OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Widzę, że pokazała sie kolejna wersja mapy (1.5). Super, widać postępy.
Zgłoszę przy okazji jeden błąd. W przypadku, gdy mamy building=yes i amenity=hospital nie renderuje się to jako budynek (nie widać go ani w MapSource ani w Garminie).

pozdrawiam

A ja też sobie przypomniałem, że miałem coś zgłosić.
Dalej kwestie school. W tej chwili amenity=school dla obszarów (zwykłych lub jako multipolygon) jest renderowane jako budynek. A powinna być tylko kombinacja building=yes i amenity=school. Tu jest jeden z przykładów:
http://www.openstreetmap.org/?lat=52.17822&lon=20.842217&zoom=18&layers=M

Dzięki za info, błędy już poprawiłem, dzisiaj spróbuję wrzucić na stronę nową wersję.

Super, już się nie mogę doczekać :wink:

Ostatnio kręcąc się po lesie zauważyłem jeszcze, że amenity=shelter ma ikonę “łózka hotelowego”, a to są zwykłe leśne wiaty, np.:
http://www.openstreetmap.org/?lat=52.097613&lon=20.850187&zoom=18&layers=M

Jakby można było prosić o nową wersję mapy. Już ponad miesiąc minął od poprzedniej (1.6 z 23.04.2011 r.).

A przy okazji dwie małe popraweczki: brak renderowania obszarów przemysłowych (landuse=industrial) oraz zmianę renderowania dróg w budowie (highway=construction), może coś biało-niebieskiego jak w widoku na www.

Dzięki, pozdrawiam

Wiem, wiem - dzisiaj wracam do żywych :smiley: Do wieczora będzie nowa aktualizacja.

Kolejna nieduża zmiana - amenity=shelter wyświetla się jako osobny typ, a nie ikonka hotelu :). Od wersji 1.8 (na początku przyszłego tygodnia) w MapSource będzie przy OSMapie działać wyszukiwanie ulic i obiektów (wreszcie :D).

Na stronie jest napisane, że mapa generowana jest średnio raz w tygodniu. Obecna przerwa jest wakacyjna? :]

No wiem, ciała daję strasznie :). Obiecuję poprawę :wink:

Witam,
Właśnie zapoznaję się ze służbowym GPSem i wgryzam się w temat map na to użądzenie. Mam problem z wgraniem mapy ponieważ przy zaznaczeniu obszaru wyskakuje błąd instalacji mapy. I tu pytanie jak wgrać dany obszar mapy do Garmina? I jak często jest aktualizowana ta mapa? W miejscowości Cimochy jest brzydki napis który poprawiłem (skasowałem) ale trzeba by to zaktualizować :slight_smile:

Hmm…szczerze mówiąc nigdy nie bawiłem się wgrywaniem fragmentów map przez MapSource, więc nie mam za bardzo jak do tego problemu się odnieść. Jaki komunikat błędu się wyświetla?

Jedna z ostatnich wersji mkgmap potrafi prowadzić do drzwi, a nie do środka obszaru, np. jeśli szukamy centrum handlowego to Garmin wskaże wejście, poprzednio pokazywał środek budynku. Tę funkcjonalność można już zobaczyć w openmtbmap/velomap. Na razie jestem na początku testów, ale pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne.
W OSMapa również warto zaktualizować mkgmap.

Dzięki za info, kolejna aktualizacja mapy będzie już na nowej wersji mkgmap.

Mysleliscie tak na przyszlosc o nawigacji indoor?

w sumie na ten temat zielony jestem - mógłbyś rozwinąć? Chodzi o zrobienie styli konwertujących tego typu dane?

Najnowsza OSMapa już jest.

Historia zmian:

  • zaktualizowano kompilator mkgmap do najnowszej wersji (2077).
  • zaktualizowano część styli z oficjalnego repozytorium mkgmap - głównie te przypisujące obiekty do obszarów, korzystając z tagów is_in.
  • w pełni działa już wyszukiwanie obiektów i ulic w MapSource (nie testowano jeszcze na urządzeniach Garmin).

W obecnej wersji znajdują się jeszcze punkty POI z nazwami ulic, jest to pozostałość historyczna z czasów, gdy nie działał jeszcze indeks nazw. Gdy potwierdzę, iż na garminach działa to dobrze, POI te znikną.

Mam pytanie - czy komuś na Garminie działa w OSMapie poprawnie indeks ulic i wyszukiwanie? W MapSource bangla, a tu nie chce ;-(

//edit: podobno mapa musi być wysłana z MapSource na Garmina żeby zadziałało wyszukiwanie ulic… ;-(

Na edge 705 działa, ale przesłane z Mapsource. Czy poprawnie to inna sprawa. Testowałem na swojej miejscowości i jest ok. Testowałem na Warszawie, no i kilku ulic pomimo, że w OSM są w Garminie nie istniały.

Na serwer wgrywa się już wersja 1.9 - nazwy miejscowości wyświetlają się teraz także przy małym “zoomie”, tak więc nie trzeba danego miasta szukać na oślep :).

Udostępniłem nową edycję mapy (1.11), daję info tutaj bo jest trochę ciekawych zmian:

  • Działa wyszukiwarka ulic i obiektów w mapach gmapsupp.img wgrywanych bezpośrednio na urządzenia Garmin
  • Przebudowano reguły służące do budowania indeksu wyszukiwarki ulic i obiektów - dane są znacznie lepszej jakości
  • Naprawiono błąd powodujący wysypanie się programu MapSource przy próbie użycia wyszukiwarki ulic w mapach w wersji “OGONKI”
  • Nowe wydania mapy posiadają rozdzielone wersje - osobna dla MapSource, osobna dla urządzeń Garmin (format IMG).

Jak zawsze czekam na uwagi i propozycję :). Na razie intensywnie testuję indeks ulic. Automapa to jeszcze nie jest, ale jakość danych jest znacznie lepsza niż w wersjach poprzednich.

Tam, gdzie nie ma granic administracyjnych miast, gmin i powiatów - ulice są przypisywane do miasta (place=city, place=town) znajdującego się najbliżej.