OSM w Radiu Wnet

Jest szansa na popromowanie projektu wśród zwykłych śmiertelników poprzez Radio Wnet, a dokładniej przez audycje Borysa Kozielskiego (http://www.radiownet.pl/dziennikarze/kozielski). Nawiązałem z nim kontakt przy okazji Wikimanii 2010 w Gdańsku, a potem pojawiał się na innych imprezach wolnościowo/społecznościowych. I właśnie na ostatnim CopyCampie zagadałem, czy byłby zainteresowany, czego owocem jest jutrzejsze nagranie - umówiłem się na 13:00 w MDK na Łazienkowskiej 7 (w Warszawie).

Chcę opowiadać głównie o moim nowym koniku, czyli 3D, ale oczywiście przez te 20-30 minut nie da się choćby nie wspomnieć o projekcie ogólnie oraz o polskiej społeczności OSM. Jeśli ktoś chciałby się pojawić na nagrywanie, to oczywiście zapraszam - atmosfera jest kameralna i nie jest tak strasznie jak w profesjonalnym studiu radiowym. Ale to akurat jest na szybko i nie ma alarmu, natomiast pomyślałem, że skoro Borys rzeczywiście czuje się zainteresowany OSM, to można by tam się pojawiać częściej i szerszą ekipą, czyli w podobnej formule, jaką zbudował na temat Wikipedii i innych tego typu przedsięwzięć (http://pl.wikiradio.org/w/index.php/Strona_g%C5%82%C3%B3wna). Sam nie mam ani chęci, ani wiedzy o zakamarkach OSM, ani potrzeby psychicznej, a wydaje mi się to fajne do podjęcia przez społeczność.

Jeśli ktoś jest zainteresowany, to proszę o kontakt - tu w wątku, prywatnie ze mną lub bezpośrednio z Borysem, bo to zupełnie kontaktowy i niegroźny człowiek. :slight_smile:

trzepnij mi majla z numerem Twojego telefonu to zadzwonie.majla znajdziesz wchodzac na moja stronke jako usera na wiki.

Puściłem.

pusc jako osm message - nie doszlo cos…

A, bo puściłem przez forum (czyli coś może być nie tak z wysyłaniem prywatnych majli przez forum - też warto na to spojrzeć). Teraz puściłem przez wiki.

pewnie warto abys wspomniał o strażakach i hydrantach bo to ciekawy usecase dla osm. czy bedzie dostepne nagranie w sieci?

Byłem, nagrałem, pogadałem! :slight_smile:

Przede wszystkim słowo wstępu: okazuje się, że w związku z upolitycznieniem radia Wnet (https://pl.wikipedia.org/wiki/Radio_Wnet) Borys stawia na niezależność i tworzy pod szyldem WikiRadio.pl, a nagrywane materiały (jako, że są na wolnej licencji), mogą potem wykorzystywać inne radia, w tym także Wnet, ale już tylko jako dystrybutor. Dla mnie to bardzo fajny pomysł, bo Borys świetnie rozumie ducha wolnych projektów, a OSM to - w ogólnym sensie - także serwis typu “wiki”. Myślę, że tym bardziej warto nawiązać kontakt i wykorzystać to jako naszą “tubę” - np. Marek może się wyżyć i nagrywać co zechce w domu, a WikiRadio będzie mieć z tego “content”. Oczywiście nie jest to znane radio, ale ponieważ bazuje na podcastach, to nie trzeba liczyć na bieżących słuchaczy, tylko potraktować jako agregat do nagrań, które potem można wykorzystywać wielokrotnie (vide cykl “WikiLekcje”"). Generalnie - moim zdaniem naprawdę warto w to wejść! Zwłaszcza, że z Yarlem już współpracowali.

A dziś nagraliśmy wprawdzie audycję poświęconą OSM, ale wydarzył się problem techniczny - prawdopodobnie zacina się wiatraczek w laptopie Borysa, więc nagranie będzie, ale może być kiepskie w słuchaniu. Zobaczymy jak już Borys je obrobi i wrzuci. Tak czy owak okazało się, że wyszło na moje - w takim pierwszym dużym spotkaniu po prostu nie dało się więcej opowiadać o żadnych 3D ani strategicznym wpływie na świat, tylko trzeba było ogólnie opowiedzieć o projekcie. Zgodnie z sugestią Marka zapisałem sobie plan rzeczy, o których na pewno trzeba wspomnieć, na kartce i udało się poruszyć lepiej lub gorzej każdy z tych punktów. O ile jakość nagrania nie wykończy słuchaczy, to jestem generalnie zadowolony z tego “pilota”.

Na szczęście problem został w końcu wykryty i zneutralizowany. Pozostałem potem w studiu dłużej, na nagrywanie niusów, i kilka w miarę bieżących informacji o OSM tam przekazałem na koniec audycji (niecierpliwi mogą skoczyć do 27. minuty):

http://nowiny.podkasty.info/odc/Nowiny-40-tygodnia-2013-roku

Zachęcam do współpracy - kolejne nagranie Borys planuje za tydzień w sobotę, ale ponieważ “studio” jest totalnie mobilne, to jeszcze nie wiadomo gdzie.

Jest już i nagranie zasadniczej audycji o OSM:

http://wikiradio.podkasty.info/odc/Open-Street-Map-Daniel-Koc