OSM indoor mapping

Ostatnio dreczy mnie temat lokalizacji w budynkach. Zrobilem taki eksperyment:

  • napisalem kawalek softu na antka ktory chodzi w tle i cyklicznie zrzuca dane z sieci wifi + gps
  • dodatkowo cyka foty na wypadek zeby potem latwiej dopasowac odczyt do aktualnej pozycji

W sumie jakos to dziala ( testowalem w ch wilenska w warszawie) ale utknalem na killu rzeczach:

  • lazenie z telefonem powoduje nerwowe reakcjje ochrony
  • w sumie to nie wiem co dalej zrobic z odczytami ktore zebralem
  • nie wiem jak sensownie wprowadzic do osm plany poszczegolnych pieter ch wilenska

Ccialbym na koniec wakacji miec dzialajacy eksperyment taki, ze mamy w osm mape ch wilenska a na dodatek mamy serwisik taki ze bierze odczyty w wifi i zwrotnie pokazuje gdzie na mapie centrum znajduje sie user.

Ktos z okolic wawy jest chetny zeby sie tym pobawic?

Ktos wie jak do tematu indoor podchodza koledzy z osm z innych krajow ( wiki widzialem a na forum brakuje watkow). Bede wdzieczny za linki ( eng oraz de).

Temat jest ciekawy, zajmowal sie nim uzytkownik Saerdnaer. Rozmawialismy na ten temat sporo razy.
Wynik ma byc uzywany w koncepcji OSM-4D która bedzie przedstawiona na Jesieni Linuksowej. Link w Wiki jest po niemiecku na razie i w budowie,
ale mozesz zerknac o co generalnie chodzi.
W Toruniu powstala nakladka na aparaty fotograficzne pozwalajaca na latwiejsza rejestracje obrazów i ich skalowanie, byc moze sie przyda.

Czy myslales moze o laczeniu w calosc serii wykonanych zdjec?
Potrzebny jest prosty mechanizm teksturowania trójwymiarowych fasad (i scian budynków od wewnatrz) wykorzystujacy zdjecia zrobione telefonem komórkowym.
pierwszy opis po niemiecku juz jest: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Phototexturing przetlumacze na polski po wrzuceniu przykladów.

Technicznie musi to z grubsza dzialac tak:
Dany jest wektor w OSM, posiadajacy artrybuty wysokosc i szerokosc. na dwuwymiarowej mapie OSM jest to linia, w przyszlym, trójwymairowym OSM jest to sciana majaca wysokosc i grubosc (szerokosc). User artybutuje tekstura taki wektor dwukrotnie: Dla tekstury zewnetrznej i wewnetrznej.

Rozmawialismy na ten temat z uzytkownikiem Kendzi. Fajnie by bylo jakbys mu dostarczyl mechanizm do teksturowania budynków.

Tytulem wyjasnienie: nie chodzi o mapowanie farm indyków, lecz o próbe mapowania wnetrz budynków.
Koncepcja jest przedstawiona na stronie:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Indoor_Mapping

proponuje rysowanie obrysów wnetz poszczególnych pomieszczen i zaznaczanie do niej wejsc.
Przykladem jest np. budynek wydzialu matematyki i informatyki politechniki Monachijskiej:

http://osm.org/go/0JBkpUef0

Mysle ze to ciekawa koncepcja jakkolwiek standardowy renderer robi z tego oczywiscie na chwile ebecna okropna sieczke.

Tak troche niesmialo na Okeciu dodalem kiedys wnetrza (http://osm.org/go/0Oyth4@gO-) wzorem innych lotnisk. Glownym problemem jest slaba dokladnosc przestrzenna bo GPS nie dziala. Sa prace nad roznymi ciekawymi rozwiazaniami, np. z wykorzystaniem algorytmow SLAM o ktorych wspomnialem na spotkaniu w lodzi, tutaj byl ostatnio ciekawy news o geolokacji z dokladnoscia < 1cm przy uzyciu SLAM i kamery w telefonie (zaloze sie ze Marek juz go czytal).

I bardzo dobrze Balroggu z tym Okeciem! Prace nad precyzyjna geolokacja faktycznie ida w kilku róznych kierunkach. Wlasciwie mozna wychodzic z zalozenia ze za 3-5 lat bedziemy mieli do czynienia z dobrze funkcjonujacymi rozwiazaniami pozwalajacymi na dokladny mapping.

Mysle ze warto zastanowic sie nad systemem tagowania mogacym dobrze opisywac wnetrza. Autor proposalu http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Indoor_Mapping przyjechal do mnie pare miesiecy temu by ten temat skonsultowac. W sumie chcialbym z Wami przedyskutowac pro i kontra mozliwych rozwiazan: fajnie by bylo puscic to w swiat jako OSM Polska.
Moze na mapping party w Zd-Woli w 2 polowie sierpnia by sie udalo?

(Offtopic) Moze przeniesmy spotkanie w Zdunskiej Woli na poczatek wrzesnia, jako ze w sierpniu jest tez Kostrzyn nad Odra.

Zd- Wole mozemy chyby przesunac. U mnie problem polega na czasie: musze koordynowac spotkanie w Zd-Woli z wyjazdem sluzbowym do Lodzi, tak wiec jest jeszcze nieco w zawieszeniu.

Marku - ja się odkopałem z mojej bieżączki i bym z chęcią temat odświeżył i pociągnął dalej. Na ten moment zrobiłem jedno piętro CH Wileńska i trochę utknąłem. Zanim zacznę rysować drugie piętro (layer 1 i wyżej) to:

  1. Czy ktoś z doświadczonych maperów mógłby zweryfikować, czy mogę taki changeset (tu jest link do pliku .osm) bezpiecznie wrzucić do OSM (żebym czegoś nie popsuł) ?
  2. Czy są jakieś już renderery które potrafią wyrenderować odpowiednie warstwy/poziomy budynku (layer 0, layer 1, layer 2 …) żeby to sobie przetestować ?
  3. czy jak dodam layer 1 to czy renderery osm (mapniki i inne) sobie z tym poradza i co tak naprawdę wyrenderują jak będą miały kilka wayów w tym samym miejscu ale z różnym tagiem layer.

Hej, ja tez dodawalem layer do jadlodajni w CH Wilenska :slight_smile:

odpowiadam na razie tylko na 3.: efekt na ways jest jedynie taki, ze te o nizszym layerze beda renderowane pierwsze a te o wyzszym po nich. Jesli to sa tylko linie jednego koloru to praktycznie nie bedzie widac roznicy, roznice widac dopiero kiedy linia ma jakas grubosc i krawedzie innego koloru. Zdaje sie, ze layer na nazwy i ikonki nie ma wcale wplywu.

Czesc Alurg,

nr 1 obejrze.
Odpowiem w tej chwili na 2.: napisz do uzytkownika Saerdnaer (angielski lub niemiecki).
Napisal taki maly programik, który to renderuje (projekt na studiach). Warto by to bylo pociagnac, ale oczywiscie znów sie rozbijamy o moce przerobowe w postaci zainteresowanego tematem programisty. Obawiam sie, ze bedziemy musieli nieco poczekac na wieksze rozwiazanie, które to pociagnie. To dobry pomysl wiec sprawa przejdzie

Jak na razie pracuje nad duzym rozwiazaniem które moglo by udzwignac wiecej, niz tylko jeden z aspektów jakim jest indoor mapping. Zglosil sie jeden uzytkownik któr chce zrobic prace dyplomowa na temat nowej koncepcji bazy danych mogacej uwzglednic wiecej aspektów 3D pod API 7. Problem polega na tym, ze mozna oczywiscie robic wszystko, tyle ze tagowanie robi sie skomplikowane. Przyklad:
Dokument roboczy http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:OSM-4D a w niej czesc 5.2 ( bo reszta jest w budowie).vDyskutowalismy o tym ostro na spotkaniu w Garchingu. Pomysl byl tymczasowo taki, by stopniowo wprowadzac tagi z wiekszego rozwiazania tak, by community mogla na ten temat dyskutowac, ulepszac, oswajac sie z koncepcja. Nie wiem do konca, co o tym sadzic, ale wydaje mi sie to w miare rozsadne.

Ja tu na razie podchodze inzyniersko tj. Chce skorzystac z wiggle.net i wlasnej bazy access pointow ktora zebralem sobie moja prymitywna apka chodzac po ch wilenska. W zasadzie jak uda mi sie bezpiecznie wkomitowac plany ch wilenska do osm to sprawdze czy na bazie tych danych bedzie mnie dobrze (w miare) lokalizowalo bez gps i pokazyealo mape srodka centrum.

Hej alurg,
Czy sprawdziles juz jak Twój app dziala w praktyce?
Pozdrowienia,
Marek

Hej, na razie jestem na etapie wyciagania od Andiego Saerdnera kawalka modyfikacji mapnika, ktora reagowalaby na dodatkowy argument w URLu tj. level i renderowala odpowiednie obiekty na tej podstawie. Nie chce tego pisac sam od nowa, Andi ma jakis kod ktory prawie dziala wiec zdecydowalem, ze chyba szybciej poprawie/dokoncze jego kod nizbym mial pisac od nowa.

Jak tylko z tym rusze to w zasadzie dwie dluzsze nocki i moglbym przedstawic efekty tych prac.

pozdrawiam

Super, dzieki za informacje