OSMonitor (raporty z danych OSM)

Moje pomysły co mógłby zawierać dodatkowo taki raport:
-procent drogi z uzupełnionymi lanes
-procent drogi z uzupełnionymi prędkościami
-długość całej drogi w relacji (wybudowane/w budowie)
-ile fotoradarów jest na trasie (pomysł trudniejszy w realizacji bo fotoradary się taguje obok drogi)
-ile jest znaków na trasie typu stop/ustąp/pierwszeństwo

Oczywiście te ostatnie mogą jedynie pomóc w stwierdzeniu jak dokładnie droga jest zmapowana, ponieważ ciężko o oficjalne dane w tej kwestii.

Nowa wersja raportów:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Ppawel/PolandMajorRoads ← autostrady/ekspresowe/krajowe
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Ppawel/PolandRegionalRoads ← wojewódzkie

Github:

https://github.com/ppawel/osmonitor

Poszły raporty po bugfixach:

  • Teraz już nie powinno być np. relacji z USA, bo jest sprawdzanie bbox Polski i tylko relacje z Polski są brane pod uwagę.
  • Wyświetlana jest teraz data/godzina danych, z których generowane są raporty.

Moja baza na laptopie nadgoniła wreszcie osm.org, także raporty są świeże i może ustawię sobie crona żeby robił je co godzinę - tylko, że nie zawsze mam włączonego laptopa :slight_smile:

Kolejne rzeczy na liście TODO to przede wszystkim:

  • Zastanowić się jak rozwiązać problem relacji z drogami dwujezdniowymi - w tej chwili zgłasza relację jako niespójną; trzeba będzie uwzględnić pewnie role forward/backward etc.
  • Załatwić sprawę dróg “w kawałkach” - mam pomysł żeby po prostu wpisywać w kolumnie “length” np. “32 km; 108 km” i wtedy bot będzie wiedział, że mają być dwa kawałki i spójność ma sprawdzić osobno dla każdego z nich.
  • Weryfikacja długości - tutaj trzeba będzie powprowadzać/zaimportować dane skądś (Wikipedia?) - można to robić ręcznie na stronach z raportami, bot już nie nadpisuje zawartości, także jeśli ktoś chętny to do boju :slight_smile:

Aha, jeszcze do TODO:

  • Statystyki - ile jest poprawnych dróg, ile ma ostrzeżenia, ile brak relacji etc. - dla dróg wojewódzkich tych danych jest za dużo (patrz: długość tabelki…), trzeba to może zacząć jakoś grupować, agregować… pomysły mile widziane!

Przed chwilą poprawiłem relację dw925, mam nadzieje że nic nie popsułem - to 1 relacja w której “grzebałem” :slight_smile:
W zw. z tym pytania:

  • czy można jednocześnie w JOSM dodawać odcinek do kilku relacji czy każdą trzeba naprawiać osobno?
  • czy role forward/backward trzeba dodawać jeśli relacja idzie po elementach jednokierunkowych (rondo, drogi)?

Sugestia do raportu - jakaś legenda do kolorów by się przydała, czy droga będzie kiedyś “zielona”? :slight_smile:

Czy jest jakaś mapa dróg, z której można korzystać przy tworzeniu relacji dla tych dróg dla których ich jeszcze nie ma?

Dodanie zielonego koloru to dobry pomysł - na razie drogi, które przechodzą walidację są białe.

Co do pytań to proponuję abyś utworzył osobny wątek.

Co do mapy z przebiegiem to można spojrzeć na Wikipedię - tam każda droga ma swoją stronę, np.:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_wojew%C3%B3dzka_nr_925

Map tam raczej nie ma, ale z pomocą opisu tekstowego + Binga może się uda…

Zgodnie z relation:route, forward/backward oznacza, że trasą można podążać jedynie zgodnie/przeciwnie do kierunku drogi. Jeśli droga jest jednokierunkowa, to taka informacja jest redundantna, bo dozwolony jest i tak tylko jeden kierunek.

Przy okazji, wczoraj naprawiłem DK46 i OSM Relation Analyser twierdzi:

ale na raporcie jest “relation disconnected (5)”. Kto mówi prawdę? :slight_smile:

Ciekawy przypadek, na pierwszy rzut oka nie stwierdzam żadnych niespójności - do sprawdzenia, pewnie bug u mnie :slight_smile:

Ja kiedyś rozmawiałem z kimś na IRC międzynarodowym i polecili, aby tak robić z liniami autobusowymi (jeden kierunek/drugi kierunek). Pytanie czy błąd jest na wiki, czy źle mi powiedzieli… Niestety było to dawno i nie pamiętam kto mi to mówił :-/ Więc ten błąd (jeśli to jest błąd) ma swój początek u mnie w tym raporcie.

Problem jest w tym, że u mnie w bazie mam wersję 3 m.in. tej drogi:

http://www.openstreetmap.org/browse/way/90536466/history

Coś się musiało popsuć przy replikacji bazy danych, jutro zaimportuję dane od nowa i zobaczymy. Dzięki za zgłoszenie.

Z tego co zauważyłem to w Niemczech tak robią i generalnie powinno się osobno robić warianty czyli np. wrocławskie 131 to wariantów
Plac Grunwaldzki - Litewska
Litewska - Reja
Plac Grunwaldzki - Kiełczowska Cmentarz
Kiełczowska Cmentarz - Reja
Plac Grunwaldzki - Litewska przez Poleską
Litewska - Zajezdnia IX
Zajezdnia IX - Reja przez Toruńską
Zajezdnia IX - Reja przez Nadodrze
Zajezdnia IX - Litewska
Zajezdnia IX - Litewska przez Poleską
i tak dla każdej linii.
Ale weź to ogarnij. Więc ja rysuję tylko wariant podstawowy z backward i forward.

Po zaimportowaniu danych z pełnego zrzutu (z dzisiaj rano) DK46 jest zielona - była to więc kwestia replikacji danych. Na razie daję sobie spokój z aktualizacją różnicową dopóki redaction boty się nie uspokoją. Raporty będą aktualizowane z pełnych zrzutów codziennie do południa.

Wczoraj dodałem też na szybko liczenie długości, jeszcze nie jest ona weryfikowana z zawartością kolumny “length”, którą trzeba ręcznie uzupełnić. Poza tym wychodzi, że np. A1 ma ponad 1000 km :slight_smile: Powód - każda jezdnia jest liczona osobno - dlatego też autostrady (i inne drogi dwujezdniowe, których jezdnie się nie stykają w OSM) są pokazywane jako “disconnected”. Mam to w planie wkrótce poprawić.

A takie pytanie, jaka jest mniej więcej dokładność pomiarów długości w OSM?

Hmm, w sumie to dokładność jest taka jak wprowadzisz - w JOSM można chyba dać zoom do kilku centymetrów. W raportach jest chyba sens sprawdzać “mniej więcej” - np. czy długość się pokrywa z dokładnością do 1 km.

Tzn też zależy od dokładności pomiaru czy wrysowania. O ile droga ma krzywizny to na mapie robią się cięciwy. U mnie we firmie mamy np pomiar dystansu z “koła” czy magistrali CAN pojazdu i porównujemy to z GPS i błędy na poziomie 1km na 1000km to jest dobrze :slight_smile: z reguły jest sporo więcej.
Natomiast sama baza no to masz samą matematykę co do mm. length geometry i jest :slight_smile:

No ale pozostaje jeszcze 3 wymiar którego nie odzwierciedlamy na mapie (tj wszystkie wzniesienia), pewnie ma to wpływ na porównanie rzeczywistych długości z tymi na mapie na południu Polski i stąd też moga wychodzić różnice z “koła” i GPS…

vinci: chyba mniejszy niż tolerancja na prędkościomierzu +0, -5% - dopuszczalne, więc wyżej z kalkulacją błędu wyjść się i tak nie da, bo nie mam z czym porównać. Ale fakt, należałoby to uwzględniać, chociaż ziemia jest baaaardzo płaska :slight_smile: wysokości max +8 do min -11km przy 40kkm :slight_smile: a to są extrema, typowo jest jeszcze mniej. 40kkm dla ciężarówki to jest pikuś - z różnicy wzniesień jak wyjdzie na tym dystansie 10-20km to będzie wszystko - ale mogę policzyć :smiley:

Zmiany w ostatnich dniach:

  • Dodałem weryfikację długości (przy okazji - dzięki kendzi za wprowadzenie długości dla wielu dróg na wiki).
  • Bot uwzględnia teraz role backward/forward przy sprawdzaniu spójności i liczeniu długości drogi. Te role są wymagane dla dróg dwujezdniowych - w przeciwnym wypadku bot uzna drogę za niespójną (jeśli jezdnie się nie łączą) albo długość będzie źle wyliczona (obie jezdnie będą wliczone).
  • Dodałem wyszukiwanie dróg, które nie mają tagu “highway” - sporo takich…
  • Dodałem wyszukiwanie dróg, które mają odpowiedni tag “ref”, ale nie są w relacji - takich jest jeszcze więcej (kilkadziesiąt dla autostrady A4), więc na razie nie są wyświetlane, bo się strona rozjeżdża.

Swietnie, wielkie dzieki.
Mozesz wrzucic Niemcom info po angielsku na stronke: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=259687#p259687

A czemu takich dróg nie dodować z automatu do odpowiedniej relacji ?