Ostańce - jak tagować?

Jak tagować na mapie ostańce (mam na myśli takie będące charakterystycznymi punktami orientacyjnymi, w rodzaju Maczugi Herkulesa na Jurze czy Końskich Łbów albo Słoneczników w Karkonoszach itp…)? Sprawdziłem kilka takich miejsc i widzę że jest duża dowolność w oznaczaniu. natural=rock będzie ok?

Może podobnie jak skały w okolicach Szczelińca Wielkiego?
http://osm.trail.pl/ol?zoom=16&lat=6530436.50844&lon=1819205.891&layers=B00FFF

Czyli natural=stone ? Na Osmapie rzeczywiście się to ładnie renderuje, ale trochę nie pasuje mi do opisu tagu:

W okolicach Jerzmanowic jest parę miejsc oznaczonych natural=cliff.
Też nie za bardzo pasuje.
Wydaje mi się, że kolega WSPINKA będzie tutaj właściwym autorytetem.

Dobre pytanie. Z tego co udało nam się podglądnąć u kolegów z westa to najczęściej używanym tagiem w tej sytuacji jest natural:cliff i to jest nawet renderowane w OSM (istotny jest kierunek upadu skały). Z ostańcami jest gorzej, widziałem oznaczenie cliffem jako zamknięta figura, ale to chyba jest błąd.

Z tego co się orientuję natural:rock używany był przez Francuzów przy Corine Land Cover i oni tagowali w ten sposób duże połacie gór z widocznymi skałami. Później zaproponowano do tego celu bare_rock. Więcej na ten temat: propozycje i dyskusja.

Jeśli chodzi o ostańce to ten komentarz z powyższej strony pasuje najbardziej:

Jak taguję to staram się stosować następujący zestaw:
name:*
natural:cliff

skała wspinaczkowa?
sport:climbing
leisure:skałka_wspinaczkowa

i tyle z akceptowanych a z propozycji dla wspinaczki jest cała strona na wiki

Może warto byłoby zaproponować własne rozwiązania?

Wrzuciłem to samo pytanie na międzynarodowym forum, ciekawe co odpowiedzą.

W innych krajach też widać jest duża dowolność i niekonsekwencja w oznaczaniu. Próbujemy opracować jakiś własny standard?

Temat mocno skomplikowany ale jak najbardziej trzeba go ruszyć :slight_smile:

Na początek słowo wyjaśnienia - problem prawidłowego tagowania w OSM nie dotyczy tylko ostańców ale ogólnie form skalnych. Akurat ostaniec wyróżnia się tym, że stanowi wyizolowaną formę terenu, ale co zrobić ze stokami skalnymi, których forma jest urozmaicona? Patrzyłem na analogiczny do naszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej teren w Niemczech - czyli Frankejurę, i tam też nie widać schematu.

Mapowanie terenów skalnych
Pogrzebałem i wyszukałem takie tagi związane ze skałami:

Problem z rock(s)
4 pierwsze odnoszą się raczej do obszaru, pokrycia terenu (land cover). Rocks ma być włączony do rock. Bedrock to jakaś pomyłka (fotografia góry a opis dotyczy warstwy skalnej w glebie). Dalej, z racji wieloznaczności tagu rock (pierwotnie używany w celu odróżnienia reszty terenu od piargów) proponuje się bardziej opisowy tag bare_rock, który ma oznaczać teren zbudowany z odsłoniętej, jednolitej skały (nie luźnej). Czyli kolejna, choć sensowa, komplikacja.

Problem z klifem
Jak czytamy w wiki linia klifu wskazuje jego górną część a nie podstawę. Dodając do tego problem z używaniem go jako obszaru (Mapnik nie renderuje) okazuje się, że do oznaczania ostańców nadaje się średnio.
Pomimo tych braków jakoś dziwnie klif przyjął się najbardziej i tak są najczęściej tagowane ściany skalne. Być może dlatego, że jako jedyny z tych tagów jest renderowany w mapniku.

Wreszcie natural:stone - nie nadaje się do ostańców, ponieważ ma być stosowany dla znaczących kamieni i głazów, które nie są połączone z podłożem. Dobrze się to nadaje do oznaczenia tzw. boulderów (o ile nie stanowią one części skały).

Jakie wyjście?
Można sięgnąć do specyfikacji International Orienteering Federation. Znajdujemy tam ostaniec (rock pillar) tyle tylko, że zalecają oni stosować kombinację natural:cliff i area:yes no i znowu nie wiem jak to się ma do tego, że cliff oznacza górną linię urwiska a nie podstawę ściany, a zamknięcie obszaru klifem jest niepoprawne i nie renderowane.

W swoim gronie myśleliśmy nad tym i doszliśmy do tego, że potrzebne jest jednak oznaczenie obszaru zajmowanego przez skałę. W przypadku ostańców takim obszarem byłaby ich podstawa, w przypadku ścian “wyrastających” ze wzgórz lub skał, których dalsza część znajduje się pod powierzchnią ziemi takim obszarem byłaby wtedy widoczna część skały (rysowana np podstawie zdjęć). Roboczo przyjęliśmy sobie, że najpierw rysujemy widoczny i wyróżniający się obszar skalny, oznaczony tagiem natural:rock/bare_rock (jeżeli jest nazwa skały dodajemy ją) a następnie na jego brzegu po tych samych węzłach rysujemy miejsca gdzie ściana jest urwiskiem i oznaczamy jako cliff, dodatkowo jeżeli ściana ma nazwę możemy ją nadać. Często skała jako całość ma swoją zwyczajową nazwę (często też funkcjonuje ich kilka np. inna nadana przez mieszkańców i wspinaczy). Poza tym skała może mieć sektory, ściany o nazwach odrębnych, itd. W przypadku małego ostańca jak Maczuga Herkulesa najlepiej byłoby chyba zaznaczyć tylko węzeł z tymi tagami bo rysowanie go nie ma większego sensu, zresztą w mapniku pokaże się tylko nazwa. Całkiem przypadkiem pod Hanowerem natknąłem się na podobny sposób rysowania więc coś jest na rzeczy :slight_smile:

No ostatecznie jakimś wyjściem byłoby stworzenie nowego tagu np. natural:rock_pillar, którym otaczałoby się podstawę ściany ostańca na przykład w kombinacji z parametrem height. Klif pozostałby do samych ścian skalnych (?)

Świetnie byłoby móc dodać do tego informacje o geologii (np. rock:limestone, sandstone), wysokości od podstawy do wierzchołka, ewentualnie - kruchy/niebezpieczny.
No i to tyle pomysłów. Może udałoby się coś z tego utkać :slight_smile:

Render

I na koniec błąd osmapy- renderuje upadek cliffu odwrotnie do zamierzonego:

Poprawnie jest w mapniku:

Myślę, że należy zachować możliwość uproszczonego zaznaczania skałek punktem, także ze względu na stopień zaawansowania / zainteresowania rysującego mapę - w końcu dla większości jest to tylko element krajobrazu.

Tu chyba trzeba dać pierwszeństwo nazwom zwyczajowym, a nazwy wspinaczy dodawać np. w alt_name.

Też uważam że dobrze byłoby oddzielić “geometrię” grupy skalnej, którą można byłoby wyrysować np. za pomocą tagu cliff (czy wogóle wynikałaby z poziomic), od POI z nazwą ostańca.