[OSMP] Wskrzeszenie map podkładowych Marimila

Niektórzy z was może pamiętają, że dawno, dawno temu pod adresem osmapa.pl były dostępne warstwy tematyczne. Pojawiła się szansa na wskrzeszenie tego projektu. Dzięki współpracy z CloudFerro możemy przygotować takie warstwy tematyczne w postaci WMS.

Obecnie mamy już warstwy dostępne warstwy AED, jeśli chcecie, by jakaś warstwa się pojawiła to potrzebne są pomysły. Najlepiej w postaci zapytania Overpass-Turbo. Poniżej lista jaką, gdzieś znalazłem, dotycząca tych warstw. Jeśli ktoś ma chwilkę zapraszam do przetworzenia tego na zapytanie overpass i oczywiście do dyskusji, co można jeszcze by dodać. (Nie mamy limitu w ilości WMS)

  • Wartości tagu access
  • Ograniczenia prędkości
  • Dane drogowe
  • Obszary dróg
  • Pasy ruchu
  • Drogi w budowie
  • Przejazdy i przejścia kolejowe
  • Szlaki
  • Atrakcje
  • Granice i obszary administracyjne
  • Wartości addr:housenumber
  • Obiekty religijne
  • Granice wyznaniowe
  • Samotne adresy
  • Przejścia dla pieszych
  • Drogi w budowie
  • Drogi proponowane
  • Budynki z samą nazwą
  • Cmentarze z niepełną informacją
  • Miejsca religijne z niepełną/błędną informacją
3 Likes

Odtworzenie mrówek byłoby fajne, te co mamy teraz umierają.

Pokazywanie gdzie są np. shop= landuse barrier z dziwnymi wartościami?

1 Like

Fajnie by było zrobić mapę z amenity=recycling

Czasami przydałaby się mapa bez jakichkolwiek napisów lub bez nazw krajów, miejscowości, granic.

Takie już są …

Na mapie https://plname.usermd.net te dane są już prezentowane w fajnej formie wektorowej, więc tą warstwę można pominąć w rozważaniach :slight_smile:

Poza tym z tego co pamiętam, to mapy Marimila miały możliwość bezpośredniej edycji obiektów (były linkowane do edytorów) a warstwy WMS tak się chyba nie da skonfigurować? Czy nie dałoby się zrobić tych map w taki sposób jak np. Mapa infrastruktury rowerowej (Ścieżki Rowerowe) | Velomapa albo Open Infrastructure Map, gdzie każdy obiekt z OSM można kliknąć na mapie i przesłać do edytora?

Tutaj można podejrzeć archiwum z warstwami:

A tutaj zrzut ekranu, który się zachował na dawnym forum:

2 Likes

Dla mnie najbardziej cenna byłaby mapa z obszarami area:highway. Pamiętam, że było to pięknie wykonane - chodniki z wzorkiem kostki brukowej, ulice z wzorem asfaltu i czerwone ścieżki rowerowe.

2 Likes

Mapa jest ciekawa, jednak ledwo chodzi! N̶i̶e̶ ̶d̶z̶i̶a̶ł̶a̶ ̶n̶a̶ ̶F̶i̶r̶e̶f̶o̶x̶i̶e̶ (po kilku dobrych minutach oczekiwania pojawiły się punkty).
Odpaliłem na Brave i nie ma tam przydrożnych kapliczek, krzyży tzn. najbardziej powszechnych obiektów religijnych w europie środkowej. To mapa tylko kościołów i kaplic (dużych albo bardzo dużych obiektów sakralnych), a nie ogólnie znanych obiektów religijnych jak m.in. przydrożne krzyże, kapliczki z tagami związanymi z daną religią!
Z tego co pamiętam (mogę nie końca już dobrze pamiętać tę warstwę) to na nie istniejącej już mapie Marimila były prawdopodobnie poza dużymi miejscami kultu również warstwy z tymi małymi jak krzyże i kapliczki.

Mi z map Marimilla najbardziej brakuje “Aktualnych zmian w bazie” była to jedna z najbardziej popularnych warstw, wykonana w przystępnym stylu mrówek.

2 Likes

Nie wiem dlaczego u Ciebie ta strona tak słabo działa - na mojej Operze działa bardzo prawidłowo.

Wydaje mi się, że autor mapy https://plname.usermd.net jest otwarty na propozycje i w razie potrzeby bez większego problemu będzie mógł do tej mapy dorzucić dodatkowe obiekty sakralne z możliwością odfiltrowania. Do tej pory nikt nie zgłaszał takiej potrzeby.

1 Like

wms tego nie ogarnie - to by było trzeba postawić cały serwer mapowy i styl przygotować. Nie ma na to mocy produkcyjnych

Z tego co pamiętam to chyba Ancymon … można by do tego dodać granice parafii … i inne takie tylko nie wiem czy będzie miał czas to zrobić

1 Like

Ogólnie to strona miała być przerabiana przeze mnie na Maplibre ale trochę porzuciłem ten projekt, na szczęście serwer tylko za 100 zł rocznie (promocja) a do tego trzymam tam kilka innych projektów… To co widzicie na stronie obiektów religijnych to efekt tygodnia-dwóch kwarantanny z czasów pandemii. Wiele rzeczy nie przemyślałem podczas implementacji i teraz trzeba się trochę babrać z tym :slight_smile: Jeżeli będzie zainteresowanie stroną to odniosę się do uwag zgłoszonych na Githubie i wrzucę np. kolorowanie wg religii, rozgrzebany mam też proces linkowania obiektów Wikidata => OSM, co też jest całkiem fajną opcją.

PS
Co do renderowania granic to są one dość problematyczne, bo sporo ważą, więc do tego raczej już trzeba zaprząc serwer WMS.

Granic za dużo nie ma, ale można by faktycznie wms z tego zrobić

… może chciałbyś z tego zrobić projekt OSMP? W tym przypadku, można by przenieść to na inny serwer kiedyś już mówiłem, że ze strony kilku uczelni jest zainteresowanie tym tematem, coś mógłbym zapytać. Do tego można, by kolegów z wikipedii trochę o pomoc poprosić? Co myślisz?

Nie widzę problemu w udostępnieniu projektu dla OSMP :slight_smile: Jeszcze jakaś ciekawa domena i będzie git. Tylko dajcie mi chwilkę na wprowadzanie poprawek, które mam rozgrzebane.

Sama strona powinna działać na dockerze, więc raczej nie powinno być problemów z deploymentem.