Otvoreni podaci: Autobuska stajališta i linije

this is on the roadmap of PTNA, but might take some time though.

  • check route-relation (with gtfs:trip_id:) and its stops against the stops of that trip in GTFS. Calculate distance between platform in OSM and GTFS, complain if > x meters and optionaly show distance in ‘Notes’ as (suggestion): Platform distcances = 2, 5, 10, 4, 3 in the same order as the relation-members with role = platform

Just my 2 ct

Yeah, Toni, there are couple of additional checks I added that I though can improve quality, but they can be useful addition to PTNA, feel free to “steal” them:) You can find them in README.md in repo, there are fancyh checks like Hausdorff distance, and check on which side of the route are platforms. Besides existing ones, I plan to add 2 more:

  • check that platform is not part of any of route ways
  • check total distance of routes in OSM and GTFS and report if above threshold

My pet peeve still remains ability to visually compare geometry of OSM and GTFS routes and I think PTNA is ideal place for that

Imamo neke stanice koje se dosta razlikuju između OSM-a i GTFS-a. Prosečna udaljenost je 36m, a medijana 16m. Ako neko želi da pomogne, na ovoj adresi je QGIS fajl (i shp, i csv) kojim može da se prikaže gde se stanice nalaze i gde treba da budu. Evo i vizuelno, u 4 nivoa uveličavanja, to izgleda nekako ovako:



Eto zanimacije ako neko želi da pomogne.

OK, pošto se niko nije bunio i nije bilo komentara, staviću na stanice GSP-a u Beogradu

network="БГ Превоз"

Lako se svakako promeni ako ima naknadnih komentara.

Poštovani Branko, pre svega hteo bih da Vas pohvalim na uspešnom odrađenom poslu za koji verujem da je bio ogroman i naporan. Nisam siguran da li je negde napisano pošto nisam nigde pročitao, mene interesuje koji sistem će Vam biti za održavanje ažurnosti gradskog prevoza? Pretpostavljam da je to veoma težak proces.

Pa trudio sam se da ne bude težak, to je i bio najteži deo:) Zapisao sam na wikiju šta je ideja za održavanje. Ukratko - kad izađe novi GTFS, upalimo program i proverimo izmene. Čini mi se da je proći jednom u godinu-dve dana sasvim dovoljno da održavamo sistem dosta ažurnim, a mislim da može da se prođe za par dana laganog posla kroz sve linije. Iskreno, ne znam ni koliko će GTFS grada Beograda da bude ažuran - do sada su ga izbacivali samo kada podsetimo (na telegram grupi), ali i ovo za sada je super jer smo ga doveli u sjajno stanje, ali hajde da vidimo…

Pozdrav svima,

Evo povoda da se obnovi malo tema o otvorenim podacima, konktrano o stajalištima javnog gradskog saobraćaja u Beograd. Ovim putem bih želeo da podelim mapu koju smo kolega i ja izradili na osnovu ovih podataka. U pitanju je mapa izohrona (linija koja spaja tačke sa istom udaljenosti) od 400m u odnosu na stajališta JGS. Dakle, cilj ove mape je bio da se prikaže koliko su objekti unutar Generalnog urbanističkog plana Beograda pokriveni stajalištima u pošačkoj zoni od 400m, gde je brzina hodanja od 4,5km/h uzeta kao referentna vrednost.

Ova mapa je nastala kao reakcija na Plan održive urbane mobilnosti Beograda, gde je navedeno da je pokrivenost građevinskog područja grada Beograda stajalištima JGS-a u krugu od 400m skoro 100%. Na ovu tvrdnju mi je ukazao jedan od aktivista udruženja građana “Ulice za bicikliste”, te je “evidance based” metodom razotkrivena ova tvrdnja.

Hvala zajednici što je približila ove podatke javnosti i radujem se sličnim projektima u budućnosti koji bi doprineli suštinskom i nekoruptivnom razvoju naših gradova.

Hvala Branku što je omogućio da se puna rezolucija mape nađe na web-u

1 Like