Moje pomysły co mógłby zawierać dodatkowo taki raport:
-procent drogi z uzupełnionymi lanes
-procent drogi z uzupełnionymi prędkościami
-długość całej drogi w relacji (wybudowane/w budowie)
-ile fotoradarów jest na trasie (pomysł trudniejszy w realizacji bo fotoradary się taguje obok drogi)
-ile jest znaków na trasie typu stop/ustąp/pierwszeństwo
Oczywiście te ostatnie mogą jedynie pomóc w stwierdzeniu jak dokładnie droga jest zmapowana, ponieważ ciężko o oficjalne dane w tej kwestii.
Teraz już nie powinno być np. relacji z USA, bo jest sprawdzanie bbox Polski i tylko relacje z Polski są brane pod uwagę.
Wyświetlana jest teraz data/godzina danych, z których generowane są raporty.
Moja baza na laptopie nadgoniła wreszcie osm.org, także raporty są świeże i może ustawię sobie crona żeby robił je co godzinę - tylko, że nie zawsze mam włączonego laptopa
Kolejne rzeczy na liście TODO to przede wszystkim:
Zastanowić się jak rozwiązać problem relacji z drogami dwujezdniowymi - w tej chwili zgłasza relację jako niespójną; trzeba będzie uwzględnić pewnie role forward/backward etc.
Załatwić sprawę dróg “w kawałkach” - mam pomysł żeby po prostu wpisywać w kolumnie “length” np. “32 km; 108 km” i wtedy bot będzie wiedział, że mają być dwa kawałki i spójność ma sprawdzić osobno dla każdego z nich.
Weryfikacja długości - tutaj trzeba będzie powprowadzać/zaimportować dane skądś (Wikipedia?) - można to robić ręcznie na stronach z raportami, bot już nie nadpisuje zawartości, także jeśli ktoś chętny to do boju
Statystyki - ile jest poprawnych dróg, ile ma ostrzeżenia, ile brak relacji etc. - dla dróg wojewódzkich tych danych jest za dużo (patrz: długość tabelki…), trzeba to może zacząć jakoś grupować, agregować… pomysły mile widziane!
Zgodnie z relation:route, forward/backward oznacza, że trasą można podążać jedynie zgodnie/przeciwnie do kierunku drogi. Jeśli droga jest jednokierunkowa, to taka informacja jest redundantna, bo dozwolony jest i tak tylko jeden kierunek.
Przy okazji, wczoraj naprawiłem DK46 i OSM Relation Analyser twierdzi:
ale na raporcie jest “relation disconnected (5)”. Kto mówi prawdę?
Ja kiedyś rozmawiałem z kimś na IRC międzynarodowym i polecili, aby tak robić z liniami autobusowymi (jeden kierunek/drugi kierunek). Pytanie czy błąd jest na wiki, czy źle mi powiedzieli… Niestety było to dawno i nie pamiętam kto mi to mówił :-/ Więc ten błąd (jeśli to jest błąd) ma swój początek u mnie w tym raporcie.
Z tego co zauważyłem to w Niemczech tak robią i generalnie powinno się osobno robić warianty czyli np. wrocławskie 131 to wariantów
Plac Grunwaldzki - Litewska
Litewska - Reja
Plac Grunwaldzki - Kiełczowska Cmentarz
Kiełczowska Cmentarz - Reja
Plac Grunwaldzki - Litewska przez Poleską
Litewska - Zajezdnia IX
Zajezdnia IX - Reja przez Toruńską
Zajezdnia IX - Reja przez Nadodrze
Zajezdnia IX - Litewska
Zajezdnia IX - Litewska przez Poleską
i tak dla każdej linii.
Ale weź to ogarnij. Więc ja rysuję tylko wariant podstawowy z backward i forward.
Po zaimportowaniu danych z pełnego zrzutu (z dzisiaj rano) DK46 jest zielona - była to więc kwestia replikacji danych. Na razie daję sobie spokój z aktualizacją różnicową dopóki redaction boty się nie uspokoją. Raporty będą aktualizowane z pełnych zrzutów codziennie do południa.
Wczoraj dodałem też na szybko liczenie długości, jeszcze nie jest ona weryfikowana z zawartością kolumny “length”, którą trzeba ręcznie uzupełnić. Poza tym wychodzi, że np. A1 ma ponad 1000 km Powód - każda jezdnia jest liczona osobno - dlatego też autostrady (i inne drogi dwujezdniowe, których jezdnie się nie stykają w OSM) są pokazywane jako “disconnected”. Mam to w planie wkrótce poprawić.
Hmm, w sumie to dokładność jest taka jak wprowadzisz - w JOSM można chyba dać zoom do kilku centymetrów. W raportach jest chyba sens sprawdzać “mniej więcej” - np. czy długość się pokrywa z dokładnością do 1 km.
Tzn też zależy od dokładności pomiaru czy wrysowania. O ile droga ma krzywizny to na mapie robią się cięciwy. U mnie we firmie mamy np pomiar dystansu z “koła” czy magistrali CAN pojazdu i porównujemy to z GPS i błędy na poziomie 1km na 1000km to jest dobrze z reguły jest sporo więcej.
Natomiast sama baza no to masz samą matematykę co do mm. length geometry i jest
No ale pozostaje jeszcze 3 wymiar którego nie odzwierciedlamy na mapie (tj wszystkie wzniesienia), pewnie ma to wpływ na porównanie rzeczywistych długości z tymi na mapie na południu Polski i stąd też moga wychodzić różnice z “koła” i GPS…
vinci: chyba mniejszy niż tolerancja na prędkościomierzu +0, -5% - dopuszczalne, więc wyżej z kalkulacją błędu wyjść się i tak nie da, bo nie mam z czym porównać. Ale fakt, należałoby to uwzględniać, chociaż ziemia jest baaaardzo płaska wysokości max +8 do min -11km przy 40kkm a to są extrema, typowo jest jeszcze mniej. 40kkm dla ciężarówki to jest pikuś - z różnicy wzniesień jak wyjdzie na tym dystansie 10-20km to będzie wszystko - ale mogę policzyć
Dodałem weryfikację długości (przy okazji - dzięki kendzi za wprowadzenie długości dla wielu dróg na wiki).
Bot uwzględnia teraz role backward/forward przy sprawdzaniu spójności i liczeniu długości drogi. Te role są wymagane dla dróg dwujezdniowych - w przeciwnym wypadku bot uzna drogę za niespójną (jeśli jezdnie się nie łączą) albo długość będzie źle wyliczona (obie jezdnie będą wliczone).
Dodałem wyszukiwanie dróg, które nie mają tagu “highway” - sporo takich…
Dodałem wyszukiwanie dróg, które mają odpowiedni tag “ref”, ale nie są w relacji - takich jest jeszcze więcej (kilkadziesiąt dla autostrady A4), więc na razie nie są wyświetlane, bo się strona rozjeżdża.