzie z gimnazjum na podstawowa?

Poczekajmy do sierpnia, aż się sytuacja wyklaruje. :slight_smile:

Właśnie prezydent podpisał ustawę.
Szkoły będą miały dwóch patronów tego z SP i tego z gimnazjum

Bez zmiany. Obie to amenity=school.

Gimnazja znikną dopiero w 2019, więc proszę się tak nie śpieszyć z kasowaniem.

Ogólnie rzecz biorąc gimnazja będą istnieć do 2019, a w 2017 powstaną nowe szkoły, więc w latach 2017-2019 będziemy mieć sporo “potworków” gimnazjum+coś w jednym budynku. No i też nie będzie to takie łatwe “gimnazja na podstawówki”, bo część zmieni się w podstawówki, część w licea, część zostanie przyłączona do innych szkół i inne kombinacje. Więc, niestety, czeka nas przeglądanie stert urzędowych papierków :wink:

A skąd, będziemy te szkoły poprawiać okazjonalnie i zajmie to wiele lat.
Chyba że ktoś zainicjuje akcję “Szkoły w OSM” i znajdzie do niej chętnych;)

Nie przesadzajmy.Dziś większości szkół nie udało sie wrysować przez 14 lat i jakoś nikt z tego powodu nie płacze.
To że w jakiejś wiosce szkoła będzie nazwana SP i Gimnazjum w Łambinowicach nie spowoduje że ktoś zabłądzi lub SP nie znajdzie.A to że w jakimś mieście gimnazjum będzie czekało na notatkę jak się teraz Liceum nazywa to tylko pobudzi lokalusów do wejscia na OSM.

To zadanie to pikuś bo overpassem można wyszukać wszelkie gimnazja i w necie dla danego adresu znaleźć nową nazwę szkoły.
Podobny problem mamy z kościołami gdzie wiele czeka na dodanie wezwania.