OSM a autonomiczne pojazdy

Jest taki artykulik: http://www.smartdriver.pl/nissan-leaf-pojedzie-bez-kierowcy
Oczywiscie kazda z wiekszych firm produkujacych auta pracuje nad czyms takim.
Mialem przyjemnosc przejechac sie kilkoma modelami. Robi to wrazenie.
Na nas pewnie wieksze, ze spore nadzieje wiaze sie tutaj u niektórych producentów z … OSM.
O co chodzi:
Pasy rozpoznać łatwo. Trywialnie wręcz. Schody zaczynają się, gdy pasów albo linii nie ma, gdy jest piasek, gdy śnieg spadnie na drogę itd itp…
GDYBY istniały precyzyjnie narysowane krawędzie ulic, to auta mogły by używać tej informacji wraz z symbolami 3D - na przykład pikietażem, uzyskując w ten sposób położenie z dokładnością 10cm. Co by to dało w konsekwencji bo w artykule nie piszą: Na przykład gdy auto traci przyczepność i system stwierdza, że będzie wypadek, to np. może celowo dodać gazu, by nie uderzyć w betonowy słup, lecz w drzewo o grubości pnia 10 cm tak, by zamortyzować uderzenie.

Idea słuszna.

By mieć precyzyjne krawędzie ulic trzebaby bazować na danych katastralnych. A i to mało dokładne. To poza miastem. W mieście — pewnie na jakichś dokładnych planach ulic/chodników. Rysowanie na podstawie satelity jest fajne, ale a/mało dokładne, b/żmudne. Co wcale nie znaczy, że się nie da zrobić.

Autonomiczne pojazdy — IMHO bez infrastruktury w drodze/słupach/słupkach, to nie wypali.

G.

Google już udowodniło że da się bez tego.

Moja firma tez to udowodnila. Jednak Google uzywa do tego kompleksowej sensoryki lacznie ze skanerem z tego co pamietam.
Jesli beda dane wzorcowe, to znaszych doswiadczen wynika, ze kamera w samochodzie wystarczy.
Majac podklady z Geoportalu, mozna taka baze tworzyc. Dane sa róznej jakosc, jednak przykladowo taka jakosc podkladów jaka ma Gorzów Wielkopolski czy Torun swietnie sie do tych celów nadaje. Na czym myk polega: Jak sa ladnie namalowane pasy po brzegach drogi, to mozna nawet brzegi ulic rozpoznac z kamery i … wyeksportowac do OSM. Nad tym tez dlubiemy z pozytywnym skutkiem. Jednak tam, gdzie sie tak nie da zrobic,musi decydowac czlowiek. I tutaj **tylko **OSM wchodzi w gre.

Mialem okazje w sobote pojezdzic takim autkiem z danymi OSM. Miodas.
Mamy model 3D z OSM z wszelkimi informacjami dodatkowymi typu przejscie dla pieszych, sciezka piesza wychodzaca na droge (potencjalnie niebezpieczenstwo), przedszkole lub plac zabaw obok drogi (potencjalne niebezpieczenstwo), precyzyjna geometria ulicy. Cel pokazywany jest bezposrednie na szybie samochodu w ten sposób, ze kierowca widzi strzalke pokazujaca gdzie skrecic lub w której chwili zmienic pas ruchu.

Celuje sie z wprowadzeniem tej technologii na 2020 rok jakkolwiek dziala to juz teraz. Jest tzw. Konwencja Wiedenska, która (slusznie zreszta) zabrania wprowadzania systemów mogacych potencjalnie odwracac uwage od ruchu drogowego. Dlatego pracuje sie nad systemami analizujacymi stan zdrowia i uwagi kierowcy. Dopiero sporawne polaczenie tych systemów moze doprowadzic do wydania zgody na dopuszczenie tych systemów do masowego uzytku.